DomovZaujímavosti10 najšťastnejších krajín na svete, časť l.

10 najšťastnejších krajín na svete, časť l.

- Reklama -

Práve vyšla každoročná správa o šťastí, ktorá je načasovaná na každoročný Medzinárodný deň šťastia OSN – 20. marca. Fínsko sa už tretí rok po sebe umiestnilo na čele rebríčka ako najšťastnejšia krajina na svete, na druhom mieste sa umiestnilo Dánsko a za ním Švajčiarsko, ktoré tento rok vytlačilo Nórsko z prvej trojky.

Základné informácie o tejto štúdii

Aj keď sa hodnotenie šťastia v tomto neistom období javí ako niečo divné, redaktori správy poukazujú na to, že náročné časy môžu skutočne zvýšiť šťastie. „Globálna pandémia predstavuje veľké riziko pre niektoré z hlavných podporných faktorov blahobytu, najmä zdravie a príjem,“ vysvetľujú redaktori.

„Ako ukazujú predchádzajúce štúdie o zemetraseniach, povodniach, búrkach, vlnách tsunami a dokonca aj o hospodárskych krízach, spoločnosť s vysokou dôverou prirodzene hľadá a nachádza spôsoby spolupráce, aby spolupracovala na odstránení škôd a obnove lepších životov. To niekedy viedlo k prekvapivému nárastu šťastia v dôsledku katastrof, ktoré by sa inak mohli javiť ako nezmieriteľné. “

Dôvod, prečo sú ľudia šťastnejší pri katastrofách? „Ľudia sú milo prekvapení ochotou svojich susedov a ich inštitúcií pracovať v postrojoch, aby si navzájom pomáhali,“ píšu redaktori. „Toto poskytuje zvýšený pocit spolupatričnosti. Tieto zisky sú niekedy dosť veľké na to, aby kompenzovali materiálne straty. “

Správa o svetovom šťastí je každoročný prieskum siete pre trvalo udržateľný rozvoj pre OSN. Zaoberá sa stavom globálneho šťastia v 156 krajinách, pričom hodnotí krajiny podľa Gallupovej svetovej ankety a šiestich faktorov: úrovne HDP, priemerná dĺžka života, veľkorysosť, sociálna podpora a sloboda. Správa o svetovom šťastí bola pôvodne uvedená v roku 2012.

zoznam krajín z tohtoročnej správy (World Happiness Report) zdroj: www.dayofhappiness.net

1. Fínsko

Fínsko je už tretí rok po sebe jedničkou, pokiaľ ide o šťastie. Krajina sa neustále radí medzi špičkové vzdelávacie systémy na svete, občas ju porazia krajiny ako Južná Kórea, Japonsko a Singapur. Veľká časť tohto úspechu vo vzdelávaní pochádza z rozsiahlej úcty k učiteľom, ktorí musia mať magisterský titul (financovaný štátom), a z pedagogického systému, ktorý sa menej zameriava na kvantitatívne testovanie a viac na zážitkové učenie a rovnaké príležitosti.

Getty Images

2. Dánsko

Ako druhé v poradí zvíťazilo Dánsko, ktoré bolo na prvom mieste v zozname v prvej správe z roku 2012 a opäť v rokoch 2013 a 2016. Autori správy poznamenali, že severské krajiny zdieľajú podobné sociálne a politické modely a hodnoty.

To vysvetľuje, prečo sú všetky medzi 10 najšťastnejšími národmi na svete a prečo si často vymieňajú miesta na stupňoch šťastia. Dáni majú veľa dôvodov na radosť: ich krajina dosahuje vysoké skóre, pokiaľ ide o rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, životné prostredie a zdravotnú starostlivosť. Môže sa tiež pochváliť 100% gramotnosťou a jedným z najmenších rozdielov v bohatstve na svete.

Getty Images

3. Švajčiarsko

Švajčiarsko (ktoré sa tento rok posunulo o tri miesta vyššie) je krajina, v ktorej sa hlasuje o všetkom, od toho, koľko dní dovolenky by mali mať pracovníci, koľko imigrantov by malo byť do krajiny povolených, a referendá až po miestnu úroveň sa konajú mnohokrát ročne.

Tento systém priamej demokracie znamená, že občania Švajčiarska cítia bezkonkurenčný pocit účasti na vývoji svojej krajiny, od významných rozhodnutí v oblasti ľudských práv až po to, či by sa v ich susedstve mal inštalovať nový semafor. Existuje tam silná sociálna štruktúra, ktorú drží pohromade viera v to, že záleží na každom hlase, čo môže viesť k dosiahnutiu spokojnosti.

Getty Images

4. Island

Island je na vysokej priečke, pokiaľ ide o podiel respondentov, ktorí uviedli, že majú pocit, že majú spoluobčana, na ktorého sa môžu spoľahnúť, keď bude situácia drsná. To sa stalo najviditeľnejším pravdepodobne po finančnom kolapse krajiny po roku 2007 a následnej revitalizácii.

Mysleli by ste si, že ustavičná záplava amerických turistov do Reykjavíku mohla znížiť šťastie obyvateľov – dostať sa k rezervácii večere musí byť nakoniec o niečo ťažšie, ako to bolo predtým – ale keď dôjde k blahobytu, sú Islanďania v istote. Možno to má niečo spoločné s tým, že vždy môžu uniknúť z mesta na vidiek, ktorý vyzerá ako iná planéta.

Getty Images

5. Nórsko

Nórsko klesá v priečke od roku 2017 (kedy si udržalo prvé miesto) a tento rok prichádza ako piata najšťastnejšia krajina na svete. Ale nie je tu toho príliš veľa na vytknutie.

Kombinácia dobre integrovaného vládneho systému sociálnej starostlivosti a prosperujúcej ekonomiky postavenej na zodpovednom hospodárení s prírodnými zdrojmi (dobrý odpad, autá poháňané fosílnymi palivami) znamenajú, že len veľmi málo z občanov zostáva pozadu a pocity sociálnej podpory, dôvery vo vládu a ekonomický blahobyt, ktorý z toho vyplýva, prispieva k celkovému šťastiu.

Getty Images

ZDROJE:

https://www.cntraveler.com/gallery/the-10-happiest-countries-in-the-world

https://www.forbes.com/sites/laurabegleybloom/2020/03/20/ranked-20-happiest-countries-2020/?sh=63ab56778503

https://www.gfmag.com/global-data/non-economic-data/happiest-countries

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať