DomovCestovanieDivné a nádherné veľkonočné tradície v Európe

Divné a nádherné veľkonočné tradície v Európe

- Reklama -

Čo majú spoločné rakety, vaječné bitky a hon na čarodejnice? Všetky vymenované veci sú tradície , ktoré vyjadrujú nekonečnú rozmanitosť Veľkej noci v Európe. Pre veriacich je Veľká noc sviatkom zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Cirkevné obrady, čokoládové vajíčka a rodinné stretnutia sú bežné v celej Európe, ale rovnako sú to aj oslavy rýpania, ktoré siahajú až do pohanských čias. Tu je sedem zaujímavých zvykov z miest, ktoré sa oplatí navštíviť.

Raketové bitky v Chios v Grécku

V Grécku patria ohňostroje medzi dôležité tradície počas polnočných bohoslužieb a pravoslávnych veľkonočných sobôt. Ale na ostrove Chios je to ešte veľkolepejšie. Dve susedné farnosti vo Vrontados – Agios Markos a Panaghia Ereithiani – každoročne organizujú súťaž o raketové výstrely na svojich susedných vežiach. Skutočné delá sa používali až do konca 19. storočia. V súčasnosti sú to domáce rakety so strelivom pre každoročnú “raketovú vojnu”. Skóre sa asi nevyhlási nikdy, pretože obe strany majú tendenciu vyhlasovať svoje víťazstvo. Avšak objem palebnej sily sa v posledných rokoch znížil po námietkach miestnych. Rezervujte si ubytovanie s dostatočným predstihom: táto výbušná udalosť je totižto veľmi obľúbená u turistov.

Grécka vlajka
Zdroj: pixabay.com

Zlovestné sprievody v Španielsku

Ľudia oblečení v špicatých kapucniach a dlhých šatách. To sú kajúcnici, ktorí putujú po španielskych mestách na Veľkú Noc a zúčastňujú sa tejto tradície. Vyzerajú ale dosť zlovestne. Tieto sprievody boli typické už od stredoveku pre Semana Santa (Svätý týždeň). Tradičná kapucňa sa nazýva capirote. Je navrhnutá tak, aby utajovala totožnosť nositeľa počas verejného zmierenia za minulé hriechy. Madrid je vynikajúcim miestom na sledovanie sprievodov vo veľkom. Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete sa vydať na cestu do dediny Vergas na pobreží Costa Brava. Tam uvidíte kostrové kostýmy a obetovanie v podobe „tanca smrti“ v Zelený štvrtok.

Španielská vlajka
Zdroj: pixabay.com

Polnočné masové vaječné bitky v bulharskej Sofii

Hlavne mesto Bulharska, ktorého hlavnou dominantou je obrovská katedrála Aleksander Nevski. Sofia je nezabudnuteľným miestom na prežitie pravoslávnej Veľkej Noci. Rovnako ako v mnohých východoeurópskych krajinách je aj tu polnočná omša najvýznamnejšou udalosťou. Tradície v Bulharsku sú také isté ako aj v ostatných balkánskych krajinách. Dopoludnia sa často súťaží s vajíčkami. Členovia rodín, skupiny priateľov alebo ľudia z cirkevných komunít nosia natvrdo uvarené vajcia a súťažia o to, ktoré vajce má najhrubšiu škrupinu. Ak sa vaše vajíčko rozbije ako prvé, prehrávate. Víťazi však majú dopredu zaručený zdravý a šťastný rok.

Vlajka Bulharska
Zdroj: pixabay.com

Meditatívne maľovanie veľkonočných vajec na Ukrajine 

Vajcia predstavujú obnovu a život po smrti. Farebné veľkonočné vajíčka (či už tvrdé, alebo čokoládové) si môžete vychutnať po celej Európe. Umenie farbenia vajíčok sa datuje už tisícročia. Vo východnej Európe sa tradične používa na farbenie vajíčok tmavočervená farba,ktorá symbolizuje krv Ježiša Krista, ďalej červená repa a cibuľová koža. Ukrajina má pravdepodobne najkrajšie výtvory, tzv. pysanky (zdobené vajíčka). Sú zdobené ľudovými vzormi, kresťanskými symbolmi a zložitými opakujúcimi sa vzormi so starostlivo natiahnutým voskom. Je to časovo náročná práca, plná lásky a oddaní považujú tento proces za takmer modlitbový. 

Vlajka Ukrajiny
Zdroj: pixabay.com

Island – Jahňacie, lyže, ale bez bujarých osláv

Veľkonočné sviatky sa na Islande berú veľmi vážne. Podľa zákonov krajiny je počas všetkých dní Veľkej noci zakázané navštevovať kluby, párty, lotérie a hazardné hry. Islanďania sa tešia veľkonočnému vajíčku. Táto čokoládová dobrota je plnená islandskými cukrovinkami a vo vnútri každého vajíčka sa nachádza príslovie. Ďalšou populárnou zábavou Veľkej noci na Islande je lyžovanie. Mnoho islanďanov cestuje po krajine za svojim obľúbeným svahom. V neposlednom rade je dôležité “veľkonočné stehno”. Typická večera na Islande vo Veľkonočnú nedeľu. Ide konkrétne o jedlo v zložení pečeného jahňacieho stehna, zemiakov zdobených cukrom a s omáčkou.

Vlajka Islandu
Zdroj: pixabay.com

Švédsko a hon na čarodejnice

Podľa švédskeho folklóru sa počas Zeleného štvrtka, alebo po švédsky SkärTosdag, vydajú čarodejnice na miesto zvané Blåkulla, aby ho oslávili s diablom. Švédske deti sa obliekajú ako påskkärringar, čo sú veľkonočné čarodejnice, aby zbierali sladkosti a cukrovinky. Nikto im však nehovorí, že sa vlastne koná medzinárodná oslava…Niektorí švédi zapaľujú veľkonočný oheň aby vystrašili čarodejnice, ktoré sú na ceste do alebo z Blåkully. Počas Veľkej noci majú švédi obvyklú večeru ako aj na Vianoce: sleď, cukor a zemiaky…nič výnimočné pre nich. Hlavnou výzdobou vo Švédsku sú brezové vetvičky, ktoré nájdete na uliciach a v domácnostiach. Pôvod brezových vetvičiek im pripomína Kristove utrpenie. V súčasnosti sú tieto vetvy zdobené farebným perím a sú umiestnené v kvetináčoch okolo domu. Sú to v skutku zaujímavé tradície.

Vlajka Švédska
Zdroj: pixabay.com

Taliansko – Pápež, výbuchy a pizza.

Určite viete, že Vatikán je v vo veľkonočnom období mekkou katolíckych pútnikov. Na Veľký piatok sa mnohí ľudia schádzajú v Bazilike Sv. Petra, aby si o 17:00 vypočuli pápežovu omšu. Vo Florencii sa Veľká noc oslavuje výbuchom košíka – tradícia zvaná Scoppio del Carro. Obrovský zdobený vagón je ťahaný cez Florenciu bielym volom, až kým nedôjde do Baziliky sv. Márie. Po omši pošle arcibiskup do vozíka naplneného ohňostrojom dovezenú raketu v tvare holubice a vytvorí sa tak veľkolepá farebná šou. Po týchto oslavách si Taliani pochutnávajú na pizzi, ako inak. Samozrejme aj oni majú tradičné veľkonočné jedlá, ktoré pozostávajú z piškótovej torty, varených vajíčok, šunky a typickej veľkonočnej salámy, ako aj na rôznych druhoch slaných koláčov. V Lombardii majú colombu, čo je najslávnejší veľkonočný dezert. Ide o chlieb v tvare holubice, ktorý je vyrobený z mandlí, cukru a vaječného bielku. 

Talianská vlajka
Zdroj: pixabay.com

Zdroje:

https://www.lonelyplanet.com/articles/easter-traditions-in-europe

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať