DomovTelo a myseľVÝZNAM DÝCHANIA

VÝZNAM DÝCHANIA

- Reklama -

„Dýchanie je dôležité“ môže to znieť ako celkom triviálne tvrdenie, ktoré si všetci uvedomujeme. Ale ste si naozaj istí, že viete, ako dýchame? Ako dýchame cez deň? Čo sa stane s našim telom, keď dýchame? Ako ovplyvňujú udalosti v našom živote náš vzorec dýchania?

zdroj: unsplash.com

Dýchanie sa týka rôznych častí tela. Toto si uvedomíme napríklad pri nachladnutí a sme nútení dýchať ústami, pretože máme upchatý nos. Orgány zapojené do dýchania sú známe ako dýchacie cesty. Ich funkciou je nechať vzduch prúdiť do pľúc. Dýchanie slúži na prívod množstva kyslíka, ktoré telo potrebuje na správnu prácu a na odplavenie toxických látok, ktoré naše telo produkuje

Zaujímavosť: vedeli ste, že kyslík sa nedá skladovať? Preto sa musí prijímať v stálych a pravidelných intervaloch.

Čo bráni správnemu dýchaniu?

ZLÉ POSTOJE

  • Dýchanie je úzko spojené s našim držaním tela. Ak trávime väčšinu dňa v zhrbenej polohe, sedíme za počítačom alebo v aute, pľúca sú stlačené a hrudný kôš sa nemôže efektívne roztiahnuť. Membrána, ktorá je svalom, je tak „prinútená“ byť v neprirodzenom priestore a je akosi „zabudnutá“. V dôsledku toho sa dýchanie vyskytuje vo vyššej polohe a je plytšie.
zdroj: zerobody.com
  • Kuriozita: zlé dýchacie návyky sa začínajú už v školských rokoch. Nútení sedieť za školskými lavicami a zostať v tejto pevnej polohe tisíc hodín počas najcitlivejších rokov nášho rastu, vedome vyvíjame veľmi obmedzené dýchacie vzorce.  

MAŤ NADVÁHU

  • Nadmerné množstvo brušného tuku bráni v pohybe bránice: tuk hromadiaci sa okolo hrudnej dutiny bráni jeho rozšíreniu počas procesu dýchania. Tento stav sťažuje dýchanie, čo spôsobuje únavu svalov dýchania a oveľa väčšie plytvanie energiou, ako je potrebné.
zdroj: zerobody.com

TRÁPENIE

  • Keď sme v núdzi, cítime sa preťažení na mentálnej, emočnej a fyzickej úrovni. Náš dych sa v tomto stave mení a stáva sa kratším a plytším. Máme tendenciu dýchať iba jednou časťou tela, čím obmedzujeme príjem kyslíka, čo spúšťa reťazovú reakciu, ktorá negatívne ovplyvňuje našu pohodu. Keď sa bojíme alebo cítime pocit úzkosti, máme tendenciu zadržiavať dych. To spôsobí, že sa v našom tele hromadí oxid uhličitý, čo vyvoláva ťažkosti v nervovom systéme.
zdroj: zerobody.com
  • Aj keď je pravdepodobné, že tri vyššie uvedené faktory povedú k nesprávnemu dýchaniu, je rovnako pravda, že dobré dýchanie môže pomôcť nájsť riešenie. Ak správne dýchame, udržujeme chrbticu natiahnutú a uvoľnenú, čo pomáha bránici dobre fungovať a správne sa rozširuje hrudná dutina. Ak správne dýchame, pomáhame nášmu telu pracovať správne, učíme sa, ako lepšie ovládať svoje emócie a znižovať hladinu stresu.
zdroj: unsplash.com
  • Kľúčom k zdravému dýchaniu je pomalý výdych v úzkom spojení s úplným a uvoľneným nádychom. Koľkokrát ste počuli odporúčanie „dlho a zhlboka sa nadýchnuť“, aby ste sa ochladili? Pľúca sa nedajú naplniť, ak sú plné vzduchu: je potrebné ich najskôr vyprázdniť! Toto je kľúčový koncept na pochopenie.

Dobré dýchanie nám môže pomôcť častejšie sa usmievať a žiť lepší život!

zdroj: https://www.zerobody.com/news/the-importance-of-breathing

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať