DomovZaujímavosti10 zaujímavosti o psovi najlepšom priateľovi človeka

10 zaujímavosti o psovi najlepšom priateľovi človeka

- Reklama -

Najlepší priateľ človeka a spoločník pre mnoho domácnosti je štvornohý miláčik pes. Aj keď si možno myslíte, že svojho psa poznáte celkom dobre, prekvapilo by vás, keby ste zistili, že existuje veľa menej známych faktov o psoch? Aj na základe týchto faktov by ste si mohli vysvetliť ich správanie, zvyky alebo vzhľad, ktoré boli pre vás doteraz záhadou.

1. Psy existujú už viac ako 40 000 rokov

Je dokázané, že psy by mali pochádzať z rodiny vlkov a existujú už približne 40 000 rokov. Najviac viditeľné to je u konkrétnych plemien psov ako je napríklad nemecký ovčiak. Podobnosť s vlkom nie je náhodná.

Psík v prírode, Zdroj: unsplash.com

2. Nie každý pes má rúžový jazyk

Počuli ste už o psovi s čiernym jazykom? Takmer všetky plemená psov okrem dvoch zatiaľ známych majú ružové jazyky. Výnimkami sú Chow Chow a Shar-Pei, pretože oba tieto psíky majú čierne jazyky. Zaujímavé, že?

Psík chow chow, Zdroj: unsplash.com

3. Psy nie sú farboslepé

Psy nie sú farboslepé ako si mnoho ľudí myslí. V očiach majú 2 typy čapíkov, čo im umožňuje vidieť všetky farby z farebného spektra medzi modrou a žltou.

4. Psy majú výborný sluch

Všetky psy počujú veľmi dobre. Ich výborný sluch im umožňuje vyhľadať zdroj zvuku za 6/100 sekundy. To znamená, že môžu bleskovo začuť, keď otvárate ich obľúbené krmivo pre psov (alebo akýkoľvek iný druh jedla!) a okamžite ich máte pri nohách.

Psík na gauči, Zdroj: unsplash.com

5. Psy sa schúlia do klbka, aby sa chránili

Ako roztomilo vyzerá váš psík stočený do klbka na posteli, gauči alebo kdekoľvek inde. Nerobí to však preto aby vyzeral roztomilo, ale z úplne iného dôvodu. Psy sa skrútia a je to ich prirodzený inštinkt, aby sa udržali v teple a chránili si svoje životne dôležité orgány keď spia.

6. Dalmatínske šteniatka sa rodia úplne biele

Pamätáte si aké sfarbenie mali šteniatka v rozprávke od Disneyho 101 dalmatíncov? Pravda ohľadom sfarbenia je taká, že nádherné dalmatínske šteniatka sa rodia úplne biele a až časom približne po 2-3 týždňoch života sa im tvoria čierne škvrny.

Dalmatín, Zdroj: unsplash.com

7. Šteniatká nemôžu vydržať spať celú noc

Bez ohľadu na to ako veľmi sa budete snažiť, šteniatko nie je možné naučiť aby zadržalo chodenie na toaletu cez noc. Chyba pritom vôbec nemusí byť vo vás či v tréningu. Šteňatá nie sú schopné to vydržať, pokiaľ nebudú staré aspoň štyri mesiace. Aj keď to môže na začiatku spôsobiť mierny stres a zmätok, je to oveľa menej času, než to naučíte svoje dieťa.

8. Čuch majú oveľa lepší ako si myslíte

Milovníci pachov a obzvlášť, keď ich vezmete niekam do nového prostredia. Vedeli ste ale, že ich čuch môže byť násobne silnejší ako je čuch priemerného človeka? To znamená jediné! Nabudúce až sa budete snažiť oklamať svojho štvornohého miláčika a skryť pred ním pamlsku, tak je pravdepodobné, že to ucíti na míľu ďaleko!

Psík, Zdroj: unsplash.com

9. Nórsky Lundehund je špecifický pes

Nórsky Lundehund je jediné známe plemeno, ktoré má na každej labke šesť prstov. Malé plemeno sa líši od svojich chlpatých kamošov, pretože nemá na každej nohe päť, ale šesť prstov. Aké roztomilé, však? 

Nórsky Lundehund, Zdroj: pesbruno.sk
Nórsky Lundehund labka, Zdroj: pesbruno.sk

10. Psy majú úžasné vnútorné hodiny

Ak sa budete držať pomerne pravidelného harmonogramu, psy sa rýchlo naučia presne vedieť, kedy je čas na prechádzku, jedlo, spánok a kedy sa máte vrátiť z práce.

Zdroje:

https://petdoctorshowick.co.nz/pet-library/10-little-known-facts-about-dogs

https://www.petfinder.com/dogs/bringing-a-dog-home/facts-about-new-dog/

https://www.petassure.com/new-newsletters/50-fascinating-facts-about-dogs/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať