DomovZaujímavosti9 kultúrnych aktivít, ktoré môžete podniknúť virtuálne

9 kultúrnych aktivít, ktoré môžete podniknúť virtuálne

- Reklama -

Slová ako sociálne dištancovanie či karanténa, pred niekoľkými týždňami, skutočne vstúpili do nášho kultúrneho lexikónu – pravdepodobne ste sotva mali čas pochopiť ich významy skôr, ako ste začali pociťovať ich účinky, ponorková choroba. Žiadne návštevy múzeí a galérií. Žiadne festivaly, koncerty či divadelné predstavenia. Žiadne výlety s deťmi do ZOO. Na kino tiež zabudnite. Aj keď poriadne nič z toho, čo by ste chceli robiť nemôžete, je tu našťastie celkom dosť kultúrnych sietí po celom svete, ktoré nedovolia vášmu mozgu premeniť sa na kašu. Pýtate sa ako?

Podávali svoje veci na internet online, takže ich výstavy viete navštíviť virtuálne. Inštitúcie ponúkajú kombináciu výstav, vystúpení a 360-stupňových video prehliadok online a úplne zadarmo. Takže okrem zásobovania špajze, pratania a triedenia, môžete tiež stráviť čas objavovaním sveta bez toho, aby ste opustili bezpečie svojho domova.

Pár v posteli pozerajúci do notebooku,
Zdroj: pexels.com

1. Národné prírodovedné múzeum (Smithsonian National museum) vo Washingtone

Toto múzeum zahŕňa skupinu múzeí a výskumných centier, ktoré riadi americká vláda. Jedným z nich je Národné prírodovedné múzeum, ktoré obsahuje ukážky, ktoré rozprávajú o histórii planéty a o interakcii človeka s prostredím. Múzeum sa môže pochváliť asi 145 miliónmi artefaktov, predmetov, umeleckých diel a exemplárov, z ktorých väčšinu môžete navštíviť prostredníctvom 360-stupňovej video prehliadky miestnosť po miestnosti, ktorá vám umožní prejsť sa po múzeu, ako by ste tam boli naozaj. Ba možno lepšie. Vo výhľade vám určite nebudú zavadziať ďalšie hlavy zvedavých turistov. Po prehliadke stálymi exponátmi si pozrite archívy, ktoré už nie sú ponúkané osobne, napríklad bývalá fosílna sála, ktorá obsahuje strašne veľa obrovských dinosaurov.

Kostra dinosaura v múzeu,
Zdroj: unsplash.com

2. Výstava morských vydier v Monterey Bay

Cameronská vydra v kalifornskom akváriu Monterey Bay je dobrý balzam na mozog v ktoromkoľvek ročnom období a práve teraz môže byť tento zážitok veľmi silný. Zvyčajne uvidíte trvalých rezidentov akvária, Abby, Ivy, Kit, Rosu a Selku, ako si plávu raz dnu , raz von z obrazovky a počas papuľujú počas kŕmenia. Vďaka virtuálnej prehliadke môžete pozorovať aj skupinu divo zachránených mláďat, ktoré nikdy predtým neboli vystavené, pretože všetka ľudská pozornosť by ich znervózňovala. Skvelý program pre vás a vaše deti napríklad! Alebo pre vás a vášho psa.

Morská vydra,
Zdroj: unsplash.com

3. Veľký čínsky múr

Ak ste niekedy chceli vidieť čínsky múr, teraz máte jedinečnú šancu. Svoju zvedavosť na túto pôsobivú starobylú vojenskú obrannú štruktúru môžete uspokojiť tým, že sa prakticky posúvate po úseku z Jinshanlingu, provincie Che-pej do Simatai v okrese Miyun, čo je obzvlášť malebná časť múru, ktorá zvyčajne trvá asi tri až štyri hodiny šľapania. V strážnej veži si dajte zastávku a vychutnajte si výhľad. 360-stupňové video ponúka cestovná kancelária, ktorá skutočne vedie výlety v reálnom živote do častí múru vzdialených viac ako 3 000 míľ (alebo 4828 kilometrov).

Muž fotí Veľký čínsky múr,
Zdroj: unsplash.com

4. Versaillský palác

Palác vytvorený Ľudovítom XI.-tym, ktorý je prehnanou oslavou samého seba, je jednou z najnádhernejších stavieb, aké kedy človek vytvoril. Na návštevu tohto absolútne masívneho panstva nemusíte ani vstávať z pohovky – virtuálna prehliadka zahŕňa všetko od brilantných interiérov až po rozľahlé záhrady. Môžete preskúmať kráľovské postele a slávnu Zrkadlovú sieň, zatiaľ čo sa dozviete niektoré fascinujúce detaily bohatej histórie paláca, napríklad skutočnosť, že vôňa kvetov záhrad bola kedysi tak ohromujúca, že odradila hostí od návštevy. Nenechajte si tiež ujsť obrovskú vedátorskú časť, a dozviete sa, ako bola Versailles bola najdôležitejšou výskumnou pôdou pre vedcov od roku 1682 do roku 1789.

5. Série vystúpení Yo-Yo Ma

Americký čelista Yo-Yo Ma označil prvý príspevok zo série #SongsOfComfort (piesne pohodlia) na Instagram a Twitter s popisom: „V týchto dňoch úzkosti som chcel nájsť spôsob, ako pokračovať v zdieľaní časti hudby, ktorá mi poskytuje pohodlie.“ Je to vhodný popis pre vznikajúci projekt, ktorý doteraz obsahuje hrsť krátkych, upokojujúcich čelo sól, a naposledy hosťovaný prejavom literárneho historika Stephena Greenblatta, ktorý vám prečíta niečo od Shakespeara. Navyše aj ďalší iní muzikanti prispievajú živou hudbou na takýchto stránkach používajúc rovnaký názov. V podstate ide o dávku hudobnej medicíny proti úzkosti online. Sadnite si a počúvajte. Lieči to dušu.

Sláčikový orchester,
Zdroj: unsplash.com

6. Veľké objavy Hubbleovho teleskopu

Hubble Telescope je na orbite Zeme už asi dve desaťročia, dokumentujúc vesmír a poháňajú pôsobivé objavy, ktoré umožnili vedcom prehodnotiť niektoré dôležité matematické predpoklady, ako je miera expanzie a vek vesmíru.
Hmlovina Orion, Hmlovina Orol a Hmlovina Carina sú iba tri z ohromujúcich pohľadov, ktoré si môžete prezrieť v celej svojej kráse priamo z vášho gauča. Po kliknutí na cestu hlbokým vesmírom, nezabudnite nadviazať na 360-stupňovú prehliadku pozemného riadiaceho strediska ďalekohľadu, operačnú sálu misií a podpornú miestnosť operácií, aby ste videli, ako je tento vynikajúci výskumný nástroj ovládaný z diaľky.

Nebula Orion, vesmír,
Zdroj: unsplash.com

7. GRAMMY múzeum

S pozoruhodne rýchlou reakciou na meniace sa okolnosti, GRAMMY múzeum, nezisková organizácia sídliaca v Kalifornii, oddaná oslavovaniu histórie a významu hudby, zverejňuje predtým nevydaný obsah zo svojich archívov a sprístupňuje ho verejnosti na svojej webovej stránke. Každý piatok sa bude konať nová digitálna výstava, ktorá bude však prístupná iba online- napríklad X: 40 rokov Punku v Los Angeles. Asi to nevynahradí úplne vaše každoročné usporiadanie letných koncertov, ale pre zatiaľ to určite vystačí.

8. Národné múzeum moderného a súčasného umenia v Kórei

Múzeum má 4 pobočky v rámci krajiny (Gwacheon, Deoksugung, Seoul and Cheongju), kde každá z nich má trochu iný prístup k objavovaniu juhokórejského súčasného umenia a kultúry. Online rozšírenie múzea umožňuje prezerať štyri konkrétne exponáty: umenie abstrakcie Yoo Youngkuk; dielo interpreta Park Hyunki; Záhrada, zbierka vybraných diel viacerých umelcov, ktorá bola vystavená v Soule; a meta fotografia, ktorá dokumentuje konštrukciu múzea.

Tip: skombinujte poslednú výstavu s 360-stupňovým výhľadom na pobočku Soulu, aby ste sa mohli úplne orientovať v ultramodernom priestore.

9. Múzeum Louvre

Viete si predstaviť lepší čas na prehliadku najobľúbenejšieho múzea Louvre v Paríži ako teraz, bez obrovských davov a zavadzajúcich hláv? Niektoré zo súčasných virtuálnych exponátov zahŕňajú zbierku egyptských starožitností; pozostatky Louvrovskej priekopy (štruktúra je koniec koncov bývalá pevnosť); a Galéria d’Apollon, nedávno obnovená galéria s panelmi Delacroix. Ak ste sa ale tešili, že uvidíte záhadný úsmev Mony Lisy, je fér vedieť, že ho ( aj spolu napríklad s Venus de Milo) uvidíte stále naďalej len naživo.

Mona Lisa, Louvre, Paríž,
Zdroj: unsplash.com

Ľudia sa stávajú super kreatívni s tým, ako zvládajú tento nový svet sociálneho dištancovania. Zúčastnite sa festivalu sociálneho dištancovania (socialdistancingfestival.com). Je to stránka, ktorá sa objavila takmer okamžite a v súčasnosti pripravuje živé prenosy hudby, tanca, umenia, divadla a opery z celého sveta do pripravovaného kalendára eventov, takže presne viete, kedy sa nachystať a čo chcete nezmeškať.

Zdroj: cnn.com
howstuffworks.com
themannual.com
socialdistancingfestival.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať