DomovBusinessČo všetko sa skrýva za nákupom súkromného lietadla?

Čo všetko sa skrýva za nákupom súkromného lietadla?

- Reklama -

Otázka ohľadom súkromného lietadla znie príťažlivo, asi vás zaujíma: „Koľko stojí kúpa súkromného lietadla?“ Úplná odpoveď však nie je len jedno číslo. Kúpite si nové alebo použité lietadlo? Kúpite lietadlo, ktoré je takmer nové a stále vám zostáva nejaká záruka, alebo si kúpite staršie lietadlo, ktorého kúpa bude lacnejšia? Kto by nechcel riešiť takéto otázky.

Aké ďalšie otázky treba riešiť?

Či už si chcete kúpiť nové alebo použité lietadlo, musíte si klásť otázky, ktoré presahujú úroveň kúpnej ceny. Mali by ste sa tiež opýtať, koľko stojí prevádzka a údržba súkromného lietadla ročne. Súkromné ​​lietadlo je neskutočné a poskytuje veľké časové úspory a pohodlie. 

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Skôr ako si ho kúpite, musíte poznať očakávané náklady na jeho vlastníctvo a prevádzku. Musíte zaplatiť za jeho hangár, poistenie, údržbu (aj keď nelieta) a prenájom profesionálnej letovej posádky. A ak si po zakúpení lietadla nemôžete dovoliť ročné prevádzkové náklady, vaša výhodná kúpna cena nebola výhodná.

Ako zistiť, koľko stojí kúpa lietadla

Ak chcete zistiť, koľko stojí kúpa súkromného lietadla, začnite identifikáciou svojich potrieb. A to na základe vašich odpovedí. Bude lietadlo obchodným majetkom, ktorý použijete vy a kľúčový personál na služobné cesty, alebo bude lietadlo primárne slúžiť na osobné cesty pre vás a vašu rodinu? Koľko cestujúcich a koľko batožiny bude na typickom lete? Potrebujete lietadlo na let z New Yorku na Floridu alebo z New Yorku do Los Angeles?

Budete sa tiež musieť rozhodnúť, či sa pokúsite vyrovnať náklady na vlastníctvo tým, že umožníte charterovej spoločnosti prenajať lietadlo tretím stranám. Určenie realistického odhadu nákladov, ktoré môžu výnosy z prenájmu vykompenzovať, je rovnako dôležité ako uvedomenie si, že je nepravdepodobné, že výnosy z prenájmu vykompenzujú všetky náklady, aby boli vaše lety zadarmo.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Ďalej kontaktujte leteckého makléra so svojimi informáciami a opýtajte sa, či poskytuje službu, ktorá vám pomôže zistiť, aký typ lietadla vyhovuje vašim potrebám, rozpätiu nákupných cien a štandardných odhadov prevádzkových nákladov, ako aj dostupnosti tejto značky a modelu lietadla v tom čase na trhu. Obchodná dohoda s vybraným sprostredkovateľom by mala mať písomnú formu. Praktickou vecou je tiež získanie nezávislého právneho preskúmania sprostredkovateľskej zmluvy.

Čo robiť potom, keď viete, koľko to stojí

Keď poznáte rozsah kúpnej ceny súkromného lietadla, ktorý vyhovuje vašim potrebám, a náklady na jeho prevádzku, máte potrebné informácie na to, aby ste sa rozhodli, či podniknete ďalší krok. Váš letecký maklér prediskutuje faktory, ktoré je potrebné zohľadniť pred podaním ponuky na konkrétne lietadlo, vrátane rodokmeňa lietadla, prevádzkovej histórie, polohy hangáru, histórie poškodenia, počtu majiteľov, kvality záznamov o vykonanej údržby lietadla.

Ako dlho trvá nákup lietadla

Keď sa rozhodnete pre kúpu lietadla a máte konkrétny časový rámec, váš maklér túto informáciu musí vedieť hneď na začiatku. Či už ide o termín, kedy je potrebné vziať rodinu na špeciálny výlet na jarné prázdniny, alebo ide o daňový termín. Takéto termíny môžu mať vplyv na lietadlo, ktoré si vyberiete, a na cenu, ktorú ponúkate. 

Do nákupu lietadla je zapojených veľa strán a môže dôjsť k oneskoreniam. Niektoré lietadlá nedávno absolvovali veľkú inšpekciu a kontrola pred nákupom môže trvať niekoľko dní. Zatiaľ čo iné lietadlá môžu vyžadovať trojtýždňovú kontrolu pred nákupom, po ktorej nasledujú dva týždne, aby sa napravili nezrovnalosti zistené počas kontroly. Iba jedno z týchto lietadiel sa vám môže hodiť. Preto samotná kúpna cena nemôže byť jediným faktorom ovplyvňujúcim získanie lietadla.

Ilustračný obrázok, Zdroj: unsplash.com

Kupujúcich lietadiel často prekvapuje množstvo počiatočných rozhodnutí, ktoré sa pri kúpe súkromného lietadla vyskytujú. Našťastie, použitie týchto pokynov na ďalšie použitie, ako je iba dopyt po kúpnej cene, môže viesť k lepším zážitkom, a to tak počas procesu akvizície, ako aj pri vlastníctve, prevádzke a užívaní vášho súkromného lietadla.

Zdroje:

https://www.forbes.com/sites/forbesbusinesscouncil/2020/10/23/how-much-does-it-cost-to-buy-a-private-plane/?sh=2a4e9d003ad8
https://www.thestreet.com/lifestyle/how-much-does-a-private-jet-cost-15063699
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať