DomovZaujímavostiTieto izbové rastlinky chcete mať doma aj vy

Tieto izbové rastlinky chcete mať doma aj vy

- Reklama -

Už vás unavuje neživý interiér? Najlepšie izbové rastliny môžu pridať domovu to správne množstvo dekoru, sú vo voľnom tvare a sú organické, čisté. Potešia svojou nepredvídateľnosťou, ale upokojujú svojou stálou prítomnosťou. A ich životnosť je našťastie oveľa dlhšia ako životnosť rezaných kvetov.

Ideálne je zoskupovanie rastlín tak, ako prirodzene rastú. Nechcete dať papraď vedľa kaktusu, a podobne. Navyše, rastliny, ktoré rastú spoločne, budú mať podobné potreby, čo uľahčuje veškerú starostlivosť. Nakoniec, umiestnenie by malo byť určené predovšetkým požiadavkám rastliny a potom vkusu majiteľa. Vyskúšajte dať kvetinku tu alebo tam a uvidíte, čo vám vyzerá dobre, a nebojte sa ju časom premiestniť.

1. Monstera deliciosa (Monstera skvostná)

Náš rebríček sme nemohli začať ničím iným, než obľúbenou monsterou. Táto rastlina má výrazný list, ktorý vyzerá, akoby ju niekto pekne zarezal. Monstera je v podstate mohutná liana dorastajúca od 2 do 30 metrov. Pre rastlinu sú charakteristické veľké listy s dierovaním, rovnako ako pre väčinu druhov z rodu, napr. Monstera adansonii. Vedeli ste, že Monstera vo svojom prirodzenom prostredí kvitne a plodí? Jej plody sú dokonca považované za delikatesu. Od ich vynikajúcej chuti je preto odvodený aj jej druhový názov „deliciosa“, teda lahodná.

Je vhodná do svetlejších, teplých interiérov s vyššou vlhkosťou vzduchu. Čo sa týka náročnosti, Monstera je úplne nenáročná kvetinka s potrebou zalievania raz do týždňa alebo vždy až, keď je vrchná vrstva substrátu čiastočne vyschnutá.

Čo je na monstere super, je jej jednoduché množenie. Odrežete vrchnú časť – pokiaľ má pripojené vzduchové korene – a znova ju zasaďte. Kúpite si jednu a môžete ich mať koľko len chcete.

Monstera deliciosa,
Zdroj: unsplash.com

2.Sansevieria trifasciata (Svokrin jazyk)

Svokrin jazyk, ľudovo povedané, prežíva veľký comeback. Určite si pamätáte chodbu v bloku u starej mamy, tá sa nikdy nezaobišla bez svokrinho jazyka. A teraz ju chcete mať aj vy vo svojom interiéri. S listami v tvare meča, ktoré sa jemne vinú z pôdy ako začarované hady z koša, dosahuje táto izbová rastlina nádhernú rovnováhu medzi poriadkom a chaosom.

Je to sukulentná rastlina, ktorá je jednou z najmenej náročných. Starostlivosť o rastlinku je opäť jednodcuhá, umiestnite ju kamkoľvek chcete a medzi jednotlivými zalievaniami nechajte pôdu úplne vyschnúť. Kontrolujte pôdu každý týždeň, ale nič sa nestane, ak na ňu občas aj zabudnete. Sansevieria obľubuje skôr vyššiu izbovú teplotu v rozmedzí medzi 18 a 27°C a neuškodíte jej či už svetlým miestom s priamym slnkom, alebo naopak tmavým miestom. Pokiaľ je jej dopriané svetlo, rastlinka bude rýchlejšie rásť a aj jej sfarbenie bude výraznejšie.

3. Asparagus plumosa alebo setaceus (alebo jednoducho Apsaragus)

Asparagus je vytrvalá vždyzelená rastlina s tvrdými zelenými stonkami, má drôtovité vzpriamené stonky s vodorovným plochým lúčom jasne zelených konárov. Listy sú vlastne malé listovité paličky, ktoré vznikajú v trsoch a vytvárajú jemné, svetlozelené listy podobné papradiu. Môžu vyrásť až do výšky jedného metra.

Rastlina si vyžaduje rovnaké podmienky ako paprade, na ktoré sa aj podobá. Asparagus setaceus má v obľube miernu izbovú teplotu a vyššiu vzdušnú vlhkosť. Potrebujú jasné nepriame svetlo, tj. svetlý polotieň a preferujú bohatú, dobre priepustnú pôdu.

Asparagus úžasných rozmerov, umelecky pózujúc so ženou,
Zdroj: unsplash.com

4. Dracaena fragrans massangeana (Dracéna voňavá)

Dracéna svojím vzhľadom nápadne pripomína palmu. Dracéna sa môže pochváliť svojimi lesklými, dobre vyzerajúcimi listami, ktoré vám odstránia z ovzdušia rôzne toxíny, takže patrí medzi rastlinky, ktoré vám úžasne zlepšia čistotu ovzdušia vo vašich domovoch. Dracénu môžete mať buď vyrastajúcu z hnedej textúrovanej stonky, alebo stonka bude stále „živá“ zelená a bude sa podobať stonke šťastného bambusu. Oba typy sú vhodné pre domácnosť, takže si vyberte štýl, ktorý sa vám najviac páči. Umiestnite túto krásu na filtrované slnečné svetlo a vodu každých 7-10 dní.

5. Crassula ovata (Tučnolist vajcovitý)

Tučnolist objavuje čoraz viac ľudí pre ich krásne listy a malé nároky na starostlivosť. Vyhovuje mu plné slnko až polotieň a nepotrebuje časté zalievanie, keďže vodu si tučnolist uchováva v listoch.

Tučnolist si vyžaduje suchú pôdu/substrát, pretože inak je náchylný na hnitie koreňov. Tučnolist obľubuje priemernú teplotu 18 ºC – 21ºC. Hovorí sa, že tučnolist prináša šťastie a vraj aj v peniazoch. Určite si jeden zaobstarajte :).

Detail na Tučnolist vajcovitý,
Zdroj: pixabay.com

6. Aspidistra elatior (Obuvnícka palma)

Známa aj ako obuvnícka palma alebo domáce šťastie, je staromódna, húževnatá, kožovitá izbová rastlina. Je to ideálna izbová rastlina pre chladnejšie oblasti vášho domova, ktorá prináša trópy do interiéru. Je to atraktívna a opulentná listová okrasná rastlina.

Darí sa jej pri strednom až slabom osvetlení a v pohode toleruje občasnú zábudlivosť či zanedbávanie, takže je v poriadku, ak ho raz za čas zabudnete zaliať. Inak sa mu pačí bežná zálievka raz za desať dní. Hovorí sa, že je nezničiteľná a vhodná pre totálnych pestovacích začiatočníkov.

7. Ficus lyrata (Figovník husľový)

Fikusov v súčasnosti nájdete niekoľko druhov, najčastejšie to bude ficus elastica, ficus lyrata, ficus benghalensis alebo ficus microcarpa, ktorý pripomína klasický bonsai. My sme pre vás vybrali figovník, ktorý sa nám najviac pozdáva, inak je to čisto vec vkusu :).
Tento ker sa môže pochváliť dlhou elegantnou stonkou a vetvami so širokými, kožovitými listami, pripomínajúce husle. Ficusy lyrata sú jedny z najmajestátnejších domácich rastlín.

Čoraz ďalej populárnejšia “pokojovka” v súčasnosti zažíva svoju renesanciu. Dariť sa jej bude niekde pri okne, pod strešným oknom, jednoducho všade, kde bude mať dostatok svetla. Ak nedostane dostatok prirodzeného svetla, začnú mu klesať listy. Fikus je obzvlášť citlivá rastlinka. Zmeny miesta mu môžu vyvolávať stres a ten sa prejaví hnednutím lístkov a ich opadávaním.

Ficus lyrata v rukách,
Zdroj: unsplash.com

8. Monstera adansonii (alebo aj opičia monstera)

Známa tiež aj pod názvom Švajčiarsky syr, tento názov nesie pre typicky tvarované listy s veľkými otvormi, ktoré na priamom svetle pôsobia zamatovo. Jedná sa o tropickú trvalú rastlinu, ktorá sa pestuje veľmi ľahko a veľmi rada „lezie“. Ak jej dáte do črepníka kôl alebo priečku, bude rásť smerom nahor.

Jasné nepriame svetlo a vlhká poloha je to, čo títo kamoši milujú. Okrem vlhkej pôdy sa tiež budú tešiť vyššej vlhkosti ovzdušia, teda to, čo sa najviac podobá na ich prirodzené prostredie, džungľu. Je nám jasné, že džungľu si doma kvôli jednej monstere nevytvoríte, keď ale nedisponujete zvlhčovačom vzduchu, hravo si postačí napríklad s kúpeľňou po horúcom kúpeli (vašom) alebo v kuchyni počas varenia :).

Opičia monstera,
Zdroj: unsplash.com

9. Pilea peperomioides (“Chinese money plant” alebo “Pancake plant” (eng.))

Rastlinka s veselými, pravidelnými, guľatými, tmavozelenými listami na dlhej stonkev je dnešný must have! Dokonalé guľaté listy pripomínajú peniažky či palacinky, je preto tiež známa ako tzv. “Chinese money plant” alebo “Pancake plant” (eng.).

Pilea má v obľube normálnu izbovú teplotu. Ideálna teplota na prezimovanie je 10°C. Obľubovať bude svetlejšie stanovisko bez priameho slnka. Rastlinka má rada pravidelnú zálievku, je však citlivá na prelievanie pôdy. Indikátorom poliatia sú mierne ovisnuté stonky. Vtedy máte istotu, že ju neprelejete.

Pilea na hlave muža,
Zdroj: unsplash.com

10. Begonia maculata (Polka Dot Begonia)

Begonia maculata alebo inak aj Polka Dot Begonia (eng.) je jednou z obľúbených izbových rastlín, ktorá je typická svojim výrazným bodkovaným vzorom. Exotický vzhľad rastliny má veľa pohyblivých častí: biele bodky, ktoré sa zdajú namaľované na listoch olivovej farby, spodok karmínovej farby na bambusovo vyzerajúcich hrboľatých stonkách.

Ak hľadáte niečo neobvyklé, čo priťahuje pozornosť, táto begónia je skvelou voľbou. Begónia sa poteší nepriamemu svetlu a dobre prevzdušnenej pôde.

11. Calathea ornata (alebo jednoducho Kalátea)

Jedná sa o obľúbené izbovky, ktoré v domácnosti nepôsobia iba ako ozdoba, ale svojou veľkou produkciou kyslíku aj čistia vzduch. Ďalšou zvláštnosťou týchto rastliniek je ich schopnosť reagovať na zmeny svetla. V noci sa listy kalateám jemne zrolujú a zdvihnú do vzpriamenej polohy, cez deň sa opäť rozvinú, aby mohli príjmať väčšie množstvo svetla.

Kalatea má v obľube stále vyššiu izbovú teplotu v rozmedzí medzi 16 a 23 °C a dostatočnú vlhkosť vzduchu, ktorá je pre jej pôvod prirodzená. Obľubovať bude stanovisko bez priameho slnka, tj. svetlý polotieň. Rastlinka má rada stále mierne vlhký substrát a zvyšovanie vzdušnej vlhkosti rosením jej určite len prospeje. Je takisto aj obľúbenou voľbou majiteľov domácich zvierat, pretože je absolútne pet friendly.

12. Scindapsus pictus (Scindapsus pestrý)

Scindapsus pictus, slovensky scindapsus pestrý alebo tiež  Philodendron Silver, či Satin Pothos (eng.) patrí medzi obľúbené šplhavé izbové rastliny. Listy v tvare srdca sú zamatovo hebké a matné. V jeho prirodzenom prostredí (v juhovýchodnej Ázii) nájdete S. pictus ako lezie po stromoch alebo ako sa vinie pozdĺž zeme. Môžete ju pestovať v závesnom koši alebo trénovať, aby šplhala na machový stĺpik alebo na totem.

Väčšina bežne pestovaných druhov patrí medzi najodolnejšie tropické rastliny do bytov a obzvlášť sú obľúbené v kanceláriách. Scindapsus nie je náročný na pestovanie. Má v obľube miernu izbovú teplotu a vyššiu vlhkosť vzduchu. Dariť sa mu bude na mierne svetlom až tienistom mieste. Studený prievan a rozmočená pôda sú dve veci, ktoré neznesie.

Scindapsus visiaci z police,
Zdroj: unsplash.com

13. Senecio rowleyanus (Starček)

Starčekov je opäť viacero, no tento konkrétne, nás zaujal svojím totálne odlišným vzhľadom. Senecio rowleyanus alebo po slovensky starček je neobvyklý sukulent, pre ktorý sú charakteristické hráškovité listy pokryté voskovou vrstvou pripomínajúce perly, ktoré akoby boli navlečené na dlhej šnúre. Listy sú dužinaté a slúžia ako zásobáreň vody, z ktorej rastlinka v prirodzenom prostredí čerpá vlahu počas sucha.

Starček má v obľube stále vyššiu izbovú teplotu a svetlé, slnečné stanovisko. Rastlinke bude vyhovovať skôr mierna zálievka a medzi jednotlivými zálievkami je lepšie nechať zeminu úplne preschnúť. Zalievame najlepšie iba zospodu. 

Starček pri pohľade zhora,
Zdroj: pixabay.com

Veríme, že sme vám priniesli zaujímavú zelenú inšpiráciu. Ak túžite po väčšej zeleni vo vašich domovoch, dajte na nás a vyberte si zo zoznamu najobľúbenejších izboviek súčasnosti.

Zdroje: architecturaldigest.com
goodhousekeeping.com
countryliving.com
ourhouseplants.com
plantopedia.com
guide-to-houseplants.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať