DomovVeda a technológiaAko spoznať klamára: 3 kognitívne techniky od vedcov

Ako spoznať klamára: 3 kognitívne techniky od vedcov

- Reklama -

Existuje veľa dôvodov, prečo ľudia klamú. Jedným z nich je, že to jednoducho funguje. Pretože väčšina ľudí nedokáže odhaliť klamné vyhlásenia. Samozrejme, existujú určité techniky, ktoré napríklad odborníci v oblasti presadzovania práva bežne používajú. To však neznamená, že si musíte kúpiť polygraf alebo absolvovať špeciálne školenie FBI, aby ste si lepšie všimli klamstvá.

V posledných rokoch výskum zdôraznil úlohu kognitívneho prístupu, pokiaľ ide o detekciu klamára. Ponúkol tiež nástroje, ktoré sú prístupné skutočne každému. Tento „kognitívny prístup“ sa týka taktiky aktívneho pohovoru, ktoré sú určené na vyčlenenie klamného správania. Tento prístup vychádza z myšlienky, že klamstvo je oveľa kognitívne náročnejšie ako hovorenie pravdy, pretože vždy musíte svoje klamstvá neustále sledovať, aby ste sa do nich nezamotali.

Zdroj: unsplash.com

Dvojica psychológov na univerzite v Göteborgu vo Švédsku preskúmala 23 predtým uskutočnených štúdií na túto tému. Zúčastnilo sa nich takmer 3 000 účastníkov. Zistili, že kognitívny prístup k detekcii lži mal u naivných pozorovateľov priemernú mieru presnosti iba 52%, čo je o niečo lepšia ako náhoda. Informovaní pozorovatelia (tí, ktorí boli informovaní o tom, na ktoré podvody sa treba zamerať) však mali priemernú presnosť takmer 75%. Vedci ďalej spomínajú tri techniky rozhovorov klasifikované podľa kognitívneho prístupu klamania, ktoré môže použiť každý.

1. Ukladanie kognitívnej záťaže

Táto technika spočíva v zavedení vonkajších podnetov, ktoré sťažujú alokáciu kognitívnej energie potrebnej na udržanie lži. Niektoré z vecí, ktoré môžete vyskúšať, sú to, že od respondenta požadujete, aby poskytol svoje vyhlásenie v opačnom poradí alebo aby bol neustále v očnom kontakte. Ďalším šikovným trikom je požiadanie opýtaného, ​​aby vykonal vedľajšiu úlohu, ktorá zaberie duševnú energiu a zároveň poskytne výpoveď. 

Zdroj: unsplash.com

Na to, aby ste klamára postavili na nesprávnu nohu, môže stačiť niečo také jednoduché ako umývanie riadu počas rozprávania. „Úlohy určené na zvýšenie kognitívnej záťaže zhoršia schopnosť klamárov poskytovať výpovede viac ako výpovedí pravdy. Je to tak preto, lebo klamstvo je už náročnejšia úloha,“ napísali vedci.

2. Povzbudenie respondenta, aby povedal viac

Niektoré štúdie, inšpirované metódami zvyšujúcimi pamäť naznačujú, že povzbudenie respondenta, aby viac hovoril, môže zlepšiť detekciu podvodu. Čím viac podrobností klamár ponúka, tým vyššia je pravdepodobnosť rozporu, ktorý môže signalizovať podvod.

Zdroj: unsplash.com

„Tvrdí sa, že ľudia, ktorí hovoria pravdu budú schopní poskytnúť viac informácií, keď budú k tomu vyzvaní, pretože ich vyhlásenia budú založené na skutočných spomienkach na udalosť. Naproti tomu sa od klamárov očakáva, že to nebude pre nich ľahké, pretože sa od nich bude vyžadovať, aby na mieste vytvorili podrobnejšie informácie,“ napísali švédski vedci.

3. Kladenie neočakávaných otázok

Klamári vedia dobre predvídať otázky, ktoré majú skontrolovať pravdivosť ich tvrdení, a pripravia vymyslené podrobnosti, ktoré podporia ich podvod. Podľa doterajších výskumov sa pripravené lži oveľa ťažšie odlišujú od pravdy ako tie nepripravené. Ide teda o to, aby ste klamára zaskočili kladením otázok, ktoré neočakáva. Na také otázky človek, ktorý hovorí pravdu, nebude mať ťažkosti s odpoveďou na mieste.

Zdroj: unsplash.com

„Tvrdí sa, že pri neočakávaných otázkach by mali počas hovorenia pravdy poskytnúť viac informácií a konzistentnejšie odpovede v porovnaní s klamármi,“ napísali vedci. Autori štúdie spomínajú, že kognitívny prístup sa zdá byť efektívny, pokiaľ sú pozorovatelia vyškolení, na ktoré podnety sa majú zamerať. „Aj keď stále pretrváva veľa otázok, tento výsledok naznačuje potenciálne sľubné cesty vpred pre túto inovatívnu oblasť výskumu podvodov,“ dodali.

Zdroje:

https://www.zmescience.com/science/news-science/how-to-spot-a-liar-three-cognitive-techniques-from-science/

https://www.verywellmind.com/how-to-tell-if-someone-is-lying-2795917

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať