DomovTelo a myseľVýhody ajurvédy v živote žien

Výhody ajurvédy v živote žien

- Reklama -

Každý deň je na celosvetovom trhu uvedený nový ajurvédsky výrobok alebo nová ajurvédska poradenská firma či škola. Mnoho ľudí priamo z Indie, ale aj blízkych krajín sa chodí učiť ajurvédu do jej domoviny a približne po mesiaci sa stane certifikovaným ajurvédskym učiteľom. Veľa ďalších ľudí míňa horibilné sumy peňazí v luxusných ajurvédskych kúpeľoch, na masážach a v liečebniach. Ajurvéda sa tak zo dňa na deň stáva iba akýmsi obchodom. Viete však, čo iné okrem popularity na sociálnych sieťach vám a vášmu životu môže toto staré učenie dať?

Ajurvéda je sanskrtské slovo, ktoré znamená veda o živote alebo živosti. „Ayur“ znamená „byť nažive“ alebo jednoducho oživovať vitalitu. Hovorí sa, že si nemáme do tela pozývať choroby a potom s nimi bojovať, namiesto toho sa máme udržiavať v zdraví. Ajurvéda ako učenie vznikla pred viac ako 5000 rokmi a začala ju Rishis vykonávaním hlbokých intenzívnych meditácií, duchovných cvičení rozvíjaním hlbokého porozumenia života, zdravia a dlhovekosti. Ďalší učenci začali teda zostavovať podstatu ľudskej existencie, základov života, ako aj jeho ďalšie duchovné a meditačné aspekty. Tie boli transformované do textov filozofickej múdrosti nazývaných „ajurvéda“. Učenie samotné je považované aj za najstaršiu existujúcu literatúru na svete.

Od éry Evy ako prvej ženy cez deň, v ktorom ženy získali právo voliť v roku 1920, až po súčasnosť, keď ženy dobývajú svet a sú hlavným živiteľom v mnohých domácnostiach, prešlo ženské pokolenie kus cesty. Od prepínania síl medzi prácou, manželstvom, tehotenstvom, rodinou a výchovou detí je súčasná dĺžka života žien približne 80 rokov. Zdravie sa pre ženy stáva faktorom, ktorý je prehliadaný. 

Pokiaľ ide o zdravie žien, ajurvéda pomáha pri psychických, fyzických a tiež emocionálnych stavoch. Ajurvéda má pre ženy tajomstvá starostlivosti o seba, o krásu a vnútornú energiu. Aj keď sa ajurvéda učí a do života aplikuje postupne, môže zmeniť spôsob, akým žena starne.

Koža v ajurvéde je rozdelená na tri typy, Vata, Pitta a Kapha. Vata pokožka by mala byť tenká, suchá, jemná a chladná na dotyk. Vďaka Vata má koža tendenciu nadmerne sa vysušovať, má tendenciu mať kožné plesne, kvôli ktorým hromadí maz. Koža Pitta je teplá, svetlá alebo ružovkastá a jemná. Pitta koža môže trpieť problémami s akné a vyrážkami. Kapha je chladná, hustejšia a mastnejšia. Koža Kapha môže trpieť výpadkami, pupienkami, rozšírenými pórmi a čiernymi bodkami. 

Výhody ajurvédy pre krásu ženy sú nekonečné. Všetko v prírode, od zeleniny cez ovocie a ďalšie veci, ktoré jeme a ktoré v prírode nájdeme sú darom pre našu pokožku a krásu. Ajurvédska kozmetika, masky, pleťové vody, čistiace prostriedky, zvlhčovače, prípravky proti starnutiu a takmer všetko, čo súvisí s pokožkou a krásou. Citrusové ovocie, zelenina, mliečne výrobky, santalové drevo, kurkuma, likér, škorica, cícer a a veľa ďalších plodín je súčasťou ajurvédy. Veľa ajurvédskych olejov, ako je kumkumadi, neemový olej, čajovníkový olej, hrá hlavnú úlohu pri zlepšovaní štruktúry pokožky a prinavrátení jej žiarivosti.

Keď hovoríme o ajurvéde a jej úlohe v životnom štýle, je to úplne zrejmé. To, ako sa správate k svojmu životu a ako s ním zaobchádzate, sa odzrkadľuje na vašom zdraví zásadným spôsobom. Pokiaľ ide o začlenenie ajurvédskeho životného štýlu, existujú určité pravidlá. Zdravie ženy je ovplyvnené predovšetkým životným štýlom. Ísť skoro spať a rovnako aj skoro vstávať, je zlatým pravidlom ajurvédy. Večeru by ste mali absolvovať do 18. hodiny. Raňajky by mali byť sýte, obed mierny a večeru veľmi ľahkú. Tieto faktory sa teraz stali ideálnym životným štýlom. Práve preto, že starší ľudia, ktorí sa už v minulosti riadili týmto životným štýlom, sa dožili viac ako 100 rokov bez akýchkoľvek chorôb.

Esencia ajurvédy je kľúčová, pokiaľ ide o zdravie. Muži aj ženy môžu z ajurvédy ťažiť. Ajurvéda však zaobchádza so zložitým telom žien jemne a najmä bez škodlivých účinkov. Od porúch spánku, reprodukčných problémov, depresií, problémov s maternicou, cez problémy s menštruačným cyklom, menopauzou, kožné ochorenia, cukrovku osteoporózu, astmu či zápaly žalúdka. Všetky tieto problémy možno podľa učenia ajurvédy liečiť. Ajurvéda pomáha pri úplnemú návratu kondície tela a motivovala už veľa žien, aby sa spojili so svojou vnútornou múdrosťou a uzdravili sa vo svojom vnútri. 


Zdroj: https://womennow.in/benefits-ayurveda-womens-life/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať