DomovZaujímavostiMonstera: Rastlina, ktorá zdobí čoraz viac domácností

Monstera: Rastlina, ktorá zdobí čoraz viac domácností

- Reklama -

Svet izbových rastlín očarila nádherná a momentálne veľmi populárna rastlina s názvom monstera. Najtypickejšia je monstera s veľkými zelenými listami a pravidelnými štrbinami. Vedeli ste však, že existuje niekoľko rôznych odrôd monstery s vlastnými variáciami veľkosti a farieb listov? Ak nevedeli, tak pozorne čítajte ďalej!

V skutočnosti existuje viac ako 50 rôznych druhov monster rastlín, ale na Slovensku ich nájdete v predaji len zopár. Spomenúť sme sa preto rozhodli len niekoľko druhov monstery s ktorými ste pravdepodobne už prišli do kontaktu. Zaujímavé je tiež, že mladá rastlina môže vyzerať úplne inak ako jej dospelí kolegovia a v skutočnosti môže vyzerať aj ako úplne iný druh!

Monstera pochádza z dažďových pralesov oblasti Mexika a Peru, pričom často dorastá až do výšky 30 m a jej listy majú viac ako 2 m. Obľubuje lokalitu blízko vody a vyššie nadmorské výšky.  Aj keď je známych viac ako 50 druhov monstery, len niektoré z nich sa pestujú aj ako izbové rastliny.

Monstera deliciosa, Zdroj: irisandco.com
Monstera deliciosa, Zdroj: irisandco.com

Druhy Monstery

Z viac ako 50 známych druhov monstery sa niektoré pestujú aj ako izbové rastliny. Najznámejším druhom vo svete je monstera deliciosa po slovensky známa ako monstera skvelá, no medzi pestovateľsky obľúbené patria aj monstera borsigiana a monstera adansonii. Všetky spomínané druhy majú aj svoje alternatívy, ktoré sa odlišujú napríklad iným sfarbením časti listov do žlta alebo biela. Vybrali sme 3 známe druhy monstery, ktoré možno zdobia aj váš domov:

Monstera deliciosa – monstera skvelá

Toto je najobľúbenejšia z rastlín monstera, ktorá je známa svojimi veľkými listami, s otvormi ktoré pripomínajú štrbiny. Monstera skvelá vynikne v každej miestnosti! Jej latinský názov deliciosa odkazuje na mexický chlebovník.

Monstera, Zdroj: unsplash.com

Monstera borsigiana

Monstera borsigiana je často označovaná aj ako trpasličia monstera deliciosa. Vzhľadom je totiž veľmi podobná monstere skvelej. Ak má správne podmienky na život rastie omnoho rýchlejšie. Existuje veľa farebných variácií tejto rastliny, napríklad biela alebo žltá.

Tip: Ako rozoznať či ide o monsteru skvelú alebo monsteru borsigiana? Skontrololujte, či sa na stonke nenachádzajú volániky a či v nich nie sú ukryté kruhové otvory. Ak ich nájdete, práve pozeráte sa na mosteru borsigianu.

Monstera borsigiana, Zdroj: planthouse.co.nz
Monstera borsigiana, Zdroj: planthouse.co.nz

Monstera adansonii

Táto vzácna odroda rastliny monstera môže byť krásnym doplnkom vášho domova, ale aj záhradky. Rastlina známa tiež ako švajčiarsky vinič sa ľahko pestuje ako v interiéroch, tak aj v exteriéroch. Zamilujete si jej ohromujúce veľké listy a otvory v oválnom tvare. Ak sa pestuje vonku, jej listy môžu dosahovať obrovské rozmery!

Zdroje:

https://greeneryunlimited.co/blogs/plant-care/monstera-deliciosa-care

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať