DomovBusinessAko hovoriť o duševnom zdraví so svojím šéfom?

Ako hovoriť o duševnom zdraví so svojím šéfom?

- Reklama -

Globálna pandémia nám v dnešnej dobre priniesla vysokú úroveň stresu. “Jednou z prvých vecí, na ktorú každý z nás myslí, je neistota okolo nás. Neistota v práci, deti, ktoré chodia do školy, alebo len chodenie do obchodu s potravinami. Je to na nás veľká váha,” uviedol Benjamin Miller, psychológ a vedúci stratégie pre Well Being Trust. Well Being Trust je národná nadácia zameraná na duševné a sociálne zdravie.

Ak má táto situácia vplyv na naše duševné zdravie, môže to narušiť aj našu prácu. To z toho robí tiež problém zamestnávateľa. „Ľudia, ktorí sú vystresovaní a ktorí pociťujú väčšiu úzkosť, depresiu … stávajú sa menej efektívni a menej produktívni. Zamestnávatelia by sa mali starať aj o to,“ uviedla psychiatrička a klinická profesorka psychiatrie na Georgetownskej univerzite, Liza Gold. Stále je pre mnohých z nás ťažké viesť rozhovor so svojím šéfom, aj keď vieme, že by nám to mohlo pomôcť. 

Zvážte, či by ste najskôr nešli na HR

Ak trpíte depresiou a úzkosťami tak by ste sa mali čo najskôr obrátiť na svoje oddelenie ľudských zdrojov, aby ste sa dozvedeli o svojich možnostiach. „Musíte sa ubezpečiť, že sa o seba staráte a ťažíte z akýchkoľvek zdrojov, ktoré získate prostredníctvom svojej spoločnosti. K dispozícii je veľa programov, ktoré sú na to špeciálne určené.“ 

Napríklad niektoré programy pomoci zamestnancom (EAP) môžu pracovníkom ponúknuť odbornú pomoc. Mnoho spoločností od začiatku pandémie zvýšilo svoje výhody v oblasti duševného zdravia, napríklad pridaním bezplatných aplikácií na meditáciu a poskytnutím ďalšieho plateného voľna.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Ale ak máte konkrétny dopyt, ktorý sa priamo týka vašej práce, Cooper Hakim navrhuje, aby ste sa obrátili na svojho bezprostredného nadriadeného. Napríklad, ak sa cítite preťažení a vystresovaní a potrebujete v konečnom termíne niekoľko dní navyše, je potrebné najskôr sa porozprávať so šéfom.

Dávajte si pozor na to, čo hovoríte

Buďte opatrní pri tom, keď budete informovať svojho manažéra, pretože akonáhle niečo poviete, nemôžete to vziať späť. Aj keď máte so svojím šéfom dobré vzťahy, nemusíte mu  poskytovať detaily a veľa osobných údajov.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Navrhujeme povedať niečo ako: “Cítim sa trochu vyhorený, dodržal som termín, ale naozaj som s tým zápasil. Môžem si vziať pár dní voľna a nabiť sa energiou a dobiť si duševné zdravie?”  Väčšina ľudí s tým môže súhlasiť – na rozdiel od tvrdenia:„ Som veľmi nervózna, chcem si trochu oddýchnuť.”

Buďte proaktívni

Ak viete, že trpíte pri vašej práci, je pravdepodobné, že sa toho chopil aj váš šéf. Je preto lepšie to riešiť skôr ako sa z toho stane veľký problém.

Gold navrhla povedať niečo ako: “Viem, že som nepracoval svojim normálnym tempom, prežívam ťažké obdobie.” Potom poskytnite konkrétny spôsob, ako ísť vpred, napríklad získať pomoc prostredníctvom EAP, vziať si voľno alebo presunúť niektoré zodpovednosti.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

„Prijmite pozíciu na riešenie problému,“ povedala Gold. „Nemusíte nevyhnutne chcieť začať tým, že si neurobím termín, pretože mám duševné ochorenie.“

Buďte úprimní, ale aj opatrní

Hovoriť o duševnom zdraví je dôležité, ale Cooper Hakim navrhol, aby ste selektovali, s kým svoje problémy v kancelárii zdieľate. Ak máte spolupracovníka, ktorému skutočne dôverujete, je lákavé byť úprimný. Pamätajte, že pracovisko môže byť konkurenčným miestom.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

„Stále sa musíme držať profesionálneho správania,“ povedala a dodala, že prezradenie vašich problémov kolegovi by vás mohlo v budúcnosti pripraviť o veľa. Odporúčala namiesto toho zveriť sa dôveryhodnému priateľovi mimo pracoviska.

Zdroje:

https://www.insider.com/how-to-talk-to-your-boss-about-your-mental-health-2018-9
https://edition.cnn.com/2020/09/29/success/mental-health-issues-boss/index.html
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať