DomovTelo a myseľZázvor je pre nás nesmierne zdravotne prospešný: Tu zistíte prečo!

Zázvor je pre nás nesmierne zdravotne prospešný: Tu zistíte prečo!

- Reklama -

Ďumbier patrí medzi najzdravšie (a najchutnejšie) korenia na planéte. Je plný výživných látok a bio-aktívnych látok, ktoré majú výrazný prínos pre vaše telo a mozog. Prečítajte si o jeho 5 zdravotných výhodách, ktoré podporuje vedecký výskum.

Dejiny zázvoru

Indiáni a starovekí Číňania používali koreň zázvoru ako tonikum na liečenie bežných chorôb. Hoci zázvor pochádza z juhovýchodnej Ázie, pestuje sa v iných krajinách. Už do 1. storočia obchodníci obchodovali so zázvorom v stredomorských regiónoch.

Stal sa populárnym korením v Ríme. Po zániku Rímskej ríše bohužiaľ používanie zázvoru bolo menej populárne. V tomto bode sa hodnota zázvoru zvýšila. Bol bežne používaný na výrobu lahôdok a sladkostí v stredoveku. So zázvorom sa obchoduje v histórii dlhšie ako s väčšinou ostatných korení.

1.Zázvor obsahuje gingerol, tekutinu, ktorá ma nesmierne veľa zdravotných výhod

Zázvor pochádza z Číny. Patrí do rodiny Zingiberaceae a úzko súvisí s kurkumou.  Podzemná časť kmeňa je časťou bežne používanou ako korenie. Zázvor má veľmi dlhú históriu využitia v rôznych formách : tradičnej / alternatívnej medicíny.  Používa sa na pomoc tráveniu, zníženie nevoľnosti a boj proti chrípke a nachladnutiu a to stále nie je všetko.

Chemická rovnica gingerolu
zdroj: https://www.scienceandfood.org/ginger/

Zázvor sa môže používať v čerstvom, sušenom, práškovom stave alebo ako olej alebo džús a niekedy sa pridáva do spracovaných potravín a kozmetiky. Jedná sa o veľmi častú zložku receptov. Jedinečná vôňa a chuť zázvoru pochádza z jeho prírodných olejov, z ktorých najdôležitejší je gingerol.

2.Zázvor dokáže vyliečiť nevoľnosť

Zázvor sa javí ako vysoko účinný proti nevoľnosti. Napríklad má dlhú históriu použitia ako liek na morskú chorobu a existujú dôkazy, že môže byť rovnako účinný ako liek na predpis.

Zázvor môže tiež zmierniť nevoľnosť a zvracanie po chirurgickom zákroku a u pacientov s rakovinou podstupujúcich liečbu = chemoterapiu.

Najúčinnejší je pokiaľ ide o nevoľnosť súvisiacu s tehotenstvom, napríklad rannú nevoľnosť. Podľa prehľadu 12 štúdií, ktoré zahŕňali celkom 1 238 tehotných žien, 1,1 – 1,5 gramu zázvoru môže významne znížiť príznaky nevoľnosti. Hoci je zázvor považovaný za bezpečný, pred užitím veľkého množstva v tehotenstve sa radšej poraďte so svojím lekárom. Niektorí veria, že veľké množstvá môžu zvýšiť riziko potratu, ale v súčasnosti neexistujú žiadne štúdie, ktoré by to podporovali.

3.Zázvor znižuje bolesť vo svaloch

Ukázalo sa, že ďumbier je účinný proti bolesti svalov vyvolanej záťažou. V jednej štúdii, kde skúmali ľudí zaťažujúcich lakte, dali ľudom konzumovať 2 gramy zázvoru denne po dobu 11 dní. Významne sa im znížila bolesť svalov.

Zázvor nemá okamžite účinok, ale môže byť účinný pri znižovaní každodennej progresie bolesti svalov. Predpokladá sa, že tieto účinky sú sprostredkované jeho protizápalovými vlastnosťami.

4.Jeho protizápalové vlastnosti pomáhajú pri osteoartritíde

Osteoartritída je častý zdravotný problém. Zahŕňa degeneráciu kĺbov v tele, čo vedie k symptómom, ako je bolesť a stuhnutosť kĺbov.

V kontrolovanom skúšaní s 247 ľuďmi s osteoartrózou kolena mali tí, ktorí si vybrali zázvorový extrakt, menej bolesti a potrebovali menej liekov proti bolesti.

Ďalšia štúdia zistila, že kombinácia zázvoru, mastixu, škorice a sezamového oleja môže pri lokálnej aplikácii znížiť bolesti a stuhnutosť u pacientov s osteoartrózou.

5.Zázvor znižuje hladinu cukru v krvi

Táto oblasť výskumu je relatívne nová, ale zázvor môže mať silné anti-diabetické vlastnosti. 

V nedávnej štúdii s 41 pacientmi s cukrovkou typu 2 v roku 2015 znížili 2 gramy zázvorového prášku denne hladinu cukru v krvi o 12%. Taktiež dramaticky zlepšil HbA1c (ukazovateľ dlhodobých hladín cukru v krvi), čo viedlo k 10% zníženiu v priebehu 12 týždňov.

Tiež došlo k 28% zníženiu pomeru ApoB / ApoA-I a 23% redukcii markerov pre oxidované lipoproteíny. To sú hlavné rizikové faktory srdcových chorôb.  

ZDROJE:

https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-ginger#TOC_TITLE_HDR_6

https://www.motherearthliving.com/natural-health/know-your-spice-a-brief-history-of-ginger

- Reklama -
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Mohlo by Vás zaujímať