DomovBusinessRozhovor madebythe: Juraj Zamborský: Prinášame poctivé remeselné kúsky, ktoré sú šetrné k...

Rozhovor madebythe: Juraj Zamborský: Prinášame poctivé remeselné kúsky, ktoré sú šetrné k prírode a prispievajú na dobrú vec

- Reklama -

Madebythe: je príbehom kamarátov, ktorí sa stretli pri štúdiu v Brne a vedeli, že chcú od života niečo viac. Rozbehli spoločný biznis, ktorého poslaním sú poctivé produkty domácej výroby. Kladú dôraz na ekológiu a pomáhajú ľuďom objaviť potenciál pri ich time manažmente. Za madebythe: sme vyspovedali Juraja Zamborského, ktorý nám prezradil príbeh o začiatkoch podnikania, predstavil ich značku a načrtol aj smer, ktorým sa momentálne vydávajú.

Zdroj: madebythe:

1. Na počiatku bol diár The Žurnál. S akou víziou vznikol tento váš podnikateľský zámer?

Najskôr sme o tvorbe diára neuvažovali. Spolu s co-founderom Ivanom sme plánovali rozbehnúť sériu prednášok a workshopov po stredných školách. Chceli sme študentom odovzdať niekoľko našich ponaučení po pár rokoch štúdia na vysokej škole.

Našťastie sme prehodnotili tento zámer, najmä kvôli časovým možnostiam. Až prišiel osudný 24. október 2016 v brnenskej kaviarni Skøg, kedy sme sa spolu videli po pár mesiacoch strávených v zahraničí. Po krátkom rozhovore sme sa dohodli, že vytvoríme diár, ktorý namiesto nepotrebných strán na úvod poskytne priestor na zapísanie toho dôležitého, dlhodobej vízie. Mali sme za sebou prečítané desiatky kníh, ktoré vychádzali z vedeckých štúdii a sami sme niektoré z metód vyskúšali. Aj tak sme sa do podnikania pustili bez toho, aby sme vedeli, že podnikáme. Chceli sme len pomôcť známym, ktorí mali problém s time manažmentom. A ono sa to akosi vymklo spod kontroly.

2. Čo bolo najťažšie, s čím ste sa potýkali v začiatkoch podnikania?

S odstupom času môžem povedať, že najťažším pre nás bolo nájsť výrobcu, ktorý splní naše vysoké výrobné nároky. Veď výroba poctivých diárov na Slovensku je takmer utópia. Mnohí ľudia sa pri otázke poctivých materiálov alebo outsourcingu z Číny priklonia k druhému variantu. Preto tu máme kopu diárov aj za euro, ktoré sa aspoň na nič nehrajú. A ešte viac influencerských diárov, ktoré sa snažia pôsobiť prémiovo a pri tom sú z najlacnejších surovín a bez dát od užívateľov.

3. Mohli by ste nám v krátkosti predstaviť váš tím?

Sme Ivan, Juraj, Maťo a Dávid – Oravec, Smoleničan, Žilinčan a Prešovčan, ktorí sa stretli pri štúdiu v Brne. Ivan má na starosti ako CEO chod celej firmy. Okrem stratégie sa venuje výrobe a nastaveniu procesov v logistike. Maťo má pod palcom design a všetko vizuálne, čo za nás hovorí. Takže, keď sa mu nedá dovolať je isté, že práve pripravuje dizajny pre nové verzie Žurnálov. Náš zákaznícky guru Dávid sa stará o to, aby každý z našich zákazníkov mal čo najlepšiu skúsenosť. V tejto oblasti sa snažíme ísť príkladom. Byť k zákazníkom úprimní a nehľadať výhovorky. No a ja, Juraj Zamborský, riešim najmä chod e-shopu, marketing, partnerstvá a rovnako ako Ivan – stratégiu.

Zdroj: madebythe:

4. Časom ste portfólio diárov rozšírili. Koľko verzii Žurnálu je momentálne v predaji a čím sú vaše diáre výnimočné oproti konkurencii?

Začali sme Polročníkom, v ktorom je dostatok miesta na poznámky, úlohy ako aj každodennú reflexiu. Neskôr sme ponuku Žurnálov rozšírili o Ročník, ktorý je kompaktnejší a vhodný pre tých, ktorí si zvyknú zapisovať menej. Potom je tu Nedatovník, s ktorým môžete začať kedykoľvek. Na zapisovanie nápadov, poznámok a tzv. BUJO, teda bullet journalling sme vytvorili najväčší zo Žurnálov – Nápadník. Nezabudli sme ani na našich študentov, pre ktorých sme špeciálne vytvorili školskú verziu Žurnálu – Školák.

Nedávno sme predstavili nový typ diárov, tzv. Cvičebnice. Tie na rozdiel od ostatných Žurnálov nie sú klasickými diármi, ale pomáhajú v rozvoji konkrétnej životnej oblasti. Kreatívec je praktický sprievodca pri rozbehnutí vlastného projektu či podnikania. Pohoďák obsahuje metódu, ktorá pomáha zvládať stresové obdobia vždy, keď nastanú. Kreatívec a Pohoďák sme doplnili aj o Žurnál: Firemník a  Športovec. Prvý je pre všetkých, ktorým nie je ľahostajná práca ani firemná kultúra. Športovca sme pripravili v spolupráci so známou trénerkou Simonou Kozerawski a okrem tréningovíc si doň môžeš zapísať nutričné plány. 

Zdroj: madebythe:

5. Vaši fanúšikovia vedia, že okrem diárov u vás nájdu aj iné produkty a tiež populárne Poustre. Čím sú tieto plagáty charakteristické?

Poustre sú poctivé plagáty, ktoré v sebe prepájajú tri základné myšlienky. Krásu našej prírody, jej ochranu a šikovnosť lokálnych dizajnérov. Z predaja každého plagátu navyše podporujeme lokálne neziskové projekty a organizácie, ktoré sa venujú ochrane našich lesov, alebo zachovanie turistických značení. Doteraz sme im takto vyzbierali viac ako 15.000€ a v našej podpore chceme pokračovať naďalej.

Zdroj: madebythe:

6. Čo bol hlavný spúšťač rozšírenia ponuky produktov?

Téma ochrany prírody v nás dlho rezonovala a napriek využitiu ekologických materiálov pri výrobe Žurnálov sme chceli spraviť viac. Navyše skúsenosti z výroby Žurnálu nám pomohli urýchliť tento nápad, ktorý sa naplno rozbehol v posledných mesiacoch.

7. Evidujete väčší záujem o diáre Žurnál alebo o plagáty Poustre, resp. ktorý produkt je váš bestseller?

Myslím si, že obe produktové kategórie sú na tom podobne. Predaj Poustrov sa síce miestami zmenil na súťaž v rýchlosti objednávky. No Žurnály sú tradične populárne v koncoročnom období.

Zdroj: madebythe:
Zdroj: madebythe:

8. S rozšírením ponuky a odosobnením sa od predaja len diárov sa spája aj váš nový názov madebythe: Čo vás k tejto zmene identity viedlo?

Náš príbeh začal diármi. Pokračoval plagátmi. A sami si hovoríme, kam nás naša cesta dovedie. Doteraz nám ukázala, že pôvodný názov The Žurnál nás trošku obmedzoval. Preto sme sa odhodlali k zmene identity. Napriek zmene identity sme ostali verní naším hodnotám, o ktoré sa opierame. V našej DNA je zakorenená zodpovednosť k prírode a budúcim generáciám, poctivosť, remeselnosť a udržateľnosť. Neustále sa snažíme prekonávať očakávania. Nie sme dokonalí, ale učíme sa z vlastných chýb. Len si ľudia musia zvyknúť na nové pomenovanie. Tejto zmene predchádzali dlhé týždne diskusií a úprav. Nakoniec sme sa rozhodli pre madebythe:, kde každá z častí tohto názvu má svoj nezastupiteľný význam:

  • made odkazuje na náš pôvod. Sme „makers“ – tvorcovia. Baví nás objavovať nové oblasti, technológie a meniť svet okolo nás.
  • the hovorí o jedinečnosti našich produktov. Nie sú to len hocijaké produkty. Sú to TIE produkty.
  • dvojbodka na konci odkazuje na otvorenosť našej platformy a synergiu s inými tvorcami, značkami a komunitou.

9. Ak niekto premýšľa nad kúpou vašich produktov, čo by ho malo ku kúpe motivovať? Pre koho sú vaše produkty vhodné?

Nie je to len o “kúpe produktov”. Ale o celkovej vízii, v ktorej chceme zmeniť Slovensko. Naším poslaním je pomôcť ľuďom využiť svoj potenciál naplno. Zaktivizovať ich k pomoci komunitám a neziskovým projektom. A zmeniť im uhol pohľadu. Tvoríme produkty, ktoré pomáhajú ľuďom objavovať ich potenciál a každodenne im robia radosť. A k tomu majú z ich kúpy dobrý pocit. Prinášame im len poctivé remeselné kúsky, ktoré sú šetrné k prírode, dlho vydržia a prispievajú na dobrú vec. Naše produkty sú preto určené všetkým, s ktorými rezonuje naša vízia.

10. Môžete prezradiť vaše plány prípadne novinky, na ktoré sa v najbližšej dobe môžeme v madebythe: tešiť?

Už som spomenul, že sme nedávno predstavili Žurnál: Cvičebnice, ktorý sa venuje viacerým oblastiam života. Do konca roka stihneme predstaviť aj novú kolekciu horských Poustrov či úplne prvú českú kolekciu. K tomu aj nové knižné Poustre a nachystali sme si ešte jedno prekvapenie, pre každého správneho turistu. Do budúceho roka však máme veľké plány a uvidíme, či sa nám podarí nakuknúť aj za hranice Slovenska a Česka.

Web Stránka: madebythe:

Facebook Stránka: madebythe:

Instagram: made_by_the

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať