DomovOsobný rozvojMeditačné prechádzky majú veľa výhod. Dajte im šancu!

Meditačné prechádzky majú veľa výhod. Dajte im šancu!

- Reklama -

Kráčajúca meditácia má pôvod v budhizme a môže byť použitá ako súčasť praxe „všímavosti“. Táto technika má veľa možných výhod a môže vám pomôcť cítiť sa viac vyvážene a vyrovnane. Pomáha vám tiež rozvíjať rôzne povedomie o vašom okolí, tele a myšlienkach.

Čo je to „meditačná chôdza“?

Počas meditácie v chôdzi zvyčajne chodíte do kruhu, tam a späť v priamke alebo v labyrinte. Je tiež možné vykonávať meditáciu chôdze na väčšiu vzdialenosť. Tempo je pomalé a môže sa líšiť v závislosti od konkrétnej techniky. Tí, čo to praktizujú, často kombinujú sediace cvičenia s chodiacimi. Zvyčajne chodia po miestnosti v smere hodinových ručičiek, zatiaľ čo držia svoje ruky v shashu.

zdroj: https://bestlifeonline.com/walking-benefits/

Príklady:

  • kinhin
  • theravada
  • vipassana

Techniky môžu byť také podrobné, ako je rozdelenie každého kroku na šesť častí alebo jednoducho prechádzanie v mysli v priestore. Môže zahŕňať aj dych. Nižšie nájdete mnoho možných výhod meditatívnej chôdze.

Pomáha krvnému obehu

Kráčajúcu meditáciu často používajú ľudia, ktorí sedia dlho. Cvičenie chôdze pomáha k lepšiemu prúdeniu krvi, špecificky do nôh. Pomáha zmierňovať pocity zdĺhavosti alebo stagnácie.

Pozorné chôdze sú tiež skvelým spôsobom, ako zvýšiť krvný obeh a zvýšiť hladinu energie, ak dlhodobo pracujete v sede.

Zlepšuje trávenie

Chôdza po jedle je fantastický spôsob, ako zlepšiť trávenie, najmä ak sa cítite ťažko alebo až preplnene.

zdroj: https://santacruzayurveda.com/ayurvedic-digestion-tips/

Služba pomáha jedlu pohybovať sa v tráviacom trakte a môže tiež zabrániť zápche.

Zabraňuje úzkosti:

Ak hľadáte zníženie úrovne stresu, možno bude užitočné urobiť si meditačnú prax v sede pred alebo po tréningu.Štúdia z roku 2017 zameraná na mladších dospelých ukázala, že chôdza je pri zmierňovaní príznakov úzkosti účinnejšia v kombinácii s meditáciou. 

Účastníci, ktorí preukázali najvýznamnejšie zmeny v ich úrovniach úzkosti, buď meditovali, meditovali pred chôdzou alebo kráčali pred meditáciou. Kontrolná skupina zložená z ľudí, ktorí iba chodili a nemeditovali, nepreukázali veľké zlepšenie. Každá meditácia alebo chôdza trvala 10 minút.

Zlepšuje hladinu cukru v krvi

V malej štúdii z roku 2016 sa dospelo k záveru, že budhistická meditačná chôdza založená na chôdzi mala pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi a obeh krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu. Ľudia praktizovali vedomú alebo tradičnú chôdzu v dĺžke 30 minút, trikrát týždenne počas 12 týždňov. Skupina, ktorá praktizovala budhistickú chôdzu, vykázala väčšie zlepšenie ako skupina, ktorá robila tradičné chôdze.

Zlepšuje kvalitu spánku

Ak chcete mať výhody z cvičenia, ale nemáte výdrž na intenzívne cvičenie, začnite s meditačnou chôdzou.

Výskum z roku 2019 ukázal, že pravidelné mierne cvičenie má pozitívny vplyv na kvalitu spánku. Chodenie môže pomôcť zlepšiť flexibilitu a znížiť svalové napätie, takže sa budete cítiť fyzicky lepšie. 

zdroj: https://www.lisascottlee.com/sleeping-tips-how-to-promote-good-sleep-the-natural-way/

Navyše, zníži vám to hladinu stresu a napätia, a to hlavne keď to budete praktizovať v ranných hodinách. Všetky tieto výhody vám ponechajú pokojnú a čistú myseľ, takže budete pripravení každú noc hlboko spať a unášať sa v snoch.

Podporuje kreativitu

Cvičenie všímavosti vám môže priniesť viac zrozumiteľnosti a zamerania sa na vaše myšlienkové vzorce, ktoré zase môžu stimulovať kreativitu.

Výskum z roku 2015 poukazuje na spojenie medzi všímavosťou a kreativitou. Sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré by skúmali konkrétne aspekty tvorivosti vo vzťahu k všímavosti. Medzitým môžete preskúmať, ako prax všímavosti zvyšuje vaše zručnosti v riešení problémov alebo kultiváciu nových nápadov.

ZDROJE:

https://www.healthline.com/health/walking-meditation#creativity

https://en.wikipedia.org/wiki/Walking_meditation

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať