DomovTelo a myseľČo je úzkosť a ako proti nej bojovať?

Čo je úzkosť a ako proti nej bojovať?

- Reklama -

Medzi prácou, účtami, rodinou a snahou o udržanie zdravia vás každodenné životné tlaky môžu zmeniť na úzkostný neporiadok. Možno ste boli úzkostlivé dieťa, z ktorého vyrástla úzkostná dospelá osoba alebo sa vám úzkosť vyvinula neskôr v živote. Bez ohľadu na to, kedy príznaky začali, je možné, že vaša myseľ je premáhaná. Nie ste sami.

Podľa Americkej asociácie pre úzkosť a depresiu sú úzkostné poruchy najčastejšou duševnou chorobou v USA, ktorá postihuje 40 miliónov dospelých. Ako mnoho iných, ktorí hľadajú úľavu, aj vy ste sa možno obrátili na pomoc s liekmi. Aj keď lieky na úzkosť ju môžu zmierniť, získaná vyrovnanosť a pokoj môžu byť spojené s cenovkou vo forme vedľajších účinkov. Problémy so spánkom, znížené libido, nepokoj a zvýšený hlad sú niektoré z najbežnejších nepríjemností pri liečbe úzkosti pomocou liekov. Dobrá správa je, že jedenie tabletiek nie je jediným spôsobom, ako dostať svoje obavy a nervy pod kontrolu.

Najprv treba úzkosť pochopiť a definovať

Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) je charakterizovaná pretrvávajúcimi a nadmernými starosťami o množstvo rôznych vecí. Ľudia s GAD môžu predvídať katastrofu a môžu sa nadmerne obávať peňazí, zdravia, rodiny, práce alebo iných problémov.

Pre jednotlivcov s GAD je ťažké zvládnuť svoje starosti. Môžu sa obávať viac, ako sa zdá byť odôvodnené skutočnými udalosťami, alebo môžu očakávať najhoršie, aj keď nie je zjavný dôvod na obavy. GAD sa diagnostikuje, keď je pre človeka ťažké zvládnuť starosti viac dní ako menej po dĺžku šestich mesiacov a má tri alebo viac príznakov.

Niekedy už len myšlienka na prekonanie dňa spôsobí úzkosť. Ľudia s GAD nevedia, ako zastaviť cyklus obáv a cítia, že je to mimo ich kontrolu, aj keď si zvyčajne uvedomujú, že ich úzkosť je intenzívnejšia, ako si vyžaduje situácia. Všetky úzkostné poruchy môžu súvisieť s ťažkosťami tolerovať neistotu, a preto sa veľa ľudí s GAD snaží plánovať alebo riadiť situácie. Mnoho ľudí verí, že starosti zabraňujú vzniku zlých vecí, takže si uvedomujú, že vzdať sa starostí je riskantné. Ľudia môžu niekedy zápasiť s fyzickými príznakmi, ako sú bolesti brucha a hlavy.

Symptómy

  • Cítite sa nervózne, podráždene alebo na hrane
  • Pociťujete hroziace nebezpečenstvo, paniku alebo skazu
  • Máte zvýšenú srdcovú frekvenciu
  • Dýchate rýchlo (hyperventilácia)
  • Potenie alebo chvenie
  • Pocit slabosti alebo únavy
  • Ťažkosti so sústredením
  • Problémy so spánkom
  • Problémy s gastrointestinálnym traktom (GI)

Ako sa úzkosti zbaviť? 1.Pohyb

Cvičenie je pravdepodobne to posledné, čo chcete robiť, keď je vaša myseľ v zlom stave. Môžete sa obávať bolesti po cvičení a nasledujúce dve dni nebudete môcť chodiť alebo sedieť kvôli svalovke. Alebo by sa vaša myseľ mohla dostať do najhoršieho scenára a vy by ste sa báli preťažiť sa a dostať infarkt. Ale v skutočnosti je cvičenie jedným z najlepších prírodných riešení proti úzkosti.

The New York Times (credit: iStock)

Fyzická aktivita zvyšuje hladinu endorfínov a serotonínu, aby ste sa cítili lepšie emočne. A keď sa budete cítiť lepšie vo vnútri, zlepší sa váš celkový vzhľad. A pretože váš mozog sa nedokáže rovnako sústrediť na dve veci naraz, cvičenie vám môže pomôcť aj pri odstraňovaní problémov. Zamerajte sa na najmenej 30 minút fyzickej aktivity tri až päť dní v týždni. Nemysli si, že musíš prekonať bolestivé cvičenie. Akýkoľvek druh pohybu je dobrý, tak si pustite dobrú hudbu a pohybujte sa po dome. Alebo si vezmite podložku a dostante sa do svojich obľúbených jogových póz.

2. Zbavte sa konzumácie kofeínu a alkoholu

Šálka ​​kávy, čokoláda alebo plechovka Coly vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie. Ale ak je vaším obľúbeným liekom kofeín, vaša úzkosť by sa mohla zhoršiť. Kofeín dáva nervovému systému švih, ktorý môže zvýšiť hladinu energie. Ale keď je pod tlakom, táto nervová energia môže vyvolať záchvat úzkosti.

Myšlienka vzdať sa svojho obľúbeného kofeínového nápoja teraz môže pri čítaní zvýšiť vašu srdcovú frekvenciu a vyvolať úzkosť, ale nemusíte sa úplne vzdať kofeínu. Všetko je to o umiernenosti. Namiesto štyroch šálok kávy denne sa vráťte na jednu alebo dve šálky denne. Vyskúšajte to a uvidíte, ako sa budete cítiť. Keď odstavíte kofeín, pomaly do svojej stravy zavádzajte ďalšie nápoje, napríklad bylinkový čaj bez kofeínu, ktorý upokojí vašu myseľ a nervy.

3. Vytvorte si správny spánkový režim

Vďaka vašemu nabitému programu nie je čas na spánok, však? Niektorí workoholici sa chvália tým, že potrebujú iba tri alebo štyri hodiny spánku v noci, akoby povedali: „Som odhodlanejší a vytrvalejší ako všetci ostatní.“ Ale nech si povieš čokoľvek, nie si robot.

John Hopkins Medicine (Credit: iStock)

Ľudia potrebujú spánok, aby správne fungovali, takže pokiaľ nie ste z nejakej blízkej planéty, platí to aj pre vás. Či už trpíte nespavosťou, úmyselným obmedzením množstva spánku, alebo ste samozvanou nočnou sovou, chronickou depriváciou spánku spôsobuje, že ste náchylný na úzkosť.

4. Nevynechávajte jedlo

Ak úzkosť spôsobuje nevoľnosť, myšlienka na jedlo je rovnako príťažlivá ako konzumácia špiny. Vynechávanie jedál však môže úzkosť ešte zhoršiť. Váš cukor v krvi klesá, keď nejete, čo spôsobuje uvoľňovanie stresového hormónu nazývaného kortizol. Kortizol vám môže pomôcť dosiahnuť lepšiu výkonnosť pod tlakom, ale môže vám náladu tiež zhoršiť, ak už máte sklon k úzkosti.

5. Žite v prítomnosti

Okrem slov na tejto stránke, nad čím momentálne premýšľate? Bojíte sa stretnutia, ktoré budete mať budúci týždeň? Ste v strese z dosiahnutia svojich finančných cieľov? Alebo ste možno posadnutí tým, či budete dobrým rodičom – hoci nemáte deti a v blízkej budúcnosti nemáte v pláne otehotnieť.

Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali „áno“, práve ste odkryli časť problému. Rovnako ako mnoho iných s úzkostnými poruchami, aj vy máte problém žiť v danom okamihu. Namiesto toho, aby ste si robili starosti s dneškom, už myslíte na problémy zajtrajška. A v závislosti od závažnosti vašej úzkosti môžete zdôrazniť včerajšie chyby.

ZDROJE:

https://adaa.org/tips

https://adaa.org/understanding-anxiety/generalized-anxiety-disorder-gad

https://www.healthline.com/health/effective-ways-to-fight-anxiety-without-drugs#7

https://adaa.org/understanding-anxiety/generalized-anxiety-disorder-gad/symptoms

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať