DomovZaujímavostiSprávny pohár dokáže zlepšiť chuť vášho vína

Správny pohár dokáže zlepšiť chuť vášho vína

- Reklama -

Skutočne záleží na vašom pohári na víno? Odpoveď je absolútne áno! Tvar a štýl pohára na víno ovplyvňuje to, koľko vzduchu prichádza do styku s vínom, koľko arómy sa uvoľní a dostane sa do nosa, najmä tam, kde víno najskôr zasiahne jazyk. Všetky tieto prvky nakoniec ovplyvnia chuť, ktorú ochutnáte. Rôzne poháre sú tvarované tak, aby zvýrazňovali rôzne aspekty vín. Pri výbere pohára na víno je najlepšie vziať do úvahy predovšetkým tvar misky, ktorá sa hodí k typu vína. Potom vezmite do úvahy stopku alebo stopku a hrúbku ráfika. Nezabúdajte však, že všetky pokyny týkajúce sa zladenia pohárov s vínom sú jednoducho tieto: Pokyny. Najlepším výberom pohára na víno pre každé konkrétne víno je nakoniec víno, ktoré vám chutí najlepšie. Nepáči sa vám, ako chutí víno? Predtým, ako viníte víno, vyskúšajte ho v inom pohári!

Nič neprekoná chuť prvého hltu vášho obľúbeného vína, však? V procese degustácie vína hrajú úlohu všetky jeho časti – vrátane jeho tvaru, materiálu, stopky a základne. Preto sa malbec často podáva v inom pohári ako povedzme v ružovom, a preto šampanské flauty vyzerajú inak ako v pohároch pinot noir. Každý pohár je vyrobený podľa vlastností a zloženia vína. V niektorých prípadoch – najmä pre znalcov vína – môže pohár spôsobiť alebo narušiť zážitok.

Sklenice ružového vína,
Zdroj: unsplash.com

Na veľkosti záleží

Veľkosť je jedným z najdôležitejších aspektov sklenice na víno. Bavíme sa teda o veľkosti čaše. V prípade širokých čaší je väčšina vína vystavená vzduchu a do nosa sa dostane veľa arómy. V užších je zas menej vína vystaveného na vzduchu a je prítomný menší povrch, ktorý uvoľní arómu v nose, čo môže mierne stlmiť celkovú chuť. Víno voniame viac, ako ho ochutnávame. Zatiaľ čo veľká čaša uvoľňuje arómu vína, okraj sa často používa na koncentráciu vône. Vezmite si tradičné biele vínové poháre používané napríklad pre chardonnay. Podľa nadšencov vína je určený pre mladé, čerstvé vína, pretože mierne úzky okraj nasmeruje nos priamo koncentrovaným arómam. A napríklad pre Pinot noirs je ultraširoká čaša a malý, tesný okraj vyrobený s ohľadom na dokonalé prevzdušnenie. Pokiaľ ide o tenké šampanské „flauty“, je to všetko o tom, aby bubliny prúdili a ovocné a kvasnicové arómy boli nasmerované k nosu.

Stručný prehľad typov pohárov na víno,
Zdroj: pinterest.com

Okraj a stopka

Hrúbka okraja pohára na víno má vplyv na to, ako vám víno pri pití vstupuje na jazyk, a preto môže mať vplyv na vašu chuť. Tenšie rezaný okraj umožňuje vínu plynulé prúdenie na váš jazyk. Silnejšie a viac zrolované okraje bránia plynulému toku na jazyk a môžu vo víne zvýrazniť kyslosť a drsnosť.

Pokiaľ ide o výber pohárika so stopkou alebo bez, je to predovšetkým otázka osobných preferencií. Avšak pitie z pohára bez stopky môže zvýšiť teplotu vína, pretože namiesto držania stopky pohára držíte misku (a naopak víno). Vďaka čomu je stonka menej ideálna na pitie bieleho vína – je to však skutočne na vás a na tom, čo uprednostňujete pre svoj zážitok z pitia vína!

Tvary sklenených pohárov sa líšia, ale stonky zvyčajne zostávajú rovnaké pri rôznych typoch pohárov. Keď sa pozrieme na pomer stonky a čaše, stonka má zvyčajne rovnakú dĺžku. Pohár môžeme držať za stopku, aby sme nezvyšovali teplotu nápoja, najmä u bielych vín. S pohármi bez stopiek by sa teplo z ruky mohlo prenášať a meniť teplotu a nakoniec aj samotné víno.

Tvár ženy za pohárom od vína, naplneného vodou,
Zdroj: unsplash.com

Môže byť odpoveďou jeden dokonalý pohár?

Milovníci vína s neobmedzeným priestorom v regáli si môžu všetky tieto sklenené výrobky vychutnať, ale niektorí someliéri si myslia, že je to zbytočné. Každý má svoj názor: Niektorí kritici vína tvrdia, že jeden pohár môže byť univerzálny a dokonalý pre každý druh vína. Niektorí kritici vína samozrejme nesúhlasia. Navrhované „univerzálne poháre na víno sú navrhnuté tak, aby priniesli viac charakteristík pohára do jedného univerzálneho tvaru. Tento typ pohára by mal mať niekoľko kľúčových znakov: Je stredne veľký, nie príliš malý, aby ste mohli nasávať aromatické látky, aby ste si víno mohli vychutnať naplno, ale nie príliš veľký, pretože arómy vyprchajú príliš rýchlo. Ideálne je pre každého nadšenca vína niečo medzi chardonnay a menším červeným pohárom. Pre tých, ktorí chcú ochutnať viac ako jeden pohár, je jednoducho dobrévlastniť dve sady pohárov: menšie poháre pre biele a väčšie poháre pre červené. Dôvod, prečo musia byť biele poháre menšie, je to, aby sa pred konzumáciou nezahriali.

Červené víno sa nalieva do pohára,
Zdroj: unsplash.com

Ovplyvňujú materiály chuť?

Poháre sa dodávajú v dvoch odrodách: krištáľová alebo sklenená. Sklo je neporézne a inertné, čo znamená, že neabsorbuje chemické arómy ani nekoroduje, ak ho umyjete v umývačke riadu. Tieto poháre majú na okraji tzv. peru, ktorá zaručuje trvácnosť. Sklo je cenovo dostupnejšie. Krištáľ je na druhej strane drahší, ale táto vysoká cena prichádza s vysokou kvalitou. Okraj krištáľového skla je štíhly a odolný. Bezolovnatý krištáľ je možné čistiť v umývačke riadu, iné typy nie. Skutočne teda pohár na víno toľko ovplyvňuje chuť?

Áno a nie. Z vedeckého hľadiska môže pravý pohár vylepšiť zážitok z pitia vína. Avšak „najlepšie“ poháre na víno sú často subjektívne.

Žienky v „domácom“, na gauči, s uterákmi na hlave oslavujú s pohárom vína,
Zdroj: pexels.com

Len čo si vyberiete pohár a nalejete víno, vychutnajte si to najlepšie – jeho pitie! A pamätajte, že ak sa vám nepáči, ako chutí víno, vyskúšajte ho v inom pohári! Môže to len zmeniť celý váš chuťový zážitok z vína.

Zdroj: howstuffworks.com, vinemag.com, food.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať