DomovZaujímavosti10 potravín, ktoré sú prírodnými afrodiziakmi, časť I.

10 potravín, ktoré sú prírodnými afrodiziakmi, časť I.

- Reklama -

Existujú potraviny, ktoré sú osvedčenými afrodiziakami, sú súčasťou stravy, ktorá prispieva k zdravému krvnému obehu, môže pomôcť pri vyvážení hormónov a zvyšuje vitalitu, čo je nevyhnutné pre zvýšenie libida. Energia obsiahnutá v jedle, jeho vôňa, textúra, tvar a farba môžu vyvolať vzrušenie. Samozrejme mysliac na to, že mozog je najväčší a najsilnejší sexuálny orgán tela.

#10 Čokoláda

V starovekej Strednej Amerike Mayovia a Aztékovia verili, že kakao je pokrmom bohov. Používali ho v rituáloch pre svoje údajné spojenie s krvavými obradmi. Podľa článku New York Times aztécky cisár Montezuma, známy ako veľký dobyvateľ, používal čokoládu na „podnecovanie svojich romantických stretnutí”. V článku sa tiež uvádza, že Aztékovia mohli byť prvými zaznamenanými, ktorí etablovali čokoládu ako afrodiziakum, spájajúc ju so sexuálnou silou a zvýšeným libidom.

Zdroj: unsplash.com

V súčasnosti pochádza toto tvrdenie hlavne zo štúdie z roku 2006 publikovanej v časopise Journal of Sexual Medicine. Tá sa zamerala na začlenenie čokolády ako afrodiziaka. Výsledky štúdie uskutočnenej na ženách v severnom Taliansku potvrdili súvislosť medzi dennou konzumáciou čokolády a zvýšenou sexuálnou túžbou. 

Stojí za zmienku, že na tieto výsledky mohli mať vplyv ďalšie faktory, napríklad vek. Čokoláda však obsahuje dve látky, ktoré sa podieľajú na sexuálnom vzrušení. Prvou je tryptofán, stavebná jednotka serotonínu, o ktorej je známe, že zvyšuje potešenie. Druhou je fenyletylamín, stimulant súvisiaci s amfetamínom, ktorý sa uvoľňuje mozgom, keď sa ľudia zamilujú.

#9 Maca

Maca je rastlina pochádzajúca z vysokých nadmorských výšok v peruánskych horách. Je najlepšie známa vo forme prášku, ktorý poskytuje energiu a má ukľudňujúce účinky. Ale maca je tiež osvedčeným afrodiziakom a je ním už celé storočia. Maca bola peruánskymi ľuďmi využívaná už tisíce rokov na energiu a plodnosť. Je to známe z vedeckej štúdie z roku 2021, ktorú zverejnil Národný inštitút pre zdravie (NIH). Rovnaká štúdia naznačuje, že maca môže zvýšiť počet spermií a pozitívne ovplyvniť ich pohyblivosť. Pomáha zvyšovať libido mužov s nízkym obsahom testosterónu. 

Zdroj: unsplash.com

#8 Červené vlašské orechy

Vedci tiež zistili, že vlašské orechy sú tiež afrodiziakum, lebo môžu „zlepšiť erektilnú dysfunkciu“, poznamenáva Richards. Dodáva tiež, že pre optimálny výkon je najlepšie konzumovať „60 gramov a viac denne“ (to sú asi dve veľké plné ruky).

#7 Avokádo

Trendu avokáda možno pripísať mileniálom, ale ovocie je populárne minimálne od roku 500 pred naším letopočtom. „Aztékovia ich nazvali ahuacatl, čo sa podľa niektorých prekladá do slova ako semenník,“ hovorí Poon. „Aj keď sa tento názov pravdepodobne pripisuje tvaru avokáda a rastúcim návykom, avokádo ponúka výhody zvyšujúce plodnosť. Polovica avokáda obsahuje asi 10% dennej odporúčanej dávky vitamínu E. Bolo preukázané, že vitamín E podporuje plodnosť oboch mužov. a ženy.“ Dodáva, že avokádo je tiež bohaté na vitamíny skupiny B, ktoré môžu pomáhať v energii a vitalite.

Zdroj: unsplash.com

#6 Ženšen

Cisár Shen-Nung, známy ako otec čínskej medicíny, údajne používal ženšen ako afrodiziakum na stimuláciu sexuálneho apetítu a na zvládnutie erektilnej dysfunkcie. Poon, poukazujúc na správu NIH, hovorí: „Predpokladá sa, že ženšen bol objavený pred viac ako 5 000 rokmi a odvtedy sa používa v tradičnej čínskej medicíne na zvýšenie libida.“

Zdroj: yogurtinnutrition.com

Ženšen namiesto toho, aby ovplyvňoval hormóny, ovplyvňuje vďaka svojim zložkám ginsenosidu priamo cez centrálny nervový systém a gonadálne tkanivá. Štúdia NIH preukázala, že je vedecky dokázané, že ženšen je účinný pri zvyšovaní libida a výkonnosti, pravdepodobne vďaka jeho úlohe pri pomáhaní telu vytvárať oxid dusnatý,“ vysvetľuje Poon.

Nezabudnite si prečítať aj druhú časť tohto článku. 🙂

Zdroje:

https://www.byrdie.com/foods-that-are-natural-aphrodisiacs-5094910

https://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/aphrodisiac-foods-b1775762.html

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať