DomovMóda a krásaKapsulový šatník a jeho najväčšie výhody

Kapsulový šatník a jeho najväčšie výhody

- Reklama -

Ak sa vaše obliekanie javí chaotickejšie ako by ste chceli, práve teraz by mohol byť vhodný čas na predstavenie kapsulového šatníka. To čo sa začalo ako veľmi praktická vec vo svete módy sa postupne dostalo do centra pozornosti spolu so skloňovanou bibliou Marie Kondo a všeobecnou minimalistickou estetikou. Čo je to za fenomén, ktorý mnohých módnych bloggerov drží nad vodou a toči sa dokonca okolo neho aj módny priemysel?

Šatník, Zdroj: unsplash.com
Šatník, Zdroj: unsplash.com

Čo je to kapsulový šatník?

Kapsulový šatník je kolekcia klasických módnych kúskov, ktoré spolupracujú so všestrannosťou, vďaka čomu môžete vytvoriť a kombinovať outfity na bežné nosenie, ale aj špeciálnu príležitosť. Majiteľka módneho butiku Susie Faux vymyslela v 70. rokoch pojem „kapsulový šatník“, aby opísala základné princípy kombinácie v móde a návrhárka Donna Karan tento výraz spopularizovala v 80. rokoch. To sa jej podarilo tým, že vydala kolekciu módneho pracovného oblečenia. Kapsulový šatník by sa mal skladať z vašich najdôležitejších kúskov, ktoré slúžia ako základné prvky vašej skrine. Celý vzhľad a outfit teda môžete vytvoriť iba pomocou kapsulového šatníka a tiež sa nemusíte báť vrstvenia napríklad sezónnymi trendy kúskami.

3 výhody kapsulového šatníka

Investícia do zbierky kvalitných kúskov v kapsulovom šatníku sa naozaj vyplatí. Vhodne zvolené módny prvky vám dodajú pocit istoty, keď sa budete ráno chystať z domu a umožnia vám nájsť svoj osobitý štýl. Kompletný kapsulový šatník má bez debaty niekoľko skvelých výhod:

Všestrannosť: Krása kapsulového šatníka je taká univerzálna. Nasledujúcich pár rokov po vytvorení kapsulového šatníka môžete kombinovať každý deň iné outfity a mať pocit, že máte na sebe niečo úplne nové. Každá položka vo vašom kapsulovom šatníku sa dá nosiť s mnohými ďalšími kúskami v skrini a nemusíte mať pocit, že na vás bola videná už tisíckrát.

Jednoduchosť: Mať všestranný kapsulový šatník so spoľahlivými kúskami vám pomôže obliecť sa za kratší čas a vyhnúť sa únave pri rozhodovaní čo vlastne na seba. Spoluprácou s minimalistickým kapsulovým šatníkom sa môžete stať vlastným stylistom, ktorý prichádza s kreatívnymi nápadmi oblečenia na každý deň.

Dlhovekosť: Aj keď sa váš štýl môže v priebehu rokov meniť, kapsulový šatník by mal fungovať pre slečny aj dámy v každom veku. Predmety vo vašej zbierke kapsulového šatníka berte ako investície – nadčasové kúsky, ktoré môžete nosiť a kombinovať ešte roky.

Zdroj: unsplash.com

Čo by mal kapsulový šatník obsahovať?

Väčšina kúskov v kapsulovom šatníku by mala byť nadčasová a kvalitná, aby ste ich mohli nosiť naozaj dlhé roky. Vhodne by ste si mali vybrať a zvoliť paletu základných farieb jednotlivých kúskov ako je čierna, modrá, biela, sivá a béžová.

Po farbách sa sústreďte na jednotlivé kategórie oblečenia ako vrchná vrstva, kde by nemali chýbať zimná bunda, kabát, čierne sako, koženka, riflová bunda, prechodná bunda- trenčkot. Dôležitou kategóriou sú tieť topy a to jednofarebné tričká s krátkym aj dlhým rukávom, pásikavé tričko, biela košeľa, rolák, hrubší sveter a slávnostná blúzka. Zo šiat venujte pozornosť letným šatám, šatám na bežné nosenie a jedným na špeciálnu príležitosť. Spodná vrstva by v kapsulovom šatníku mala obsahovať rifle, čierne nohavice, šortky, elegantné nohavice a jednu dlhšiu + jednu kratšiu sukňu. Z doplnkov určite nezabudnite na kabelku väčšiu aj menšiu, šál, šatku, čiapku či baretku, rukavice a jeden športový ruksak. V závere už nám chýba len vhodná obuv a tu by sme spomenuli zimné topánky, prechodné topánky, biele tenisky, lodičky, letné sandálky a šľapky. Váš kapsulový šatník je hotový!

Zdroje:

https://www.net-a-porter.com/en-us/porter/article-646cc92b8c1e8d6d/fashion/fashion-memo/capsule-wardrobe-2019

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať