DomovZaujímavostiZaujímavosti o štáte Aljaška

Zaujímavosti o štáte Aljaška

- Reklama -

Aljaška je americký štát na severozápadnom konci západného pobrežia krajiny, hneď za Beringovým prielivom z Ázie. Enkláva USA hraničí s kanadskou provinciou Britskej Kolumbie a územím Yukon na východe a juhovýchode a na západe má námornú hranicu s ruským autonómnym okruhom Čukotka. Na severe je Čukotské a Beaufortove more v Severnom ľadovom oceáne, zatiaľ čo Tichý oceán leží na juhu a juhozápade. Aljaška je najväčší americký štát podľa oblasti a Aljaška je taktiež siedmou najväčšiou subnárodnou divíziou na svete. Je to tretí najmenej obývaný štát a najviac riedko osídlený štát.

Poloha

Aljaška je stredobodom trasy veľkého kruhu, ktorá spája Severnú Ameriku s Áziou po mori a vzduchom a je rovnako vzdialená od väčšiny Ázie a Európy. Toto centrálne umiestnenie urobilo Aljašku vojensky významnou od vpádu Japoncov v roku 1942 počas druhej svetovej vojny. Východná hranica Aljašky s Kanadou je dlhá asi 2 475 km, čo je viac ako jedna tretina dĺžky celej hranice USA s Kanadou.

Základné informácie

Zdroj na obrázku

Názov Aljaška je odvodený od aleutského slova „alaxsxa“ alebo „alaxsxix̂“, čo znamená „pevnina“ alebo „veľká zem“. Aljaška má skutočne obrovskú rozlohu a veľké množstvo fyzických vlastností.

Okrem kontinentálneho polostrova tento štát zahrnuje asi 38 800 km2 fjordov a zátok a asi 54 400 km členitého prílivového pobrežia. Väčšina kontinentálneho územia Spojených štátov navyše leží pozdĺž pobrežia Aljašky.

Štát na juhu je lemovaný jedným z najaktívnejších zemetrasúcich pásov Zeme, cirkumacifickým seizmickým pásom. Aljaška má viac ako 130 aktívnych sopiek, z ktorých väčšina sa nachádza na Aleutských ostrovoch a na priľahlom aljašskom polostrove. Aljašské zemetrasenie z roku 1964 bolo jedným z najsilnejších zemetrasení zaznamenaných v USA.

Vrch Denali (Mt.Kinley) zdroj: U.S National Park Service / britannica.com

Súčasť USA

Po dosiahnutí štátnosti Aljaška zväčšila veľkosť Spojených štátov takmer o jednu pätinu. Nová oblasť zahŕňala obrovské úseky neprebádanej krajiny a nevyužité zdroje. Jej osídleniu a využívaniu bráni vzdialenosť od zvyšku krajiny a geografické a klimatické prekážky v cestovaní a komunikáciách; Aljaška je naďalej poslednou hranicou krajiny. Asi polovica obyvateľov štátu žije v oblasti polostrova Veľké Anchorage – Kenai.

Komplikácie s novým územín

Ťažkosti s hľadaním rovnováhy medzi ochranou a rozvojom v obrovskej krajine pretrvávajú od začiatku 20. storočia. Obyvatelia Aljašky a štátna a federálna vláda museli prijať chúlostivé rozhodnutia v takých dôležitých otázkach, ako je projekt plynovodu zemného plynu, nároky domorodých Alaskanov na pôdu, vytváranie národných parkov a útočísk pre divokú zver, nekomerčný lov veľrýb pôvodnými obyvateľmi a súvisiace záležitosti.

Jeden z hlavných konfliktov nastal koncom šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov medzi ochranármi a ropnými spoločnosťami kvôli navrhovanému trans-aljašskému ropovodu, ktorý teraz vedie od severného svahu ropného poľa v Severnom ľadovom oceáne po Valdez na juhu.

Unsplash.com

Počasie

Priemerná vysoká teplota pre Fairbanks v mesiaci január je 1 stupeň, priemerná najnižšia teplota je 17 stupňov pod nulou. Nebojte sa chladu, s množstvom vrstiev oblečenia budete na pár hodín v poriadku pri polárnej žiare.

Najvyššia teplota zaznamenaná na Aljaške bola vo Fort Yukon v roku 1915 = 100 stupňov F. Najnižšia teplota zaznamenaná na Aljaške bola -80 stupňov F v tábore Prospect Creek v roku 1971. To je tiež (neprekvapivo) najnižšia teplota zaznamenaná v USA.

Vodstvo a jazerá

Kvôli trvalo zamrznutej pôde obsahuje arktická pobrežná nížina nespočetné množstvo plytkých jazier, ktoré poskytujú letné jedlo pre sťahovavé vtáky. Dve najväčšie jazerá na Aljaške sú jazero Iliamna a jazero Becharof.

Jazero Becharof, zdroj: www.fws.gov

Hlavným riečnym systémom na Aljaške je Yukon, ktorý pochádza z kanadského územia Yukon. Dostáva odvodnenie z južných svahov pohoria Brooks Range, z vnútrozemia a zo severných svahov Aljašského pohoria. Jeho hlavným prítokom je rieka Tanana.

Zver

Ostrovy v Beringovom mori predstavujú malé, ale jedinečné arktické morské prostredie, ktoré charakterizujú ostrovy Svätého Vavrinca, Nunivaka a Svätého Matúša a skupiny ostrovov Pribilof.

Tieto ostrovy pokryté tundrou sú v zime obklopené morským ľadom a slúžia ako chránené útočiská pre najväčšie stáda tuleňov kožušinových a vydier morských, ako aj morských levov a mrožov. Na ostrove Nunivak žije chránená skupina volov pižmových.

Unsplash.com

Vnútrozemie, najmä národný park a prírodná rezervácia Denali, obsahuje množstvo divočiny, vrátane medveďov hnedých a grizzly medveďov, sobov karibu, vlkov a losov. Severný svah je v lete domovom veľkých stád karibu (sob arktický). Tieto karibu migrujú z juhu pohoria Brooks Range na arktickú pobrežnú nížinu na chov; tam neustále vetry likvidujú hmyz a karibu môže na veľkú vzdialenosť vidieť svojho nepriateľa, vlka. Veľké množstvo sťahovavých vtákov hniezdi vo vnútrozemí aj na arktickej pobrežnej nížine.

zdroje:

https://www.britannica.com/place/Alaska/

https://en.wikipedia.org/wiki/Alaska

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať