DomovZábavaAko byť viac eco-friendly a chrániť našu planétu? časť I.

Ako byť viac eco-friendly a chrániť našu planétu? časť I.

- Reklama -

Najmä v tejto dobe sú ľudia často vystavovaní nátlaku, ktorý sa týka zmeny životného štýlu na viac ekologický. Všetko čo každý deň robíte, má vplyv aj na našu planétu. Pokiaľ ste si vedomý, že životný štýl, ktorým žijete teraz nie je správny a nevyhovuje vám, mali by ste konať.

Na začiatok sa odporúčajú malé zmeny, ktoré môžu byť realizované ľahšie. Po zvládnutí a úspešného zakomponovania týchto zmien do vášho života, sa môžete pustiť do väčších zmien, ktoré vás budú stáť viac úsilia. V tomto článku si predstavíme pár spôsobov, ktorými môžete zlepšiť stav našej planéty a ušetriť jej pár rokov života navyše.

Čo znamená žiť eco-friendly?

Žiť udržateľnejšie a viac eco-friendly znamená využívať menej zdrojov našej planéty, čím ju aj ochránime. Existuje mnoho spôsobov, ktorými môžete planétu chrániť. Či už ide o zredukovanie využitia energie, vody, alebo zmeny vašej diéty. Ide vlastne o to, aby mal váš život čo najmenší vplyv na Zem, ako je možné. 

Zdroj: unsplash.com

#Jedzte menej mäsa

Či už tomu veríte, alebo nie, konzumácia mäsa má vplyv na naše životné prostredie. Produkcia mäsa je jedným z najväčších kontribútorov, ktoré spôsobujú klimatické zmeny a znečistenie pôdy a vody. Pokiaľ sa rozhodnete zredukovať vašu konzumáciu mäsa, dokážete zmierniť vplyv mäsového priemyslu na životné prostredie. Namiesto mäsa si môžete dopriať zdroj vitamínov ako je napríklad zelenina alebo morské plody. 

#Pestujte si vlastné potraviny

Tým, že si budete pestovať vlastné potraviny – zeleninu a ovocie, si budete istí, že vaše potraviny neobsahujú škodlivé pesticídy, ktoré spôsobujú znečistenie ovzdušia, pôdy a vody. Takisto sa zredukuje aj množstvo fosílnych palív, ktoré unikajú z rôznych typov transportu, keďže sa zníži dopyt po týchto potravinách, a teda sa budú do obchodov dovážať v menšom množstve. 

Zdroj: unsplash.com

#Šetrite elektrinou

Existuje niekoľko spôsobov ako doma šetriť elektrinou. Odpojte zariadenia, ktoré ste dopoužívali alebo ich momentálne nepoužívate. Perte oblečenie (všetko, ktoré sa dá) v studenej vode a nepoužívajte sušičku. Radšej prádlo vyvešajte a nechajte ho prirodzene vyschnúť. Takýmto štýlom života nešetríte iba planétu, ale dokonca aj vašu peňaženku.

#Šetrite vodou

Váš život môže byť viac eco-friendly aj tým, že znížite spotrebu vody alebo tým, že prestanete nakupovať vodu balenú v plastových fľašiach. Sprchujte sa kratšie alebo nastavte vašu sprchovaciu hlavicu na nižší prúd vody. Plastové fľaše môžete nahradiť sklenenými – a teda takými, ktoré môžete opakovane využiť. 

Zdroj: unsplash.com

#Používajte menej papiera a viac recyklujte

Svet, v ktorom momentálne žijeme, je viac zameraný na digitálne technológie. Preto je pre nás jednoduché vzdať sa využívania veľkého množstva papiera. Čím menej papiera potrebujete, tým menej papiera musí byť vyprodukovaného, a teda tým menej stromov musí byť vyrúbaných. A keď už papier využívať musíte – či už v škole, alebo práci – nezabúdajte na to, že aj ten sa dá recyklovať. Recyklovanie je jednoduché a je to takisto i najľahší spôsob ako sa stať “zelenším” alebo eco-friendly.

Zdroje:

https://www.wessexwater.co.uk/community/blog/14-ways-to-live-a-more-sustainable-lifestyle

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať