DomovCestovanieIstanbul: miesta, ktoré musíte vidieť

Istanbul: miesta, ktoré musíte vidieť

- Reklama -

Mesto, po ktorom celé storočia túžilo mnoho impérií. Istanbul, ležiaci na dvoch kontinentoch – v Európe i Ázii, je jednou z najväčších metropol sveta. Mesto bolo založené v roku 1000 p.n.l. a nájdeme v ňom nespočetné množstvo pamiatok, ktoré nás uvedú do jeho histórie. Aj keď sa väčšina turistických atrakcií nachádza v okolí starého mesta, určite sa oplatí pozrieť i na iné miesta. V tomto článku vám ponúkneme zoznam 5 miest, ktoré pri návšteve Istanbulu určite musíte vidieť.

#Aya Sofya (Hagia Sophia)

Hovorí sa, že keď byzantský vládca Justinián poprvýkrát vkročil do svojho dokončeného chrámu, rozplakal sa. Aya Sofya bola jeho dôkazom o jeho bohatej a technicky vyspelej ríší pre celý svet. Tradícia sa zachovala a okolie jeho trónu je stále oficiálnym centrom sveta. Potom čo Ottomanove armády napadli Konštantínopol sa chrám zmenil na mešitu. V 20. storočí sa mešita zmenila na múzeum. Aya Sofya je stále považovaná za najobdivovanejšiu pamiatku v Istanbule. 

Zdroj: unsplash.com

#Palác Topkapi (Topkapi Sarayi)

Prvýkrát bol postavený dobyvateľom Mehmetom v 15. storočí. Tento palác bol domovom všetkých sultánov Ottomanskej ríše, ktorí tam vládli až do 19. storočia. Tento majestátny komplex je ukážkou islamského umenia. Medzi najlepšie atrakcie v paláci patrí Harem, miesto kde sultánove milenky a deti trávili väčšinu dní. Ďalšími atrakciami sú druhé nádvorie a tretie nádvorie. Na treťom nádvorí môžete dokonca vidieť sultánove súkromné izby. Pokiaľ chcete vidieť celý palác Topkapi, potrebujete na to aspoň polovicu dňa.

Zdroj: unsplash.com

#Plavba po Bospore

Výlet do Istanbulu by nebol kompletný bez plavby po Bospore. Plavba vám ponúka nádherný pohľad na mesto, odkiaľ môžete vidieť európske i ázijské nábrežia. Istanbul má k dispozícií niekoľko druhov plavieb. Krátka plavba znamená po druhý visutý most a späť. Dlhá plavba vás zavedie až po Čierne more a späť. V ponuke je i plavba pri západe slnka, ktorá je k dispozícii počas leta. 

Zdroj: unsplash.com

#Cisterna Bazilika

Táto bazilika je najviac prekvapivou turistickou atrakciou v Istanbule. Táto obrovská podzemná chodba, ktorú drží 336 podporných stĺpov v 12 radoch, bola niekedy skladom pre vodu počas vlády byzantských vládcov. Tento sklad začal používať na zásobu vody Konštantín I. a skončilo to pri vláde Justiniána v 6. storočí. Prejdite sa k stĺpu 336 a uvidíte plávajúce ryby. Ak sa však prejdete až na koniec, uvidíte hlavu medúzy, uloženú naopak, ako podporu pre stĺpy.

Zdroj: lonelyplanet.com

#Veľký bazár

Bazár starý viac ako 500 rokov, ale stále je jedným z najnavštevovanejších a najväčších. Bazár sa rozprestiera až na 60-tich uliciach a má viac ako 5000 obchodov, 60 reštaurácií, 18 fontán, 12 mešít a dokonca i školu. Tento bazár je často považovaný len za pascu pre turistov. Avšak, nie je to pravda. I lokálni obyvatelia tam veľmi často nakupujú. Bazár je najpopulárnejší pre jeho koberce, kožené výrobky, keramiku, suveníry a šperky. Nezabudnite si tam však dávať pozor, pretože je veľmi ľahké stratiť sa tam.

Zdroj: cabistanbul.com

Zdroje:

https://www.planetware.com/tourist-attractions-/istanbul-tr-is-i.htm
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať