DomovBusinessBusiness stratégie zo seriálu “The Queen’s Gambit”

Business stratégie zo seriálu “The Queen’s Gambit”

- Reklama -

Miniséria Netflixu s názvom The Queen’s Gambit je minisériou, kde sa sirota Beth Harmon v sirotinci učí hrať šach, zistí, že je v talentovaná a následne sa stane úspešnou. Tento seriál sa stal okamžite úspešným, kde diváci oceňovali herecké výkony, šach i stratégie pri hraní. Často sa hovorí, že tí najúspešnejší ľudia “hrajú šach, kde ostatní ešte stále hrajú dámu.” Avšak čo to v realite znamená? Ako nám inšpirovanie sa Beth Harmon dokáže pomôcť i v reálnom svete?

#1 Dôležitosť prezentácie

Po tom, čo sa Beth stane slávnou, často cestuje. Je ubytovaná v luxusných hoteloch a prezentuje nám módu 50. a 60.-tych rokov. Beth nám ukazuje ako je dôležité zaujímať sa i o vlastnú prezentáciu, keďže i ona sama sa zaujímala o módu. V seriáli môžeme vidieť i jej premenu z nevšednej stredoškoláčky na dámu, ktorá je často na titulkách časopisov. I v tomto prípade môžeme vidieť, aká je prezentácia v šoubiznise dôležitá. Slušné oblečenie totižto vzbudzuje u ľudí dôveru.

Zdroj: unsplash.com

Samozrejme, keď pracujete z domu, nie je dôležité čo máte oblečené. Avšak pri stretnutiach s klientmi, hoci i cez videohovor, si dajte na vlastnom výzore a prezentácii záležať. U klientov to takisto vzbudí pocity, že viete, čo robíte a budete vyzerať sebavedomo. Dbajte o svoj vonkajšok a o klientov nebudete mať núdzu, pretože budú veriť vo vás i vo vašu prácu. 

#2 Úspech nikdy nie je istý a zlyhanie nie je večné

Múdrosť, ktorej autorom je samotný Winston Churchill. Mladá Beth nám tento výrok iba potvrdzuje. Keď začala chodiť za pánom Shaibelom, ktorý ju v sirotinci učil hrať šach, Shaibel odmietol byť jej učiteľom. So sklamaním odišla, no nikdy sa nevzdala. Každý deň sa na neho chodila pozerať a sledovala, ako hrá šach on. Nakoniec v nej pán Shaibel niečo uvidí, a tak sa rozhodne učiť ju.

Zdroj: unsplash.com

Nikdy ju však nešetril ani ju nikdy nenechal vyhrať. Avšak, krátko po tom ako sa Beth začne učiť, prekoná i samotného Shaibela, ktorý je jej talentom očarený. Jej príbeh nás učí to, že ak vám niekto povie “nie” alebo sa vám nedarí, neznamená to, že to tak bude stále. Poučte sa zo svojich zlyhaní a stále na sebe pracujte. Uvidíte, vyplatí sa to.

#3 Majte plán, no nezabúdajte aj improvizovať

Najväčším problémom pre Beth je práve rozhodnúť sa či improvizovať, alebo sa učiť šachové stratégie od starších úspešných šachistov. Taktiky, ktoré si osvojila pri učení sa jej stačili na jednoduché zápasy, no pri veľkých šachových turnajoch to nestačilo. Jej neskorší učitelia i Shaibel jej prizvukovali, že sa musí učiť stratégie od skúsenejších hráčov, aby bola ešte úspešnejšia.

Zdroj: unsplash.com

Po tom, čo ich počúvla bola neporaziteľná a v šachu sa ešte zlepšila. Toto nás učí k tomu, aby sme mali plán a študovali stratégie skúsenejších, aby sme boli úspešní i my. Avšak improvizácia je pri úspešnosti v podnikaní rovnako dôležitá, a to práve preto aby sme boli v business sfére stále popredu a zachovali si tvár nepredvídavosti.

#4 Hrajte svoju hru

V seriáli môžeme vidieť ako Watts, jeden z učiteľov Beth, jej radí, ako poraziť skúseného majstra v šachu. Poradí jej, aby hrala ťahmi, v ktorých je on najlepší. Avšak, v týchto ťahoch je najlepšia i Beth a hrá sa jej tak najlepšie. Watts jej poradí, aby sa neriadila tým v čom je dobrý on a aby sa nebála, pretože by mala stále hrať podľa seba – a to ťahmi, ktoré jej idú najlepšie.

Zdroj: unsplash.com

Častou otázkou zamestnávateľov na pohovoroch je “Čo môžete ponúknuť našej spoločnosti, čo iní nemôžu?”. A práve o to v tomto bode ide. Stále buďte sám sebou, originálni a robte to, čo ide najlepšie vám. Nekopírujte ostatných, originalitu každý zamestnávateľ určite ocení. 

Zdroje:

https://www.entrepreneur.com/article/359757

https://www.salesgeek.co.uk/blog/the-queens-gambit-geeky-business-lessons/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať