DomovZaujímavosti10 spôsobov, ako žiť udržateľne a ekologicky v Nemecku, časť ll.

10 spôsobov, ako žiť udržateľne a ekologicky v Nemecku, časť ll.

- Reklama -

Presťahovanie sa do Nemecka je ako rýchlo-kurz učenia sa o našich dopadoch na životné prostredie a o tom, ako žiť udržateľnejšie. Zdá sa, že myšlienky opätovného použitia, recyklácie a konzervovania sú zabudované do nemeckej kultúry. Výsledkom je, že väčšia časť populácie je ohľaduplnejšia k dopadom, ktoré majú na svet a okolie. Iste, naše osobné príspevky sú iba malými kvapkami do veľkého vedra, ktorým je globálne prostredie. Ale keď celá populácia zmení svoje správanie, toto vedro začne pretekať veľmi rýchlo. V tejto časti budeme pokračovať pri menovaní spôsobov, ako žiť ekologicky a udržateľne v Nemecku.

6. Prihláste sa na odber receptov

Nemusí to byť niečo, na čo často myslíte, pokiaľ ide o ekologickejší život, ale potravinový odpad je v hľadaní udržateľnosti čoraz väčším problémom. Podľa oficiálnych odhadov sa v Nemecku ročne vyhodí okolo 11 miliónov ton potravín. Vláda v reakcii na to vypracovala plány na zníženie tohto čísla o 50% do roku 2030. Patrí sem aj riešenie problému plytvania v potravinárskom a pohostinskom priemysle, v miestných supermarketoch a v kuchyniach domácností po celej krajine. Ako však môžete pomôcť znížiť množstvo potravinového odpadu doma? S aplikáciou, samozrejme.

expatica.com

Sady receptov sú čoraz populárnejším spôsobom, ako zabezpečiť, aby ste doma obmedzili všetok nežiaduci odpad z potravín. Tieto krabičky na jedlo vám prinesú výber čerstvých inovatívnych surovín až k vašim dverám a budú pripravené na premenu na chutné jedlá pre celú rodinu.

Nielenže budete jesť čerstvé a chytro uvarené jedlo, ale pri tom tiež výrazne znížite plytvanie potravinami. Dobrou správou je, že v Nemecku existuje množstvo poskytovateľov receptúr, vrátane HelloFresh, Marley Spoon a Dinnerly. Objednajte si ich online alebo v aplikácii a začnite svoju kulinársku cestu k znižovaniu plytvania potravinami ešte dnes.

7. Spotrebujte menej vody

Odpad z vody je v celej Európe čoraz väčším problémom – a výnimkou nie je ani pomerne daždivá krajina – Nemecko. Sladká voda sa stáva čoraz vzácnejším zdrojom a ak chcete zabezpečiť jej dostatok budúcim generáciám, je dôležité znížiť spotrebu vody.

expatica.com

Úspora vody v domácnosti je našťastie v Nemecku oveľa rýchlejšia a ľahšia ako kedykoľvek predtým. V kúpeľni zvážte výmenu sprchovej hlavice za novú, ktorá obmedzuje prietok pri zachovaní stáleho prúdu. V kuchyni prevarenú vodu znovu použite tak, že ju vylejte do misy a nie dolu do drezu. Tá potom môže vychladnúť a môžete ju použiť pri starostlivosti o vašu záhradu. Keď pracujete v záhrade, vždy choďte na odrody s nízkym obsahom vody a nepoužívajte hadicové potrubia, pretože tieto môžu výrazne zvýšiť vašu spotrebu vody. Mimo domov si vezmite so sebou opakovane použiteľnú fľašu, aby ste sa vyhli nákupu vody.

8. Nechajte auto doma

Už sme hovorili o výhodách jazdy vlakom pri ceste cez Nemecko, ale môžete tiež prehodnotiť svoje každodenné používanie automobilov. Doprava je jedným z najväčších prispievateľov k emisiám uhlíka v celej Európe a zníženie používania automobilov je zdravým spôsobom, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu každý deň. Na zvýšenie dôveryhodnosti ekologickej dopravy v Nemecku však nemusíte investovať do najnovšieho modelu Tesla. Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako to urobiť, počnúc tým, že necháte svoje auto doma.

expatica.com

Napriek tomu, že je jednou z najväčších krajín v Európe, je rýchle pohybovať sa po Nemecku verejnou dopravou. Tranzitná sieť v krajine je jednou z najlepších v Európe a spája sa po celej krajine s metrom, električkami, vlakmi a autobusmi. Ak však hľadáte ešte zelenšie a zdraviu prospešné cestovanie, prečo to neurobiť na bicykli? Či už sedíte na vlastnom bicykli alebo dokonca naskočíte na elektrický skúter, máte veľa možností.

9. Nakupujte lokálne

Ako vám povie ktorýkoľvek expat, preskúmanie miestnych nemeckých supermarketov a obchodov s potravinami je určite každodennou lahôdkou. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, koľko veľa kilometrov vlastne všetko jedlo v supermarketoch prešlo, kým sa dostalo na pulty obchodov s potravinami? Od avokáda a mandlí po rajčiny a tuniaka, mnoho z vašich každodenných obľúbených výrobkov bolo privezených z iných krajín. Tieto prevozy hromadia obrovské množstvá uhlíkových emisií iba na týchto cestách – a riešenie tejto otázky je veľkou časťou udržateľného života v Nemecku.

unsplash.com

Ako môžete znížiť počet najazdených kilometrov v Nemecku? Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť uhlíkovú stopu pri nakupovaní. Namiesto výberu týchto produktov z ďalekých krajín sa rozhodnite pre miestne sezónne produkty. Ďalším spôsobom je nakupovať lokálne, či už v susedných obchodoch s potravinami alebo na najbližšom trhu s potravinami. Nielen, že sú skvelým spôsobom, ako zažiť nemeckú kultúru stravovania, ale pri prehliadke stánkov na trhu môžete naraziť na niekoľko prekvapení!

10. Pestujte svoje bylinky a zeleninu

Nemáte chuť cestovať za čerstvým ovocím a zeleninou do najbližšieho supermarketu alebo na trh s potravinami? Alebo ste možno vždy snívali o tom, že budete mať na svojom pozemku vlastnú záhradu? Aj keď je nákup na miestnej úrovni skvelým spôsobom udržateľného života, nie je nič podobné tomu, ako keď si sami pestujete svoju vlastnú zeleninu. Predstavte si, že by ste si dali dohromady svoj vlastný nemecký Kartoffelsalat so zemiakmi vypestovanými pred vašimi zadnými dverami?

expatica.com

ZDROJE:

https://www.expatica.com/de/living/household/live-sustainably-germany-253278/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať