DomovZaujímavostiWoodstock: Najslávnejší hudobný festival 60. rokov

Woodstock: Najslávnejší hudobný festival 60. rokov

- Reklama -

Woodstock festival je dodnes považovaný za najslávnejší z rockových festivalov 60. rokov. Konal sa na farme v Bethel približne 70 kilometrov juhozápadne od mesta Woodstock v štáte New York v auguste 1969. Festival hudby a umenia Woodstock organizovali štyria dovtedy neskúsení organizátori Artie Kornfeld, Michael Lang, Joel Roseman a John P. Roberts.

Woodstock, Zdroj: pinterest

Základné informácie o festivale

Woodstock bol od svojho počiatku naplánovaný ako komerčný projekt, na ktorý sa predávali vstupenky. V predpredaji činilo vstupné 18 dolárov na celé tri dni festivalu. Na mieste si mohli návštevníci kúpiť tiež lístok, ale už za zvýšenú cenu 24 dolárov. 

Festival si koledoval o problém takmer okamžite, keď mestá Woodstock a Wallkill v New Yorku odmietli povolenie uskutočniť túto akciu. Názov Woodstock sa napriek tomu zachoval pre obľubu hippies komunity spojenú s mestom, v ktorom žil Bob Dylan a niekoľko ďalších hudobníkov. Nakoniec urobil ústupok miestny farmár Max Yasgur, ktorý sprístupnil svoje pole pre zorganizovanie festivalu. Niekoľko tisíc lístkov sa skutočne v predpredaji aj predalo, ale to čo sa dialo priamo na mieste asi nikto nečakal. Objavilo sa približne 400 000 ľudí, ktorí väčšinou požadovali bezplatný vstup, ktorý dostali prakticky ihneď aj vďaka chybe organizátorov a neexistujúcej ochranke. Dážď zmenil miesto konania festivalu na more bahna, ale návštevníkom Woodstock festivalu to nevadilo. Nálada bola skvelá aj vďaka tomu, že sa na mieste požilo veľké množstvo marihuany a rôznych iných drog.

Reklama na Woodstock festival, Zdroj: woodstock.com
Woodstock, Zdroj: theatlantic.com

Hviezdy Woodstocku

Odkaz celého festivalu, popísal reportér Mark Hosenball ako spomienkový optimizmus. Pre magazín Newsweek sa o svojich spomienkách na Woodstock, ktorý navštívil ako 17 ročný rozpísal takto: „Spomienky, ktoré nevyplývajú ani tak z toho, čo sa v skutočnosti stalo, ako skôr z toho, o čom hipisácky folklór tvrdí, že sa stalo. Ľudová predstavivosť a zbožné priania premenili chaotické váľanie sa v blate na epické predstavenie mieru a lásky celému svetu.“

Aj keď Woodstock predstavoval nezabudnuteľné vystúpenia hviezd ako napríklad Crosbyho, Stillsa a Nash, Santanu, Joe Cockera a Hendrixa, festival nechal svojich organizátorov prakticky v bankrote. Mali však zadržané filmové a nahrávacie práva a viac peňazí zarobili, keď sa zverejnil dokumentárny film Michaela Wadleigha Woodstock (1970). Legenda Woodstock „Tri dni mieru a hudby“ je dôležitá pre americké dejiny, čiastočne aj preto, že len málo z nasledujúcich festivalov bolo tak hviezdnych a ikonických.

Jimi Hendrix na koncerte, Zdroj: qwest.tv

V roku 1994 bol na rovnakom mieste znova zorganizovaný festival a či už z organizačnej alebo finančnej stránky bol omnoho úspešnejší i keď menej legendárny. Múzeum v Bethel Woods, multimediálny výstavný priestor pripojený k centru múzických umení, sa otvoril v roku 2008 s poslaním zachovať pôvodné miesto konania festivalu a vzdelávať návštevníkov o hudbe a kultúre éry Woodstocku.

Zdroje:

https://www.nationalgeographic.com/culture/article/woodstock-those-there-weekend-like-no-other

https://www.history.com/topics/1960s/woodstock

https://www.cbc.ca/radio/q/blog/woodstock-at-50-fascinating-facts-about-the-weekend-that-defined-a-generation-1.5245497

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať