DomovZaujímavostiAko zvládnuť izoláciu a monotónnosť dnešných dní?

Ako zvládnuť izoláciu a monotónnosť dnešných dní?

- Reklama -

Sociálna izolácia, osamelosť a monotónnosť nemennej rutiny môže mať ďalekosiahle účinky na naše mentálne zdravie, pretože nášmu telu vyvolávajú rovnakú reakciu, ako stres. Monotónna séria 24 hodinových krokov, v ktorých sa prebudíte, umyjete si zuby, oblečiete si nejaké oblečenie (alebo možno nie), prípadne nakŕmite domácich miláčikov, vypijete kávu a potom väčšinu dňa pracujete, k tomu ešte nejaké pauzičky na jedlo a ako sa blíži večer sa chystáte na večerné pozeranie telky. Potom si to namierite do postele, aby ste zase ráno mohli vstať a opakovať to všetko dokola. A ďalší deň znova a ten ďalší rovnako.

Osamelý domček niekde v prírode
Zdroj: unsplash.com

Sociálna izolácia

Je tiež veľmi pravdepodobné, že pre niektorých ľudí sa ich pes stal najbližším dôverníkom, odkedy si nemôžete každý deň slobodne naživo pokecať s priateľmi, rodinou, spolupracovníkmi, s ľuďmi, s ktorými zdieľate koníčky a dokonca ani s cudzími ľuďmi v obchode s potravinami. Jeden americký neurovedec sa vyjadril, že súčasná situácia od nás vyžaduje, aby sme sa vzdali sociálneho kontaktu a kognitívnej stimulácie, čo predstavuje dvojitú záťaž pre naše mentálne zdravie. Pridajte k tomu konštantnú nálož noviniek o COVID-19 a úzkosť je na svete.

Ako izolácia a úzkosť vlastne pôsobí na náš mozog?

V našom mozgu sa ukrýva jedna zaujímavá štruktúra, zvaná amygdala. Je súčasťou vývojovo najstarších štruktúr mozgu. Amygdala je zodpovedná za najprimitívnejšie funkcie nášho mozgu, tzv. bojuj alebo uteč reakcie na stresové situácie, kedy sa aktivuje. Ak je teda naštartovaná, posiela signál do ďalších oblastí tela a vylučuje tak adrenalín a ďalší stresový hormón – kortizol, do našej cirkulácie. Tieto hormóny prinútia ľudské telo konať v stresovej situácii tak ,aby sa ochránilo. Nie je to však dobré, pokiaľ ide o dlhotrvajúce stresujúce situácie. Keď sa obklopujeme negatívnymi myšlienkami a stresom, amygdala potlačí „hlas“ rozumu vo frontálnom laloku nášho mozgu. Keď sa to stane, naše emócie preberú moc nad racionálnym myslením. Stres, ktorým sme obklopení v súvislosti s koronavírusom, nás môže nechať v chronickom stave „amygdalaho únosu“, ktorý nás stavia do neustáleho stavu boja alebo úteku, ktorý spôsobuje rast nášho kortizolu stresového hormónu.

Model mozgu
Zdroj: unsplash.com

Ako si pomôcť?

Liek na toto všetko je vďakabohu veľmi jednoduchý. Snažte sa odpojiť od nonstop zásobovania sa informáciami a novinkami. Veda objavila úžasnú schopnosť mozgu „presmerovať“ svoje vlastné cesty v snahe udržať si svoje zdravie a efektívnosť prenosu správ. Výber toho, čo robiť počas karantény určí, ako vaše telo a mozog budú fungovať, či už pozitívne alebo nie. Rovnako ako telo potrebuje fyzickú aktivitu, aby sa udržalo, aj mozog potrebuje kognitívne zručnosti a činnosti, aby sa udržal. A bez nového učenia a spoločenských interakcií, ktoré idú spolu s bežným životom mimo domu, mozog nedostane vstup, ktorý potrebuje, aby zostal ostrý a zdravý.

Tu je zopár spôsobov, ako náš mozog “nakŕmiť”?

Premieňajte bežné činnosti na činnosti stimulujúce mozog.

Napríklad počas prechádzky (v susedstve alebo obľúbenom lese), skúste stimulovať mozog tým, že budete pracovať na zaznamenávaní niečoho nového alebo budete vyberať inú trasu. Pri telefonickom rozhovore s priateľom alebo rodinou tiež skúste venovať pozornosť detailom a výrazu reálnym opisom vášho okolia, ako aj toho, čo vidíte a počujete. Tento druh mentálneho snímania aktivuje mozog rovnakým spôsobom, ako keď sa skutočne niekde nachádzate.

Choďte von najviac ako je možné.

Chodenie von každý deň, aj keď na krátky čas, takisto zlepšuje náladu. Samozrejme aj kôli slniečku a vitamínu D, chôdza alebo letmý beh vám zosilní telo a tiež zvýši srdcovú činnosť, čím sa vháňa viac kyslíka do mozgu.

Žena v pohybe
Zdroj: pexels.com

Naučte sa niečo nové alebo oprášte koníček, ktorý ste mali radi, ale predtým ste si naň nevedeli nájsť čas.

Najlepšie činnosti pre zdravie mozgu sú tie, ktoré vyzývajú váš mozog, aby bol rýchly a presný. Váš hudbobný nástroj sedí opretý niekde v garáži? Teraz je ten najlepší čas doňho znovu vdýchnuť život. A čo stolné hry? Omaľovanky pre dospelých? Ručné práce pomáhajú uvoľniť stres z tela a sústrediť myseľ (a teda neulietavať do úzkostí a depresií). Takže milé dámy, vytiahnite svoj šicí stroj z kumbálu, pohľadajte v galantérii nejaký gobelín a bavlnky, ihlice, úplety, látky. Pre pánov tu zase máme farby, laky, skrutky, vŕtačky,.. Zamestnáte ruky, upokojíte myseľ.

Ručné práce, stôl s množstvom potrieb
Zdroj: pexels.com

Trénujte mozog.

Takisto ako ste si už možno zvykli cvičiť doma môžte pocvičiť aj so svojim mozgom, aby sa udržal fit. Tieto cvičenia sú založené na zásadách plasticity mozgu – spôsobu, akým sa mozog reorganizuje prostredníctvom učenia a skúseností. V súčasnosti existujú aj appky do smartfónov na mozgové „workouty“, stačí si len vybrať z ponuky. A úplne postačí, ak si raz za čas prečítate knihu alebo vylúštite krížovku.

Jedzte zdravo a doprajte si dostatok spánku.

Potraviny vyživujú naše telo a mozog, takže konzumácia kvalitných potravín, ako sú napríklad zelenina, zelenina, ovocie, kvalitné bielkoviny a zdravé tuky, pomôže udržať naše telo a myseľ zdravé. Dostatočný a kvalitný spánok robí zázraky, čo sa týka zlepšenia vášho duševného zdravia, pamäti a dokonca aj lepšej nálady. Práve toto obdobie môžete využiť na zlepšenie svojich kulinárskych schopností a naučenie sa nových chutných zdravých receptov.

Kúsky čerstvej brokolice
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: howstuffworks.com
bbc.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať