DomovCestovanieVeci, ktoré neboli vynájdené v USA, časť I.

Veci, ktoré neboli vynájdené v USA, časť I.

- Reklama -

Spojené štáty americké sú známe ako krajina príležitostí. Avšak sú tu niektoré inovácie, o ktorých ste si možno mysleli, že sú za nimi američania. No nie je tomu tak. Niektoré veci boli vynájdené inde a často ich americkým spotrebiteľom prinášali prisťahovalci. Od jablkového koláča, po prvý automobil je tu 8 vecí, ktoré nie sú americké, tak ako ste si mysleli.

Jablkový koláč nie je americký

Napriek fráze, ktorá ho označuje za americkú kultúru (“rovnako americký ako jablkový koláč”), tento ovocný dezert nepochádza z USA. Podľa American Pie Council sa recepty na tento koláč dajú nájsť už v starovekom Grécku. Holandským a britským osadníkom sa pripisuje, že doniesli jablkový koláč do Ameriky.

Jablkový koláč
Zdroj: pexels.com

Americká národná hymna sa spieva podľa melódie britskej piesne o pití

Keď Francis Scott Key písal slová piesne, ktorá sa stala ultimátnou hviezdou, mal na mysli skôr melódiu odpornej piesne. To Anacreon in Heaven je britská pieseň o pití, ktorá oslavuje skôr stretávanie sa než vlastenectvo. Američania aj napriek tomu hrdo počúvajú a spievajú notoricky zložitú melódiu hlavne na 4. júla a na nespočetných športových udalostiach počas celého roka.

Ilustračný obrázok
Zdroj: unsplash.com

Bratia Wrightovi nevymysleli lietadlo

Zdá sa, že novozélandský farmár menom Richard Pearse vzlietol v marci 1902 približne 300 metrov n.m., mesiace predtým ako si bratia Wrightovci pripísali dlhší let.

Ilustračný obrázok
Zdroj: pixabay.com

Párky v rožku boli vynájdené v Nemecku a Rakúsku

S istotou vieme povedať, že párky, ktoré dnes poznáme, pochádzajú z jedného z dvoch európskych miest (obaja súperia o česť): Frankfurt, Nemecko a Viedeň Rakúsko. Všeobecne platí, že európski prisťahovalci v New Yorku popularizovali toto jedlo v zahraničí.

Hot-dog
Zdroj: unsplash.com

Najslávnejší je Nathan Handwerker, poľský židovský prisťahovalec, ktorý pracoval v otvorenom stánku na ostrove Coney Island, keď v roku 1916 otvoril vlastný stánok – dnes ikonický Nathan´s famous.

Alexander Graham Bell prišiel s nápadom pre telefón v Kanade

Veľa ľudí môže považovať amerického vedca, Alexandra Grahama Bella, za osobu, ktorá vynašla telefón. Prekvapí vás, že Bell, ktorého rodina emigrovala do Kanady v roku 1870, prišiel s myšlienkou komunikačného zariadenia v meste Brantford, Ontario.

Keď pozoroval prúd rieky, uvedomil si, že zvuk môžete prenášať reguláciou intenzity elektrických prúdov. Bell podal patent na telefón v USA, ale vrátil sa do Kanady, kde prijal svoj prvý jednosmerný hovor na dlhú vzdialenosť. Prenášal sa telegrafickým drôtom z Brantfordu do Paris v Ontariu. 

Denim bol vynájdený vo Francúzsku v 18. storočí

Denim bol vynájdený vo Francúzsku v meste Nîmes a to úplnou náhodou. Francúzi sa pokúsili kopírovať  taliansku tkaninu serge a vytvorili materiál, ktorý nazývali “serge de Nîmes”, potom bol jeho názov zmenený na denim. Na druhej strane, Levi Strauss (rodený Loeb Strauss) predstavil denim v Amerike, keď emigroval z Bavorska v roku 1853.

Denimové nohavice, Levi Strauss
Zdroj: unsplash.com

Levi Strauss žil v San Franciscu a pracoval v obchode so suchým tovarom svojej rodiny. Strauss sa napokon spojil s Jacobom Davidom, krajčírom z Nevady. Spoločne zaregistrovali patent na nohavice, ktoré boli posilnené nitmi.

Arašidové maslo má svoj pôvod v Južnej Amerike

Aj keď nevymysleli nátierku, ktorú kupujeme v pohári, najstarší historický odkaz na arašidovú pastu možno nájsť u Inkoch a Aztékoch. Prvý americký patent pre ochutenú arašidovú pastu poskytol Marcellus Gilmore Edson v roku 1884.

Arašidové maslo
Zdroj: unsplash.com

Avšak, dvaja americkí lekári prispeli k arašidovému maslu ako ho teraz poznáme. John Harvey Kellogg patentoval spôsob premeny surových arašidov na arašidové maslo, zatiaľ čo Ambrose Straub patentoval stroj na výrobu arašidového masla.

Prvý automobil bol vynájdený v Nemecku

Henry Ford a jeho autá môžu byť americké. Ale automobil, ktorý tu bol skôr, má nemecký pôvod. V roku 1866 bol Karl Benz prvou osobou, ktorá zaregistrovala patent na benzínový motorový automobil.

Zdroje:

https://www.insider.com/things-not-invented-in-us-2018-3#when-you-order-a-decaf-cup-of-coffee-at-a-diner-or-caf-you-have-a-german-coffee-merchant-to-thank-16
https://www.ba-bamail.com/content.aspx?emailid=29150
- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať