DomovOsobný rozvojVerte si: Prečo je to dôležité a ako na to

Verte si: Prečo je to dôležité a ako na to

- Reklama -

Viera v seba znamená mať dôveru vo svoje vlastné schopnosti. Znamená to byť schopný dôverovať si v to, čo hovoríte, a vedieť, že toto úsilie povedie k požadovaným výsledkom. Ale je tu aj odvrátená strana. Nedostatok sebadôvery v samých seba znamená, že je menej pravdepodobné, že budeme konať, meniť sa alebo tlačiť, aby sa veci zlepšili. Výsledkom je, že keď očakávame zlyhanie, je pravdepodobnejšie, že zlyháme.

Verte svojej hodnote

Prvou – a možno najzásadnejšou – časťou viery v seba je viera v to, že máš cenu. Ak ťažko veríte tomu, že ste hodní svojich snov, tak prečo by ste za ne vôbec strieľali? Na druhej strane, ak sa máte radi a správate sa k sebe ako k niekomu, kto sa vám páči, potom táto pozitívna samoliečba môže viesť k viere v seba samého.

Zdroj: unsplash.com

Svoju sebaúctu môžeme začať rozvíjať tým, že budeme k sebe láskaví a budeme si trénovať zručnosti ako súcit so sebou. Môžeme sa so sebou pekne porozprávať a ísť ľahko do toho, keď bojujeme alebo robíme chyby. Mohli by sme tiež použiť  pozitívne potvrdenia, aby sme si pripomenuli pozitívne myšlienky, ktoré o sebe chceme mať.

Verte vo svoje dobré vlastnosti

Aby ste verili sami sebe, musíte veriť, že máte vlastnosti alebo zručnosti, ktoré potrebujete, aby ste mohli robiť čokoľvek, čo chcete. Ako to teda funguje? Na začiatok môže byť užitočné vytvoriť si zoznam svojich pozitívnych vlastností a silných stránok. Ďalej sa zamyslite nad tým, ako vám tieto pozitívne vlastnosti a silné stránky môžu pomôcť dosiahnuť vaše ciele. A ak sa ukáže, že vám chýbajú kľúčové silné stránky, ktoré potrebujete na dosiahnutie svojich cieľov, potom začnite pracovať na ich budovaní. 

Zdroj: unsplash.com

Nikto z nás neprichádza na tento svet so všetkým, čo potrebuje na to, aby dosiahol všetko, čo chce. Takže ak stále existujú zručnosti, ktoré musíte vybudovať, zamerajte sa na to, ako vám vaše existujúce kvality a silné stránky môžu pomôcť pri budovaní týchto zručností. Postupne trochu rastieme a každým úspešným krokom, ktorý urobíme, veríme v seba trochu viac.

Verte v seba budovaním sebadôvery

Dôveru často považujeme za niečo, čo máme pre ostatných. Máme však dôveru aj sami k sebe. Mať túto dôveru v seba má podobné dôsledky ako mať dôveru v ostatných. Napríklad, keď niekomu dôverujeme, sme k nemu úprimní, môžeme sa na neho spoľahnúť a veríme mu, že robí to, čo je pre nás najlepšie.

Čo by to teda mohlo znamenať, keď si neveríme? No, možno nechceme byť k sebe úprimní, pretože si nie sme istí, čo s týmito informáciami urobíme. Možno nemôžeme rátať so sebou, že urobíme veci, ktoré si povieme. Alebo sa možno bojíme, že namiesto toho, aby sme si pomohli, urobíme niečo preto, aby sme si ublížili.

Zdroj: unsplash.com

Môže to znieť zvláštne, keď to bude takto vysvetlené, ale mnohí z nás skutočne majú problémy so sebaistotou. Napríklad sme si možno tisíckrát povedali, že začneme cvičiť … ale nikdy to nerobíme alebo sa toho nedržíme. Aká je teda pravdepodobnosť, že si sami uveríme, keď opäť hovoríme, že budeme cvičiť? Nie veľmi pravdepodobné.

Alebo sme si možno znova a znova hovorili, že sme v šťastnom manželstve, ale v hĺbke duše vieme, že manželstvo sa zhoršuje. Klamali sme samých seba. Ako teda vieme, že si môžeme veriť? Preto môže byť budovanie sebadôvery kľúčovým krokom vo viere v seba samých. Musíme sa stať človekom, ktorému môžeme uveriť.

Tipy na budovanie sebadôvery

Tu je niekoľko rád, ako začať budovať dôveru vo seba:

#Rob to, čo hovoríš, že urobíš. Možno to znamená znížiť počet záväzkov, naučiť sa povedať „nie“ alebo dodržiavať harmonogram. Experimentujte, ak potrebujete zistiť, čo musíte urobiť, aby ste sa držali slova.

#Buďte k sebe úprimní. Zapojte sa do sebareflexie, aby ste sa dostali k pravde o tom, čo si v živote skutočne myslíte, cítite a potrebujete. Pokúste sa vyladiť „svoj“ svet, aby ste našli svoje skutočné ja.

Zdroj: unsplash.com

#Robte to, čo považujete za správne. Žite podľa svojich hodnôt a nasledujte svoj vnútorný hlas. Ak ste na ceste, ktorá je pre vás pravdivá, potom bude pravdepodobne ľahšie uveriť vo vašu schopnosť kráčať po nej.

#Buďte jasný. Získajte jasnejšiu predstavu o tom, kto ste a čo chcete. Poznajte veci, ktoré ste ochotný robiť, a veci, ktoré nie ste. Takto si môžete dôverovať, že robíte dobré rozhodnutia a efektívne ich komunikujete.

Jednoducho verte si!

Zdroje:

https://www.lifehack.org/288536/10-ways-believe-yourself-again

https://www.berkeleywellbeing.com/believe-in-yourself.html

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať