DomovMóda a krásaPrekvapivé dôvody, prečo sa vaša pleť leskne

Prekvapivé dôvody, prečo sa vaša pleť leskne

- Reklama -

Lesklá pokožka môže byť nepríjemná. A keď sa pokúsite zmierniť problém – „Možno si musím len znova umyť tvár?“ – už podráždenú pokožku môžete nevedomky zhoršiť. Bohužiaľ nie je vždy ľahké zistiť, čo dodáva vašej tvári trochu lesku. A preto je aj to, ako to napraviť, trochu ťažšie. Dobrá správa je, že olej, ktorý spôsobuje lesk, nie je zlá vec. V skutočnosti je to úplne zdravá súčasť bariéry vašej pokožky. Ale niekedy môže prostredie, produkty, ktoré používate, a dokonca aj vaše hormóny odhodiť prirodzenú rovnováhu vašej pokožky.

Klienti oboch pohlaví sa môžu sťažovať na mastnú pleť, čo môže sťažiť bezchybné nanášanie podkladovej bázy, je potrebný papier na „pitie“ oleja a púdre proti lesku na odstránenie prebytočného oleja. Všetky tieto produkty sú navrhnuté tak, aby znižovali hladinu kožného mazu a aby pleť pôsobila matnejšie. Pravdepodobnosť, že budete mať lesklú tvár, je vyššia vo všetkých klimatických podmienkach, ak má klient mastnú pleť a mastnú T-zónu. Čo však v prípade, že nemáte mastnú pleť, ale stále máte lesklú tvár? Je to vôbec možné, alebo vždy nájdete olej tam, kde je lesk?

Čo je leská pleť a je to zdravé?

Vo svete dermatológie sa výrazom „lesklý“ označuje pokožka, ktorá je mastná alebo mokrá, hovorí MUDr. Hooman Khorasani, hlavný emeritný pracovník divízie dermatologickej a kozmetickej chirurgie v zdravotníckom systéme Mount Sinai v New Yorku.

Olej pochádza z mazových žliaz. Mazové žľazy, ktoré sa často objavujú okolo vlasových folikulov, vylučujú maz, mastnú látku nabitú ceramidmi.

StyleCaster / ImaxTree

Ceramidy sú v podstate mastné kyseliny, ktoré pomáhajú vytvárať ochrannú bariéru pokožky. Táto bariéra je určená na obranu pred stresmi z prostredia, ako je slnko alebo znečistenie. Ceramidy tiež pomáhajú vašej pokožke regulovať hladinu vlhkosti.

Pretože pokožka má malú hĺbku, môže sa olej na povrchu javiť ako film, hovorí doktorka Stacy Chimento, dermatologička z Riverchase Dermatology v Miami na Floride. Samozrejme, mať lesklú pokožku nemusí nutne znamenať, že vaša pokožka nie je zdravá.

„Avšak ak sa vaša pokožka stane extrémne mastnou pred poludním, máte pravdepodobne problém s produkciou mazu.“

Čo je príčinou daného lesku?

Existuje niekoľko rôznych príčin lesklej pokožky. Po prvé, ak máte viac mazových žliaz, môžete mať jednoducho mastnejšiu pokožku ako niekto, kto má menej týchto žliaz produkujúcich olej.

Váš počet mazových žliaz je geneticky daný. Vysoké číslo je bežnejšie u ľudí so svetlou pokožkou, hovorí Khorasani. Vaša T-zóna – aka vaše čelo, nos, brada a okolo úst – je tiež plná mazových žliaz, takže býva najviac lesklou časťou vašej pokožky, dodáva Khorasani.

Okrem prebytočného mazu môžu k mastnote a lesku prispieť ďalšie faktory, ako napríklad:

  • hormóny, najmä počas dospievania alebo tehotenstva
  • liečba
  • úzkosť alebo stres
  • enviromentálne faktory (prostredie)
  • potenie

Jedným prekvapivým potenciálnym faktorom je suchá pokožka.

Nadmerné odlupovanie môže napríklad zmeniť prirodzenú bariérovú funkciu pokožky, čo vedie k dehydratácii a pokožke, ktorá má lepší pocit, hovorí Chimento. K problému môžu prispieť aj drsné výrobky, ktoré zbavujú pokožku prírodných olejov.

„Keď našej pokožke chýba vlhkosť, môže sa cítiť napnutá a svrbiaca, ale vyzerá mastne,“ hovorí Chimento. Povedzme, že si príliš často umývate tvár a nehydratujete si ju. Vaše telo môže spôsobiť nadmernú produkciu oleja, aby sa to pokúsilo vykompenzovať, vysvetľuje lekárka Alix J. Charles, dermatologička v Hinsdale v štáte Illinois.

Čo je orosená pokožka?

Orosená pokožka sa trochu líši od lesklej alebo mastnej. Zvyčajne sa jedná o pokožku, ktorá má žiarivosť alebo pokožku, ktorá je dobre hydratovaná bez hyperpigmentácie alebo škvŕn, hovorí Khorasani. Môžete si to všimnúť po dobrej exfoliácii a zvlhčovaní, alebo po laserovom zákroku, pri ktorom sa odstráni vrstva odumretej kože.

Ako sa vyhnúť lesku ?

Bez ohľadu na to, či je vaša pokožka lesklá, suchá alebo mastná, každý by mal mať svoju každodennú čistiacu rutinu pre svoju tvár, hovorí Charles.

„Správna rutina vždy zahŕňa použitie hydratačného krému na tvár po vyčistení, aby bola pokožka zdravá.“ Existuje však niekoľko jedinečných prístupov, ktoré môžete zvoliť, v závislosti od toho, aké typy kožných problémov si všimnete.

Pre suchú a lesklú pleť

Ak spozorujete, že je vaša pokožka lesklá a suchá, použite hydratačný krém určený pre dehydratovanú pokožku.

„Ak použijete hydratačný krém po vyčistení, môžete pokožku„ oklamať “, aby verila, že má správne množstvo oleja, aby nedochádzalo k nadmernej produkcii.“ hovorí Charles. Obmedzte svoje umývania tváre aj na jeden až dvakrát denne (alebo trikrát, ak sa vážne potíte). Výrobky s ceramidmi môžu pomôcť obnoviť vlhkosť pokožky, hovorí Khorasani. Niekoľko populárnych možností, ktoré si môžete kúpiť online, sú:

  • CeraVe Hydratačný krém
  • SkinMedica TNS Ceramidový ošetrujúci krém
  • SkinCeuticals Triple Lipid Restore 2: 4: 2

Pre mastnú a lesklú pleť

Máte pocit, že máte lesklú a mastnú pleť? Čistiaci prostriedok na báze kyseliny salicylovej a vody alebo čistiaci prostriedok na báze kyseliny glykolovej bude pôsobiť na podporu exfoliácie a na rozpustenie zvyškov pokožky, ktoré upchávajú póry, hovorí Chimento.

Spravidla platí, že ak máte mastnú pleť, je najlepšie používať gély a krémy (ktoré bývajú viac vysušené) na olejoch a zmäkčovadlách, hovorí Khorasani. Odporúča sa Chanel Hydra Beauty Gel krém.

ZDROJE:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/shiny-skin#reduce-and-prevent-shine

https://www.advancedskincourses.com/shiny-face/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať