DomovCestovanieViedeň odmení ľudí, ktorí vymenia auto za MHD či chôdzu: Plánuje podobný...

Viedeň odmení ľudí, ktorí vymenia auto za MHD či chôdzu: Plánuje podobný krok aj Bratislava?

- Reklama -

Kto sa rozhodne vo Viedni využiť mestskú hromadnú dopravu, bicykel alebo pôjde pešo, mesto ho odmení lístkom zadarmo na kultúrnu akciu. Zaujímalo nás, či sa týmto krokom plánuje inšpirovať aj Bratislava.

Fungovať by to malo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Viedeň uplynulý týždeň predstavila aplikáciu, ktorá motivuje ľudí využívať ekologickejšie formy dopravy. Mesto chce takýmto spôsobom znižovať mieru znečisteného ovzdušia.

A ako to funguje? Aplikácia funguje prostredníctvom sledovaciemu systému, ktorý rozpozná spôsob dopravy a vyhodnotí, koľko oxidu uhličitého sa v porovnaní s cestou autom zbytočne nevypustilo do ovzdušia.

Aplikácia umožní používateľom zbierať „kultúrne žetóny“ vždy, keď cestujú bez auta.

Vedúca projektu Christina Hubin pre portál The Local uviedla, že prvý „kultúrny žetón“ môžu používatelia získať, ak sa im podarí ušetriť 20 kilogramov oxidu uhličitého. To je podľa nej možné dosiahnuť za dva týždne bez auta.

Získané žetóny následne budú môcť ľudia vymeniť za lístky do štyroch kultúrnych inštitúcií – mestského múzea, galérie, divadla či na koncerty klasickej hudby, informuje spravodajská agentúra AFP.

Pilotný program testovania aplikácie, na ktorom sa zúčastní tisíc používateľov, sa začne koncom februára. Trvať má šesť mesiacov a ak bude úspešný, očakáva sa, že na jeseň bude k dispozícii pre širšiu verejnosť.

Podobný krok však v Bratislave zaviesť zatiaľ neplánujú. Ako hlavnú motiváciu podľa hovorcu mesta Petra Bublu vnímajú to, aby ľudia presadli do verejnej dopravy, musí byť doprava rýchla, bezpečná a spoľahlivá. „Preto sme sa pustili do viacerých konkrétnych opatrení, či už je to obstaranie 80 nových moderných autobusov na zvýšenie komfortu pre cestujúcu verejnosť, zavádzanie bus-pruhov, preferencia MHD na križovatkách, ale napr. aj dovybavenie vozidiel MHD kamerovým systémom, “ uviedol hovorca mesta Peter Bubla.

Ako ďalej dodal, ku komfortu cestovania električkami prispieva aj postupná modernizácia električkových tratí ako nosného dopravného systému. „Okrem toho od septembra hlavné mesto spolupracuje so vzdelávacím programom Butterfly effect na vývoji bratislavskej mestskej aplikácie zameranej práve na verejnú dopravu v Bratislave, ktorá má umožniť ľahšiu, prehľadnejšiu orientáciu pri cestovaní MHD, „dodal Bubla.

 Čo sa týka otázky možnej bezplatnej prepravy MHD, je potrebné zohľadniť podiel dotácie pre MHD z rozpočtu mesta, ktorý je už v súčasnosti veľký. Celkové náklady DPB predstavujú cca. 136 mil. eur. Výnosy z dopravných služieb t.j, tržby a výnosy vrátane odpisov predstavujú výšku 69 mil. eur (tržby z cestového 47 mil. eur). Následný rozdiel je uhrádzaný z  rozpočtu mesta pričom bežný transfer predstavuje výšku 59 mil. eur. Okrem týchto prostriedkov hlavné mesto poskytuje dopravcovi aj kapitálové prostriedky určené na obstaranie nových vozidiel, budovanie a modernizáciu dopravnej infraštruktúry. Tržby z cestovného nepokrývajú všetky ekonomicky oprávnené náklady, mesto financuje cca  49 % ekonomicky oprávnených nákladov DPB. Po zavedení dopravy zdarma by tak všetky náklady museli byť uhrádzané z rozpočtu mesta, čo by znamenalo menej financií na zabezpečenie iných služieb.

Okrem týchto opatrení ešte Bubla spresnil, že aj počas minuloročného Európskeho týždňa mobility boli ceny lístkov predávaných cez mobilnú aplikáciu Integrovaného dopravného systému trvalo znížené o 10%. a dočasne zlacneli ročný cestovný lístok MHD o zhruba 25 %. Touto dočasnou zľavou chceli overiť, či lacnejší ročný lístok prinesie trvalý nárast cestujúcich MHD a následný dostatočný dôvod aj na prehodnotenie ceny predplatených cestovných lístkov.

Zdroj: bratislavskenoviny.sk

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať