DomovCestovanieFakty o Austrálii, ktoré vás určite prekvapia!

Fakty o Austrálii, ktoré vás určite prekvapia!

- Reklama -

Austrália je jediný kontinent s iba jedným národom so skutočne jedinečnou krajinou, prírodnými zázrakmi a mimoriadnymi zážitkami pre cestujúcich. Tu je zoznam faktov, ktoré možno neviete o austrálskych zvieratách, kultúre, ľuďoch a kultových pamiatkach v rámci prípravy pre vašu návštevu Austrálie.

1. Austrálske Alpy zasnežujú viac ako švajčiarske Alpy

visitvictoria.com

Zatiaľ čo veľa ľudí navštevuje Austráliu kvôli jej brilantným plážam a celoročnému slnečnému žiareniu, austrálske Alpy, ktoré sa rozprestierajú nad Novým Južným Walesom a Viktóriou, sú rajom pre milovníkov lyžovania.

Sneh zvyčajne padá medzi júnom a septembrom, čo znamená, že Austrália je ideálnym miestom na lyžovanie počas leta na severnej pologuli. Thredbo a Perisher sú dve veľké strediská v blízkosti Canberry, druhé z nich je najväčším lyžiarskym strediskom na južnej pologuli. Hora Blue Cow Mountain je jednou z najobľúbenejších oblastí s bohatou ponukou ubytovania a zjazdoviek, ako aj nádherným výhľadom na Alpy.

2. Zaujímavé fakty

  • Melbourne bolo hlavným mestom Austrálie po dobu 26 rokov medzi rokmi 1901 a 1927 predtým, ako sa hlavné mesto presunulo do Canberry.
  • V Austrálii žije trikrát toľko oviec ako ľudí.
  • Austrálsky Emu – veľký nelietavý vták – môže bežať rýchlosťou až 45 km / h (28 míľ / h)
  • Ptakopysk je veľmi jedovatý a má dostatok jedu na to, aby zabil psa alebo na to, aby spôsobil vážne ochorenia.
  • Wombat hovienko má tvar kocky!
  • Medúza boxová – ktorá sa nachádza vo vodách Veľkého bariérového útesu – je zodpovedná za viac úmrtí ako hady, žraloky a krokodíly
  • Rekordný skok zaznamenaný klokanom je ohromných 9 metrov (30 stôp) jediným skokom!
  • Dve pôvodné austrálske zvieratá, Ptakopysk a Echidnas, sú jedinými dvoma cicavcami na svete, ktoré rodia vajíčka.
Zviera Ptakopysk (unsplash.com)

3. 90% Austrálčanov žije na pobreží

Veľké púšte v strednej Austrálii znamenajú, že drvivá väčšina obyvateľstva žije na brehu tejto obrovskej krajiny. Veľké mestá Perth, Sydney a Melbourne sú ikonickými miestami na návštevu, s rušnými centrami a množstvom pláží, od miesta Bondi až po Trigg. Mimo hlavných veľkých pláží tu je mnoho menších plážových miest, kde môžete oceniť nádherné austrálske pobrežie.

unsplash.com

4. V Tasmánii je najčistejší vzduch na svete

Ostrov Tasmánia je ideálnym miestom na skúmanie nádhernej prírody – so vzduchom tak čistým ako v Antarktíde, približne jedna tretina štátu je tvorená chráneným národným parkom alebo svetovým dedičstvom.

Je to raj pre turistov. Chodníky Tasmánie sa vinú po celom ostrove, kde pobrežné chodníky odhaľujú pôsobivý výhľad na záliv Wineglass Bay a zátoku ohňov. Ak prechádzka nie je vašou šálkou čaju, môžete si zajazdiť na kajaku, na horskom bicykli a preskúmať ostrovné jaskyne.

tasmania (unsplash.com)

5. Veľký bariérový útes je najväčší ekosystém na svete

Veľký bariérový útes je pýchou a radosťou Austrálie. Útes je tvorený takmer 2 500 jednotlivými útesmi a je viditeľný až z vesmíru. Rozprestiera sa na polovici východného pobrežia krajiny, čo znamená, že existuje veľa miest, ktoré je možné použiť ako odskakovacie miesto na preskúmanie kaleidoskopického korálu.

Cairns je najslávnejšie mesto, v ktorom by trebalo začať. Navyše mestá Townsville, Port Douglas a Airlie Beach majú vynikajúce pláže a ponúkajú turistom rôzne výlety, vďaka ktorým si môžete vychutnať útes. Šnorchlovanie a potápanie sa medzi farebnými rybami a korytnačkami, ktorým je Veľký bariérový útes domovom, bude určite vrcholom každej cesty do Austrálie.

unsplash.com

6. Austrália má viac ako 60 samostatných vinárskych oblastí

unsplash.com

Nemôžete ísť do Austrálie bez ochutnávky vína! Pri tak veľkej rozmanitosti vinárskych oblastí je ťažké si medzi nimi vybrať. Väčšina vinárskych oblastí sa nachádza v Novom Južnom Walese a Viktórii, takže ak máte chuť preskúmať niektoré z nich, bola by to skvelá cesta po ceste medzi Sydney a Melbourne.

Urobte si čas a preskúmajte južnú vysočinu, Tumbarumbu a alpské údolia, jednu z najmalebnejších vinárskych oblastí v Austrálii, ktorá prináša víno z rôznych odrôd hrozna, od Sauvignon Vert po Chardonnay. Západná Austrália má tiež niekoľko viníc.

ZDROJE:

https://www.experienceoz.com.au/en/australia-facts

https://www.travelnation.co.uk/blog/10-interesting-facts-about-australia-that-may-surprise-you

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať