DomovZaujímavosti10 najšťastnejších krajín na svete, časť ll.

10 najšťastnejších krajín na svete, časť ll.

- Reklama -

Šťastie je ťažké merať, ale jedna iniciatíva z OSN sa na to snažila prísť. Sieť OSN pre trvalo udržateľný rozvoj každý rok vydáva svoju správu o svetovom šťastí – štúdiu, ktorá skúma súvislosti medzi šťastím a rozvojom, a zároveň povzbudzuje tvorcov politiky, aby viac kládli dôraz na to prvé. Približne 1 000 ľudí v každom členskom štáte OSN hodnotí svoju kvalitu života na stupnici od 0 do 10, zatiaľ čo vedci zhromažďujú údaje zo šiestich oblastí: HDP na obyvateľa, priemerná dĺžka života, sociálna podpora, dôvera a korupcia, vnímaná sloboda rozhodovať o živote, a štedrosť.

Správa o svetovom šťastí 2020 bola zverejnená nedávno a výsledky nie sú … nijako prekvapujúce (tj. každá severská krajina urobila škrty) – stále však odporúčame pozrieť si zoznam 10 najlepších. Kto vie? Možno práve čítanie o týchto miestach vám dnes vyčarí úsmev na tvári. V tomto článku budeme pokračovať v zozname, tak neváhajte si najprv prezrieť prvú časť.

6. Holandsko

Napriek tomu, že v tohtoročnom rebríčku kleslo o jedno miesto nižšie, majú ľudia v Holandsku stále len málo dôvodov na nešťastie. Holanďania sú vzdelanejší a slobodnejší pri rozhodovaní o svojom živote ako kedykoľvek predtým v histórii svojej krajiny.

So svojím spôsobom života sú tak spokojní, že odstránili tínedžerskú úzkosť: podľa prieskumu národného štatistického úradu CBS, 94% mladých ľudí vo veku od 12 do 18 rokov tvrdí, že sú so svojím životom veľmi spokojní.

Nie je však celá krajina v neustálom riziku, že ju pohltia stúpajúce moria, pretože je pod úrovňou mora? Vôbec nie – zatiaľ čo stúpajúca hladina mora spôsobená globálnym otepľovaním určite vyvoláva obavy, iba 26% pevniny a 21% obyvateľstva sa nachádza pod úrovňou mora. Okrem toho je krajina chránená pred povodňami a prívalovými vlnami rozsiahlymi a sofistikovanými radmi hradieb, hrádzí, priehrad, odvodňovacích priekop, kanálov a čerpacích staníc.

www.gfmag.com/

7. Švédsko

Tento rok zostalo Švédsko na siedmom mieste. Jediným dôvodom nie je ani vysoké HDP na obyvateľa, o ktoré sa delí s mnohými severskými susedmi. Je to dôraz na sociálnu rovnosť, ktorý je zabudovaný do vzdelávacieho systému už od materskej školy. Je to 16 mesiacov platenej rodinnej dovolenky, ktorú je možné rozdeliť podľa samostatnej štúdie medzi párom po narodení nového dieťaťa, a bezplatná denná starostlivosť tiež robí zo Švédska najlepšiu krajinu pre ženy.

Dôraz na rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom vedie v zásade k šťastnejšej populácii. Ukázalo sa, že pocit produktivity a odpočinku vedie k veľkým úsmevom.

Getty Images

8. Nový Zéland

Nový Zéland tento rok porazil susednú Austráliu, ktorá sa nedostala ani do prvej desiatky. Čitatelia časopisu Condé Nast Traveler rok čo rok tvrdia, že Kiwi sú srdečná a príjemná skupina obyvateľov, ale podľa prieskumu OSN veľa z toho vychádza zo spokojnosti nielen vtedy, keď sú vonku, ale aj na pracovisku . Odhadli by sme, že tu zohráva úlohu aj obrovské prírodné bohatstvo – pláže, vinice a hory.

Getty Images

9. Rakúsko

Rakúsko tento rok zvíťazilo a dostalo sa na zoznam s vysokým skóre v strednej dĺžke života a HDP na obyvateľa. Vďaka nízkej miere nezamestnanosti a nerovnosti, vysokému príjmu na obyvateľa a strednej dĺžke života je táto mála krajinka len s 8,7 miliónmi ľudí ideálnym miestom na život.

Vynikajúca kvalita života Rakúšanov ide ruka v ruke s ich silným zmyslom pre komunitu a občianske povinnosti: majú vysokú volebnú účasť – 75% a veria, že aktívna ochrana životného prostredia sa rovná ochrane ich pocitu šťastia.

10. Luxembursko

Luxembursko urobilo dosť výrazný skok nahor – zo 14. na 10. miesto -, keď zrazilo Kanadu a Austráliu o niekoľko priečok nižšie. S počtom obyvateľov do 600 000 ponúka táto malá krajina vysoké platy a silný systém sociálneho zabezpečenia, ktorý pomáha svojim občanom po odchode do dôchodku.

Ale skôr ako dospejete k záveru, že peniaze si v Luxembursku skutočne kupujú šťastie, majú ešte veľa ďalších výhod, ktoré nemajú nič spoločné s peniazmi. Tu patrí skvelý systém zdravotnej starostlivosti a vynikajúca rovnováha medzi pracovným a súkromným životom.

www.gfmag.com

zdroje:

https://www.forbes.com/sites/laurabegleybloom/2020/03/20/ranked-20-happiest-countries-2020/?sh=63ab56778503

https://www.gfmag.com/global-data/non-economic-data/happiest-countries

https://www.cntraveler.com/gallery/the-10-happiest-countries-in-the-world

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať