DomovCestovanie10 najkrajších miest v Nórsku, ktoré musíte navštíviť! časť l.

10 najkrajších miest v Nórsku, ktoré musíte navštíviť! časť l.

- Reklama -

S rozlohou viac ako 320 000 kilometrov štvorcových a niečo viac ako s 5 miliónmi obyvateľov je Nórsko krajinou plnou nedotknutej krásy. Od fjordov pozdĺž západného pobrežia až po podmanivé ostrovy plné divočiny – v tejto škandinávskej krajine sa nachádzajú početné prírodné drahokamy. Ale krajina tiež obsahuje niektoré očarujúce mestá, ktoré majú často farebné drevené domy, dlhú históriu a súčasné múzeá. Aj keď je Nórsko domovom nespočetného množstva úžasných miest, vybrali sme 10 monumentálnych miest, ktoré v krajine musíte vidieť.

1. Región Oslo

visitnorway.com

Veľa vecí sa nachádza v nórskom hlavnom meste, ktoré dostalo názov Európske zelené hlavné mesto roku 2019. Špičková potravinová scéna, nové funky štvrte, kompletne nabitý kalendár udalostí a niekoľko úplne nových múzeí a atrakcií je len niekoľko ukážok toho, čo môžete očakávať.

Oslo je obklopené Oslofjordom a hustými lesmi, a teda môžete ľahko spojiť mestský mestský život s prírodnou zábavou, ako je cyklistika a lyžovanie. V neďalekých regiónoch Østfold a Vestfold sú pozdĺž pobrežia rozmiestnené pôvabné mestá ako Fredrikstad a Tønsberg. Asi hodinu jazdy od Osla leží nová nórska umelecká destinácia Hadeland, kde môžete navštíviť Kistefos-Museet s nádhernou výstavnou budovou The Twist.

2. Trolltunga

unsplash.com

Trolltunga – alebo Trollov jazyk – je neuveriteľný pohľad na západný okraj národného parku Hardangervidda. Táto prírodná vyhliadková plošina je skalnatý výbežok z hory v tvare obrovského jazyka. Trolltunga sa týči 1180 metrov nad morom a z tohto úžasného miesta môžete prehliadnuť malebné jazero Ringedalsvatnet a okolité vrcholy hôr.

Ak sa chcete dostať k jednému z najpozoruhodnejších zázrakov Nórska, musíte prekonať spiatočnú túru s dĺžkou 20 alebo 28 kilometrov. Začnite najkratšou cestou v Mågelitopp a nezabudnite na cestu vyraziť skoro, aby ste sa mohli vrátiť skôr, ako zapadne slnko. Táto trasa je otvorená iba od júna do septembra. Inokedy budete potrebovať sprievodcu, aby ste dokončili túto očarujúcu cestu.

3. Ostrovy Lofoten

unsplash.com

Lofotské ostrovy sú nepochybne jedným z najfotografovanejších miest v tomto severoeurópskom štáte. Po príchode nemôžete naozaj viniť fanatikov: očarujúce rybárske komunity, vysoké štíty pokryté snehom a početná populácia vtákov zmenila Lofotské ostrovy z ospalého súostrovia na jeden z hlavných nórskych vonkajších cieľov.

Táto skupina ostrovov má ohromujúce prírodné prvky, napríklad Trollfjord s jeho očarujúcim jazerom a týčiacimi sa vrcholmi a malebnú pláž Kvalvika. Ak chcete zachytiť krásy tohto súostrovia, odporúča sa vám ísť po turistickej trase Ryten. Táto ľahká trampová trať dlhá 3,5 kilometra vám ponúka vynikajúci výhľad na fjordy, pláž Kvalvika a hory, ktoré sa dvíhajú priamo z dna oceánu.

4. Preikestolen

unsplash.com

Preikestolen (Kazateľnica) je jednou z najobľúbenejších nórskych pamiatok. Podobne ako Trolltunga, aj Pulpit Rock je prírodná panoramatická plošina visiaca nad hlbokým fjordom. Z cípu Preikestolenu sa dívate dole na Lysefjorden.

Povrch plochej skaly meria asi 25 krát 25 metrov, čo vám dáva slobodu prechádzať sa a hľadať jedinečné perspektívy vašich fotografií. Turistika na vyhliadkové miesto trvá pár hodín od parkovacieho miesta v horskej chate Preikestolen a vyžaduje primeranú fyzickú zdatnosť. Preikestolen je len kúsok jazdy od mesta Stavanger na juhozápadnom pobreží krajiny.

5. Tromsø a krajina severných svetiel

unsplash.com

Hlavné mesto Arktídy, Tromsø, leží priamo v strede severného Nórska. Ak váš zoznam „vecí, ktoré musím vidieť“ obsahuje polárnu žiaru, pozorovanie veľrýb, polnočné slnko a dobrodružstvá v epickej prírode, Tromsø musíte navštíviť.

Užite si vynikajúce podmienky na lyžiarske zjazdovky a pešiu turistiku v regióne Lyngenfjord, vyskúšajte kultúru Sami v mestách ako Karasjok a Alta a vstúpte do najsevernejšieho bodu Európy pri Severnom mysu.

Vo východnej časti tohto rozsiahleho regiónu nájdete polostrov Varanger, ktorý je rajom pozorovateľov vtákov. Vydajte sa na lov kráľovských krabov a a pozrite si psie záprahy v Kirkenes, kde tiež môžete stráviť noc v ľadovom hoteli. V oblastiach okolo Tromsø čaká na preskúmanie niekoľko ostrovov, napríklad Senja, Kvaløya a Sommarøy.

unsplash.com

ZDROJE:

https://www.visitnorway.com/places-to-go/top-10-places-in-norway/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať