DomovBusinessRozhovor CEO KPK Reklama Andrej Klima: Plníme želania klientov a snažíme sa...

Rozhovor CEO KPK Reklama Andrej Klima: Plníme želania klientov a snažíme sa im doručiť to najlepšie riešenie 

- Reklama -
Vpravo Andrej Klima, Zdroj: KPK Reklama

Andrej Klima je známy košický podnikateľ, ktorý stojí na čele veľkej fabriky na reklamu – KPK Reklama. Tá je na trhu od roku 2004. Za ten čas pod jeho vedením stihla dosiahnuť mnohé úspechy, expandovať a pracovať pre slovenských i zahraničných TOP klientov. V najnovšom rozhovore nám prezradil viac o svojom biznise a podnikateľskom duchu, ktorý sprevádza celý rad jeho ďalších aktivít, v ktorých sa angažuje. 

1. Spomínate si ešte na začiatky vášho podnikania? 

Áno, nie je to tak dávno. Podnikať som začal hneď po škole, ale aj na škole som už vytváral množstvo biznis plánov. Už na základnej škole v 6. ročníku som predal svoje prvé svadobné oznámenia vytvorené v Corel Draw 3 a vytlačené na ihličkovej tlačiarni. Bol to rok 1992.

2. Prečo ste sa rozhodli veriť projektu, akým je KPK Reklama?  

Začínal som v gastro biznise, čo sprevádzalo viacero sklamaní. Po nich som sa postupne orientoval na reklamu. Ponúkal som reklamu na parkovacích lístkoch a automatoch. Netrvalo dlho a ulovili sme prvého veľkého klienta, ktorým bolo Cassovia car – predajca vozidiel Škoda. Tam to všetko začalo.

3. Pre akých klientov KPK Reklama momentálne pracuje? 

Na Slovensku máme cca 50 % podiel na tlači OOH /billboardov a CLV/bigboardov, ktoré tlačíme pre veľké outdoorové spoločnosti. Môžem spomenúť napríklad Akzent media, Bigmedia, Nubium, Ispa a J C Decaux.

Veľký podiel tvorí retail a FMCG, kde pracujeme pre firmy ako Kaufland, Fresh, Milk Agro, Český Rohlík a internetové shopy Mall, Alza, Okay elektro a iné. Pre rôzne projekty robíme celý branding od vizitiek cez svetelné reklamy až po celé týždňové a mesačné kampane. Sú to kilometre plagátov, bannerov či fólií.

Zdroj: KPK Reklama

4. Ako by ste zhodnotili rozdiel v prístupe medzi veľkým a menším klientom? 

Veľkí klienti sú nároční. Musíte zvládať veľký tlak, ale na druhej strane vaša dohoda vzniká cez tender. Ak ho vyhráte, tak dostávate od klienta už len presné zadania a potom je to jednoduchšie. Malí zákazníci sú veľmi špecifickí. Často dosť dobre nevedia, čo vlastne potrebujú. Preto máme v KPK Reklame fundovaný obchodný tím, ktorý im pomôže. Veľakrát som malým klientom nápomocný dokonca aj ja sám.

5. O aké vaše produkty majú klienti najväčší záujem?

Najväčší záujem majú klienti samozrejme o tie najlacnejšie produkty (smiech). Ale nie. Vo svojej podstate sme full servisová spoločnosť. To znamená, že ponúkame kompletnú škálu výrobkov. Želania klientov sú v tomto smere rôzne. Často sme my práve tí, ktorí sa im snažia odporučiť to najlepšie riešenie. Zároveň sa snažíme byť inovatívni, čo nás dostalo tak vysoko.

6. Ktorý z vašich strojov, resp. tlačiarní si v KPK Reklame najviac ceníte a ste rád, že je vo vašom portfóliu? Čo všetko dokáže? 

Uf…veľkoplošných tlačových strojov máme štrnásť. Každý z nich je na niečo vhodnejší. Či už potrebujeme rýchlosť, tlač do exteriéru / interiéru a podobne. Podľa týchto kritérií sa rozhodujeme kde, resp. na akej tlačiarni sa daná zákazka bude tlačiť. Pred pár rokmi sme investovali do  strojov na tlač a spracovanie vlnitej lepenky. Výsledky sa dajú použiť na POS kartónové stojany a výrobu prvkov druhotného vystavenia tovaru. Myslím, že toto je budúcnosť.

7. Kam podľa vás smeruje klasická tlačová reklama? Čo je v nej momentálne najväčším trendom? 

Tlač bude mať stále miesto v našom živote. V jej prospech hrá hlavne to, že tlač na papier je najjednoduchšie recyklovateľné médium. Síce okolo nás vidíme veľa digitálnych nosičov, ale trendom začína byť recyklácia. Preto už prechádzame na materiály bez PVC. Tento materiál sa totiž veľmi ťažko recykluje. V KPK Reklame nám záleží aj na našej planéte a vždy, keď je to možné sa snažíme zvoliť green prístup.

Zdroj: KPK Reklama
Zdroj: KPK Reklama
Zdroj: KPK Reklama

8. Keď sa za roky v biznise ohliadnete späť. Čo všetko sa v tejto oblasti zmenilo, resp. aké míľniky by ste vypichli? 

V podstate sa toho veľa nezmenilo. Pribudli len klienti, ktorí vedia, že bez reklamy sa nezaobídu. Paradoxne sú to najmä zahraničné spoločnosti s presným budgetom na marketing. Vypichol by som určite slová Henryho Forda – „Keby som mal vo vrecku posledný dolár, minul by som ho na reklamu.“

9. Ako vnímate nárast online reklamy? Ovplyvnila táto sféra nejakým spôsobom váš biznis?

Online reklama je podstatná súčasť marketingového mixu. V reklame je dôležité, ak sa s ňou ráno zobúdzate a večer s ňou zaspávate. Vlastne každá nová forma reklamy ovplyvní nejakým spôsobom tú starú. Niekedy v dobrom, inokedy v zlom.

10. Máte aj iné oblasti podnikania? Môžete nám o nich niečo prezradiť? 

Samozrejme, podnikám aj v iných oblastiach. Som človek, ktorý rád vymýšľa nové veci. Angažujem sa v startupoch, gastre, výživových doplnkoch a podobne.

Vlastním e-shopy s elektronikou, inzertný portál a zároveň mám množstvo biznis nápadov či príležitostí v mojom archíve. Raz mi jeden môj dobrý priateľ povedal, že ak jeden z desiatich biznisov vyjde, tak je to úspech. Toho sa aj držím. Som pripravený prehrávať, ale aj vyhrávať.

11. Chceli by ste, aby vaše deti pokračovali v stopách vášho podnikania? 

Paradoxne, asi nie. Podnikanie na Slovensku je ťažké a má množstvo problémových bodov. Ľudia si predstavujú podnikateľa ako zbohatlíka, ktorý si užíva svoje peniaze. Tak to ale naozaj nie je. Ak by som mal znova začínať, tak by som sa zamestnal niekde, kde by ocenili moje znalosti. Niekde, kde by som nemusel pracovať aj 16 hodín denne, čo sa často deje, keď podnikáte. Zamestnávam spolu zhruba 100 ľudí. Tento chlebík nie je vždy ľahký. Čo sa týka mojich detí, každý rodič chce pre tie svoje iba to najlepšie. Podnikanie to podľa mňa nie je.

12. Čo by ste dnes odkázali mladým podnikateľom? 

Ak chcete podnikať, tak sa pripravte na to, že budete plakať od šťastia, ale aj kvôli nezdarom. Od mladých začínajúcich podnikateľov počúvam, ako jednoducho sa to dá. Hovoria, že firma sa dá vybudovať bez problémov aj vtedy, ak človek pracuje v 8-hodinovom pracovnom čase.

Je pravda, že sa to dá. Ale všetci máme inú predstavu. Ak vám pre danú vec, resp. predmet vášho podnikania chýba zápal, tak to skrátka nedáte. Ak naopak dostatočný zápal máte, tak budete makať dni aj noci, len aby ste to dokázali.

Facebook: KPK Reklama

Instagram: KPK Reklama

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať