DomovVeda a technológia4 veci, ktoré by ste mali vedieť o zabezpečení heslom

4 veci, ktoré by ste mali vedieť o zabezpečení heslom

- Reklama -

Prezident Donald Trump tento týždeň  vyvolal pobúrenie  v celom bezpečnostnom priemysle po tom, čo vo virálnom videu povedal: „Nikto sa nestane hackerom“. V široko zdieľanom  videu Trump uviedol: „Nikto sa nenechá hacknúť. Ak sa chcete nabúrať, potrebujete niekoho so 197 IQ a potrebuje vedieť asi 15% vášho hesla.”

Jeho komentár sa stretol s rozhorčením, zmätkom a pobavením. Niektorí ľudia dokonca tvrdili, že Trump len jednoducho žartoval. Nech už svojim komentárom myslel čokoľvek, zdôraznil tak význam bezpečnosti. Ak si zabezpečíte heslo, môžete zvýšiť svoju ochranu pred hackermi. Prečítajte si štyri veci, ktoré by ste mali vedieť o zabezpečení heslom.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Heslá by mali byť jedinečné a dlhé

Prvá vec, ktorú treba vedieť, je, že je dôležité používať pre každú zo svojich služieb jedinečné heslo. Ak to neurobíte, znamená to, že keď dôjde k napadnutiu niektorej z vašich služieb online, môže dôjsť k napadnutiu aj tých ostatných. Útočníci sa v skutočnosti spoliehajú na to, že to ľudia robia. Jeden typ kybernetického útoku umožňuje hackerom vyskúšať vaše heslo vo viacerých službách a zistiť, či sa k nim dostanú. Ale je za tým viac ako to. Nielen, že všetky heslá by mali byť jedinečné, mali by byť dlhé a zložité, hovorí Jake Moore, špecialista na kybernetickú bezpečnosť v spoločnosti ESET. 

Avšak Sean Wright, vedúci aplikácie Immersive Labs v oblasti bezpečnosti aplikácií, tvrdí, že komplikovanejšie heslo ho nemusí nevyhnutne posilňovať. V skutočnosti hovorí, že najdôležitejším aspektom je dlhšie heslo. „Odporúčam vám použiť prístupové frázy, aby bolo heslo dlhšie, ale aby ste si ho (a iba vy) ľahšie zapamätali. Čím je fráza čudnejšia, tým lepšie. Aj nahradenie špeciálnych znakov môže pomôcť posilniť heslo.” 

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

To by znamenalo, že z hesla „smiling cats running around“ sa stane niečo ako „sm1ling_cats & rUn around“.  „Je to ťažšie si zapamätať, ale je to jednoduchšie ako úplne náhodné heslo s 25 znakmi,“ hovorí Wright. Ak to chcete mať jednoduché, odporučil by som riadok z knihy, piesne alebo filmu. Toto umožní ľahké zapamätanie hesla, ale zachová dĺžku, ktorú potrebujete, aby ste boli v bezpečí.

Použite správcu hesiel

V ideálnom prípade by ste si mali svoje heslá pamätať pomocou správcu hesiel, napríklad 1Password alebo LastPass. Okrem toho, že si Wright pamätá všetky vaše heslá, poukazuje na ďalšiu výhodu – správcovia hesiel sa často spájajú s porušovacími službami, ako je  HaveIBeenPwned,  aby vás upozornili, ak sa vaše heslá objavili v známom hacke.

Knihy hesiel: Áno alebo nie?

Správcovia hesiel sú celkom zabezpečení, ale veľa ľudí sa pýta na knihy hesiel. Vlastne na fyzický poznámkový blok, kde uvádzate svoje heslá pre služby. Niektorí ľudia sú s nimi v stotožnení. Ak si nie ste istí, že chcete používať správcu hesiel, použite knihu, len si ponechajte tento dokument v bezpečí a nikdy ho so sebou nevyťahujte.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Moore súhlasí s tvrdením, že kniha hesiel je „lepšia ako používanie rovnakého jedného alebo dvoch hesiel pre každý účet.“ Wright s tým súhlasí, aj keď varuje, že ak sa niekomu podarí preniknúť do vášho domu, môže to byť problém s heslami. Okrem toho: „Je rozumné zabezpečiť, aby boli uchovávané na bezpečnom mieste, aby k nim nikto iný okrem vás nemal prístup. Poukazuje však na to, že kniha hesiel nie je vhodnou voľbou pre niekoho, kto cestuje, najmä ak ju uschováte pri svojich zariadeniach, ktoré by sa mohli stratiť alebo ukradnúť.

Kľúčové je dvojstupňové overenie

Dvojstupňové overenie alebo viacfaktorové a dvojfaktorové overenie. Čo znamená, že je pre vaše heslo najlepším spôsobom, ako spraviť svoje účty bezpečnejšie. Niekedy sa tento krok stane bez toho, aby ste si to všimli – porozmýšľajte napríklad o Apple FaceID alebo TouchID  na vašom iPhone.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Existujú ale aj iné formy – napríklad Yubico YubiKey fyzický bezpečnostný kľúč, ktorý pripojíte k zariadeniu. Ďalším podobným nástrojom je aplikácia na overenie totožnosti, napríklad Authy, ktorá vygeneruje kód, ktorý môžete použiť okrem hesla.

Zdroje:

https://www.techsafety.org/passwordincreasesecurity
https://www.forbes.com/sites/kateoflahertyuk/2020/10/24/4-things-to-know-about-password-security/#1c6073555b33
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať