DomovZábavaZačnite s turistikou v zime II.

Začnite s turistikou v zime II.

- Reklama -

Bez ohľadu na to, kam vás vaša turistická trasa zavedie, prečítajte si niekoľko rád, ktoré by mali zvážiť všetci nadšenci zimy. 

Vždy noste mapu, sprievodcu a kompas. Urobte si fotokópie, aby ste so sebou nemuseli nosiť veľkú váhu. Uistite sa, že máte všetko, čo potrebujete, aby ste zostali v suchu, teple, najedení a s dostatkom tekutín, bez ohľadu na neočakávané počasie alebo ak sa nedostanete do pôvodne plánovaného cieľa.

Noste pri sebe lekárničku. Pred odchodom z domu skontrolujte počasie. Uistite sa, že váš denný batoh má všetko, čo by ste mohli potrebovať, aby ste zostali v bezpečí, ak sa počasie náhle zmení. Dajte niekomu vedieť, kam idete a kedy očakávate, že sa vrátite.

Noste so sebou sprievodcov rastlín a voľne žijúcich živočíchov, ktorí vám pomôžu lepšie si vážiť prírodu. Dodržujte uzávierky a obmedzenia trás a oblastí. Tie sa často používajú na ochranu turistov a voľne žijúcich živočíchov pred vzájomným poškodzovaním alebo na obnovu citlivých ekosystémov.

Ďalšie tipy na zimnú výdrž

1) Vyhnite sa vyčerpaniu a zimnici

Fakt: Turistika v zime je namáhavejšia ako turistika počas iných ročných období. Okrem toho, že musíte dvíhať kolená vyššie a striehnuť na každý svoj krok, aby ste sa vyhli pošmyknutiu na ľade alebo pádu z iného dôvodu, vaše telo neustále pracuje na regulácii vašej teploty, aby ste nezamrzli.

Tip: Zostaňte nabití energiou a hydratovaní počas celého dňa. Pochutiny s vysokým obsahom tuku a energetické tyčinky fungujú dobre, aby dodali vášmu telu energiu, ktorú potrebuje na to, aby sa hýbalo. Pretože niektoré potraviny v chlade zamŕzajú, uchovávajte ich vo vnútornom vrecku, aby ste využili telesné teplo.

zdroj: freepik.com

2) Bojujte proti suchému vzduchu

Fakt: V zime je ľahšie dehydratovať sa kvôli nízkej úrovni vlhkosti, na príčine je studený a suchý vzduch.

Tip: Pite veľa vody počas dňa, aj keď necítite smäd a fľašu s vodou uchovávajte vo vlnenej ponožke, aby ste predišli zamrznutiu jej obsahu.

3) Zablokujte Slnko

Fakt: Slnečné lúče sa odrážajú od snehu a vytvárajú podmienky, ktoré sú náročné pre vaše oči a pokožku.

Tip: Naneste opaľovací krém na exponovanú časť pokožky, aby ste ju chránili pred slnkom a vetrom a noste slnečné okuliare na ochranu očí.

4) Cez vodu len vtedy, keď je to bezpečné

Fakt: Hladina vody v niektorých riekach bude neskôr počas dňa vyššia, keďže hrejivé lúče slnka roztápajú sneh.

Tip: Skúste si naplánovať prechod cez rieky skôr počas dňa, aby ste si uľahčili cestu.

zdroj: freepik.com

5) Vždy začnite skôr

Fakt: Sneh je ráno tvrdší – viac zmrznutý kvôli nižším teplotám v noci. To uľahčuje prechádzku bez toho, aby ste sa do nej ponorili.

Tip: Začnite svoju túru skôr, aby ste sa vyhli „brodeniu sa“ snehom v neskorších hodinách v rámci dňa.

Zdroj: https://www.atmosphere.ca/outdoor-advice/hiking-advice/getting-started-winter-hiking.html 

- Reklama -
Predchádzajúci článokZačnite s turistikou v zime I.
Ďalší článokVýroba sójových sviečok doma

Mohlo by Vás zaujímať