DomovCestovanieSladké miesta, ktoré by mal navštíviť každý milovník čokolády

Sladké miesta, ktoré by mal navštíviť každý milovník čokolády

- Reklama -


Čokoláda je jedným z najobľúbenejších dezertov na svete, ktorá sa podáva v nespočetných formách vrátane nápojov, omáčok a sladkých tyčiniek. Vážni milovníci čokolády sa nemôžu nabažiť svojej obľúbenej pochúťky a lásky, aby o nej vedeli viac a aby ochutnali akékoľvek dobroty, ktoré môžu. Týchto desať destinácií po celom svete umožňuje mlsným jazýčkom čokoholikov dopriať si čokoládu na úplne inej úrovni.

Existuje dôvod, že čokoláda bola cenenou súčasťou mezoamerickej kultúry, ktorá sa datuje tisíce rokov. Bola označovaná ako „potrava bohov“ podľa „Pravých dejín čokolády“, pretože sa používala pri posvätných obradoch a dokonca aj ako liečivo. V bojoch sa bojovalo o kontrolu nad miestami, kde sa pestovali kakaové struky, siahajúce až do dnešných dní.

1. Domov čokolády Lindt, Zürich, Švajčiarsko

Švajčiarska čokoláda má svoju povesť a novootvorený Lindt Home of Chocolate urobil okamžitý únik svojou čokoládovou fontánou s rozlohou takmer 30 stôp a čokoládou s rozlohou viac ako 465 štvorcových metrov. V múzeu sú exponáty o tom, ako čokoláda dorazila do Európy, a o postupe, ktorý čokoladári používajú na výrobu svojich výrobkov. Videá zobrazujú farmu spoločnosti v Ghane, zatiaľ čo komentovaná prehliadka prechádza pilotným závodom, ktorý ukazuje, ako sa vyrába čokoláda Lindt a ako sa vyrábajú nové produkty. Prehliadka sa samozrejme končí ochutnávkou ich uznávanej čokolády. Ak to nestačí, Lindt ponúka kurzy výroby čokolády.

2. Cadbury World, Birmingham, Anglicko

Vo Veľkej Británii znamená čokoláda jednu vec: Cadbury. Cukrovinový gigant je okrem iných pochúťok známy aj svojimi krémovými vajíčkami. Svet Cadbury bol otvorený v roku 1990 v dedine Bournville, ktorá bola domovom zamestnancov továrne v Cadbury od roku 1893. V tom čase sa považoval za vzorovú dedinu pre robotníkov. Jeden z exponátov na tejto prehliadke so sprievodcom sa zameriava na túto oblasť a na to, ako to ovplyvnilo spoločnosť. K dispozícii je tiež divadlo 4-D, jazda „Cadabra“ v „Beanmobile“ a obnovená verzia pôvodného obchodu Cadbury. Aj keď sa návštevníci do továrne nedostanú, môžu si vyskúšať svoje vlastné čokoládové schopnosti a pripraviť dezerty do zvolených tvarov.

Kocka horkej čokolády,
Zdroj: unsplash.com

3. Chocoversum, Hamburg, Nemecko

Spoločnosť Hachez, ktorá bola založená v roku 1890, vytvorila Chocoversum ako spôsob, ako predviesť svoju produkciu bez privedenia hostí do skutočných tovární. Sprievodcovia tu peivedú návštevníkov 90-minútovým prieskumom všetkého, čo čokoládu obsahuje, od pravého kakaového struku po tekutú čokoládu použitú v tyčinkách. Postupom času sa odporúča vzorkovanie a môžete si dokonca vytvoriť vlastnú čokoládovú tyčinku so želanými polevami. Zastavte sa v darčekovom obchode s ich jedinečnými čokoládami, vrátane tých, ktoré sú spestrené mangom alebo chilli papričkami.

4. MUCHO Museo del Chocolate, Mexico City

Múzeum MUCHO Museo del Chocolate bolo otvorené v roku 2012 v zrekonštruovanom dome z roku 1909 v štvrti Colonia Juárez v Mexico City. Múzejná zbierka obsahuje fascinujúce artefakty spojené s čokoládou, ktoré sa datujú do 17. storočia, a exponáty vytvorené odborníkmi na čokoládu. Počas prehliadky sa návštevníci dozvedia, ako si čokoláda získala popularitu a jej priemyselnú výrobu, ako aj preskúmať reklamy, vďaka ktorým ju zákazníci prahnú. Múzeum ponúka dielne, obchod a kaviareň, kde sa podávajú čokoládové pochúťky.

Aj keď sú múzeá čokolády a tematické atrakcie zábavné, nie je nič podobné ako vidieť proces od začiatku, najmä pre zarytých milovníkov čokolády. Stačí sa opýtať Willyho Wonku!

Pohľad do továrne na výrobu čokolády,
Zdroj: unsplash.com

5. Haighova továreň na čokoládu, Adelaide, Austrália

Návštevníci austrálskeho Adelaide jednoznačne musia navštíviť spoločnosť Haigh’s Chocolate Factory, spoločnosť známa svojimi veľkonočnými pochúťkami. Spoločnosť Haigh’s bola otvorená od roku 1915 a až do začiatku pandémie spoločnosť ponúkala bezplatné prehliadky svojej továrne, vnášala hostí okolo výrobnej linky a umožňovala im plniť si vrecká bezplatnými vzorkami. Skončilo to, ako to urobili všetky dobré prehliadky, v obchode so suvenírmi, kde bolo možné kúpiť odrody tmavej, mliečnej a bielej čokolády. Kým sa tieto prehliadky neobnovia, môžete si kúpiť ich čokolády online.

6. TCHO, San Francisco

TCHO otvoril v roku 2005 v San Franciscu bývalý vedec NASA a nemecký výrobca čokolády a vytvoril sa s jeho originálnym farebným obalom. V roku 2014 sa spoločnosť presťahovala do väčšej budovy cez záliv v Berkeley a neskôr otvorila priestor na prehliadky. Tu môžu fanúšikovia čokolády vidieť kruh chutí, ktorý spoločnosť používa na výrobu každej tyčinky, od orieškovej po ovocnú. Po návšteve výrobnej linky nasleduje ochutnávka. Rovnako ako pri ochutnávke vína, aj sprievodcovia vám ukážu, ako cítiť arómu pred odberom vzoriek.

7. Svet čokolády Hershey’s, Pensylvánia, USA

Oveľa viac ako jednoduchá prehliadka továrne je Hershey’s Chocolate World v Hershey v Pensylvánii, mestom s mini čokoládou. Nájdete tu množstvo obchodov a reštaurácií, v ktorých dezerty prirodzene dominujú. Môžete si tiež vytvoriť svoju vlastnú čokoládovú tyčinku, zachytiť 3D film s postavami Hershey a dozvedieť sa viac o sladkej dobrote v miestnom múzeu. Samozrejmosťou je aj samotné prehliadka továrne, ktorá je doplnená vzorkami zdarma. Ak ešte stále nie ste Hersheyed out, vydajte sa do susedného Hersheypark na adrenalínovú jazdu, atrakcie, predstavenia, stolovanie a nakupovanie. Len nejedzte príliš veľa, kým sa pustíte do jej 13 horských dráh.

Tabličky čokolády poukladané cez seba,
Zdroj: pexels.com

8. Cailler Chocolate, Švajčiarsko

Návštevníci Švajčiarska sú preslávení ako jedna z najväčších krajín na výrobu čokolády na svete. Návštevníci Švajčiarska si môžu vybrať, čo sa týka prehliadky továrne. Jedným z najzaujímavejších a najslávnejších je prehliadka továrne Maison Cailler v Broc-Gruyere, ktorá sa nachádza na pokojnom švajčiarskom vidieku. Na rozdiel od mnohých iných výrobcov používa Cailler iba kravské mlieko, nikdy nie v prášku – takže ich výrobky sú vždy bohaté, hladké a krémové. Táto prehliadka továrne je tiež skvelá pre tých, ktorí majú obzvlášť radi hľuzovky, a k dispozícii sú triedy, ktoré učia umenie výroby hľuzoviek. K dispozícii vám bude dokonca aj vaša vlastná zástera Cailler, takže za chvíľu budete vytvárať chutné kúsky ako ostrieľaný profesionál. Továreň na Cailler je nenáročný jednodňový výlet zo Ženevy a ako prvá továreň na čokoládu vo Švajčiarsku má tiež bohatú históriu.

9. Čokoláda Baci Perugina, Taliansko

Stredoveké mesto Perugia v Taliansku na kopci je rodiskom slávnych „Baci“ alebo „talianskych bozkov“. Hotel Perugina Casa del Cioccolato, ktorý sa nachádza na okraji centra mesta, je nevyhnutným cieľom každého milovníka čokolády a je pravidelne hodnotený medzi najlepšími prehliadkami čokoládových tovární na svete. Začnite návštevou miestneho múzea, kde sa dozviete o histórii Peruginy, slávnom baci a umení výroby čokolády v talianskom štýle. Potom navštívte továreň, aby ste videli všetky teórie uvedené do praxe, a nakoniec pre skutočne oddaných študentov existuje celá škola, takže sa môžete prihlásiť na niektoré sladké hodiny.

10. Choco-Story, Belgicko

Choco-Story sa nachádza v malebnom meste Brugge a je menšou továrňou a múzeom. Dostanete sa späť v čase, aby ste sa dozvedeli o 4000 rokov starej histórii čokolády. Nerobte si starosti – je to sviatok pre všetky zmysly. Dozviete sa, ako sa čokoláda vyrába, odhalíte, ako ju odborníci získajú tak hodvábne jemnú, a samozrejme budete mať možnosť ochutnať niečo na vlastnej koži. Múzeum je otvorené každý deň a ponúka tiež workshopy pre deti i dospelých.

Horda čokolády a iných lakociniek v predajni čokolády,
Zdroj: unsplash.com

Nie sú to zďaleka jediné miesta, kde môžu čokoholici zájsť na lahodné dobroty. Na Svätej Lucii sa nachádza aj hotel s čokoládovou tematikou, každoročné podujatie predstavujúce najpôsobivejšie čokolády v Paríži a návštevy kakaových fariem v Strednej Amerike a Afrike.

Zdroj: howstuffworks.com, tripstodiscover.com, travelmanagers.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať