DomovTelo a myseľČo by ste poradili svojmu mladšiemu ja? Riaďte sa tým a budete...

Čo by ste poradili svojmu mladšiemu ja? Riaďte sa tým a budete šťastnejší

- Reklama -

Ak by ste mali možnosť porozprávať sa len na pár minút so svojim mladším ja, čo by ste mu povedali? Bolo by to povzbudenie, rada, varovanie alebo by ste mu, naopak, povedali, že všetko bude ako má byť? Je to síce trochu bizarná predstava, ale ak ste sa nad tým aspoň na chvíľu zamysleli, môžete si byť istí, že minimálne nie ste jediní.

Robin Kowalski z Clemson University a Annie McCord uvažovali o tej istej veci. V ich štúdii, prvej svojho druhu, McCord a Kowalski požiadali stovky ľudí o radu, ktorú by dali svojim mladším ja. Dozvedeli sa, že ak sa budeme riadiť iba radami, ktoré dávame našim minulým ja, budeme bližšie k svojmu ideálu.

Zistenia uverejnené v časopise The Journal of Social Psychology ukazujú, že ľudia sa zameriavajú na podobné témy zo svojej minulosti. Ako sa dalo čakať, účastníci prieskumu chceli prevažne varovať svoje mladšie ja, alebo v niektorých prípadoch povzbudiť, pred svojimi skúsenosťami o vzťahoch, vzdelaní a sebaúcte.

Priatelia držiaci sa za plecia.
Zdroj: unsplash.com

Základom sú kľúčové udalosti

Zdá sa, že mnohé z vecí, ktoré ľutujeme, alebo prinajmenšom želania pre naše mladšie ja, majú základ v kľúčových životných udalostiach. Medzi účastníkmi štúdie veľké množstvo (viac ako 82 percent) uviedlo, že rady, ktoré dali mladšej verzii samého seba, boli ovplyvnené zásadnou udalosťou v ich živote. Kľúčové medzníky spadali do kategórií ako sú vzťahy, vzdelávanie, sebectvo, smer a ciele, peniaze a investície. Viac ako polovica účastníkov štúdie uviedla, že sa riadili odporúčaniami, ktoré dali svojim bývalým ja, dokonca sa po ich vlastnej rade priblížili k svojmu ideálu v budúcnosti.

Pár mladomanželov pri západe slnka.
Zdroj: pixabay.com

8 poznatkov ku šťastiu

K usporiadanému a spokojnému životu patrí aj upratanie si myšlienok. Určite vám pomôže, ak si rady pre svoje mladšie ja spíšete ako zoznam. Potrebujete s tým pomôcť? Web elitedaily.com spísal 8 poznatkov, ktoré je dobré mať na pamäti a byť tak šťastnejší:

  1. V priateľstve prevažuje kvalita nad kvantitou – pohľad na priateľstvo sa vekom mení. Potrebujeme a očakávame od neho iné veci ako kedysi. Stačí len zopár skvelých priateľov, ktorí vás podržia v neľahkých chvíľach a život bude omnoho lepší.

2. Nebuďte na seba taký prísny – vaše mladšie ja má sklon ku kritike a analyzovaniu. Našťastie, táto prílišná sebakontrola vekom ustupuje. Preto sa neváhajte pochváliť za všetko dobré, čo ste urobili.

3. Existuje aj život po škole, kde už hierarchia neplatí – máte pocit, že vašej (možno nie celkom uspokojivej) pozície v rámci školského kolektívu sa už nikdy nezbavíte? Nezúfajte, existuje aj život po škole a (väčšinou) je úplne odlišný a lepší.

Dievča na ceste do školy.
Zdroj: pixabay.com

4. Nemusíte si so všetkým poradiť na vlastnú päsť – nebojte sa požiadať o pomoc. Nie je to vaša slabina, ako sa možno mylne domnievate. Nikto z nás nie je stopercentný v každej životnej oblasti a navyše, ľudia, ktorí priznajú, že nie sú dokonalí, si spravidla ľahšie hľadajú priateľov. A to už rozhodne stojí za to.

5. Počúvajte svojich rodičov, majú veľa užitočných rád – nie je ľahké priznať si, že celý život nám rodičia dávajú skvelé rady, ktoré stojí za to minimálne brať na vedomie a ešte menej si pripúšťame, že je dobré sa nimi vo väčšine aj riadiť. Uvidíte však, že to prinesie pozitívne výsledky.

6. Úprimnosť v ťažkých situáciách pomáha – komplikované situácie sa neraz dajú vyriešiť jednoducho – úprimnosťou. Nezľahčujte situáciu, neprikrášľujte, ale snažte sa otvorene a bez odbočiek hľadať východisko. Nezabudnite na úprimnosť k sebe samému. Uľaví sa vám a váš deň bude hneď o čosi jasnejší.

7. Choďte si za vlastným šťastným koncom, ktorý si vytvoríte – v živote to málokedy funguje ako v rozprávkach, to všetci vieme. Preto si neváhajte svoj šťastný „happy end“ vytvoriť a nasledovať ho. Cieľavedomosť je vlastnosť úspešných a šťastných ľudí.

8. Zlyhanie netrvá večne, nevzdávajte sa – skutočné zlyhanie nastane až v okamihu, keď sa prestanete snažiť. Nenechajte sa odradiť prekážkami, všetky totiž vedú k úspechu. Stačí len vydržať.

Bežci smerujúci do cieľa.
Zdroj: unsplash.com

Stotožnili ste sa s vyššie spomenutými bodmi? Ak nie, neváhajte si zostaviť vlastný zoznam. Je na vás, koľko bude mať položiek. Najdôležitejšie je totiž zamyslieť sa, ako môžete svoj život zmeniť k lepšiemu v tejto chvíli. Čo by ste teda poradili svojmu mladšiemu ja? Riaďte sa tým, veď predsa chcete pre seba len to najlepšie.

Zdroje:

curiosity.com

elitedaily.com

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať