DomovTelo a myseľ6 potravín, ktoré podľa odborníkov posilnia váš imunitný systém

6 potravín, ktoré podľa odborníkov posilnia váš imunitný systém

- Reklama -

Zdravý imunitný systém nás neochráni pred všetkými neduhami. Oslabuje ho každá chrípka, prechladnutie, či vírus, ktoré sú naokolo. Aj keď genetika zohráva veľkú úlohu, zdravý životný štýl sa tiež premieta do silnejšieho imunitného systému. Dostatok spánku, cvičenia a zdravá výživa môžu výrazne posilniť imunitný systém.

Ale čo presne určuje silu vášho imunitného systému? Podľa lekárskeho vedenia v spoločnosti Forward, doktora Nate Faviniho, zohrávajú najväčšiu úlohu faktory ako: vaša strava, množstvo cvičenia a spánku a úroveň stresu. Tieto faktory je potrebné vziať do úvahy pri pokuse o posilnenie imunitného systému. Faktory ako: lieky, zdravotné ťažkosti ako je HIV alebo autoimunitné ochorenia, ho môžu oslabiť. “Stojí za zmienku spomenúť ako fajčenie môže ovplyvniť vašu schopnosť bojovať s infekciami dýchacích ciest. Počas vypuknutia COVID-19 v Číne sme videli, že fajčenie sa ukázalo ako veľký rizikový faktor tejto závažnej choroby. Ak uvažujete o ukončení fajčenia, teraz je ten správny čas,” dodal.

Doktor Favini verí, že ak si zvolíte prístup zdravej výživy, môžete si tak posilniť váš imunitný systém. Existujú štúdie, ktoré napríklad ukazujú, že ľudia, ktorí užívajú vyššie dávky vitamínu C (1 000 mg denne), môžu mať nižšie riziko infekcie horných dýchacích ciest. “Jesť stravu bohatú na ovocie a zeleninu a s nízkym obsahom spracovaných potravín, ako je cukor, je tiež dobré pre váš imunitný systém,” dodal.

Vitamín C
Zdroj: pixabay.com

Je však dôležité mať na pamäti, že žiadne konkrétne potraviny alebo nápoje vás nemôžu dokonale chrániť pred koronavírusom. “COVID-19 je nový, takže sa stále učíme o tom ako funguje a ako proti nemu môžeme bojovať. Integrácia nasledujúcich jedál a nápojov do vašej stravy môže znamenať väčšiu odolnosť voči vírusu alebo rýchlejšie zotavenie sa keď ochoriete. Prečítajte si tipy na rôzne jedlá a nápoje, ktoré môžete začleniť do svojho stravovania aby ste si posilnili imunitný systém.

1. Fermentované potraviny

“Fermentované vegetariánske a mliečne výrobky zvyšujú tvorbu protilátok, ktoré bojujú s chorobami a tým posilňujú náš imunitný systém,” vysvetľuje doktor Sean MyCaffrey zo zdravotnej kliniky. “Potravinová flóra chráni tenké črevo pred nezdravými organizmami a vytvára tiež antioxidanty, ktoré čistia naše telo. Fermentácia premieňa glukózu na zdravé baktérie, ktoré pomáhajú posilňovať náš imunitný systém a tráviaci trakt. ”Potraviny a nápoje, ktoré patria do tejto kategórie zahŕňajú kyslú kapustu, nepasterizované mliečne výrobky (ako sú syry, mlieko a jogurt) alebo kimchi šalát.

2. Huby

Huby, ktoré majú vysoký obsah antioxidantov a vitamínu D, chránia a čistia naše telo a podporujú imunitný systém. “Existuje niekoľko druhov húb o ktorých sa predpokladá, že posilňujú imunitný systém. Ide o huby enoki, shitake a maitake. Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že huby modulujú imunitné bunky. McCaffrey odporúča jesť zeleninu s podobnými vlastnosťami ako napríklad mrkva, paradajky, paprika, cuketa a tekvica. 

Huby shitake
Zdroj: unsplash.com

3. Cesnak

Cesnak má veľa zdravotných výhod a McCaffrey tvrdí, že posilnenie imunitného systému je jedným z nich. “Cesnak je bohatý na antioxidanty a má viaceré antibakteriálne a antivírusové vlastnosti,” vysvetľuje.

4. Voda

Amandeep Bajwa, lekár z Mercy Medical Group, zdôraznil význam pitia veľkého množstva tekutín – najmä čistej vody. “Vaše telo potrebuje dostatok vody aby pomohlo vašim bunkám a imunitnému systému správne fungovať,” hovorí Bajwa. Favini dodáva, že voda hrá dôležitú úlohu, pretože zaisťuje, že všetky bunky v tele fungujú v optimálnych podmienkach.

5. Vývar z kostí

Vývar z kostí nedávno zaznamenal prudký nárast popularity hoci je medzi nami už tisíce rokov. Je plný kolegénu, podporuje trávenie a posilňuje imunitný systém. “Želatína z kostnej dreni pomáha znižovať zápaly,” vysvetľuje McCaffrey. “Približne 80% buniek nášho imunitného systému je v tráviacom systéme, takže vývar z kostí lieči črevá a posilňuje náš imunitný systém.”

Bravčové kosti
Zdroj: pixabay.com

6. Potraviny s obsahom zinku

Nie je úplne jasné prečo zinok pomáha bojovať proti nachladnutiu. Jedna myšlienka je, že môže zabrániť vírusu, ktorý spôsobuje väčšinu prechladnutí. Ak chcete do svojho jedálnička pridať viac zinku, rozhodnite sa pre fazuľu, orechy a ovos.

Zdroje:

https://paleoleap.com/fermented-food-recipes/
https://hellogiggles.com/news/experts-foods-drinks-boost-immune-system-flu-scare/
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať