DomovZábavaEvolúcia a vývoj stránky YouTube

Evolúcia a vývoj stránky YouTube

- Reklama -

Zo zábavných webových stránok, najmä z YouTube, sa toho dá veľa naučiť. Od krátkych informačných videí až po dlhé zábavné série sa YouTube určite vyvinul vo svete médií. YouTube je ukážkovým príkladom značky, ktorá počúva publikum aj tvorcov obsahu. Poďme sa na chvíľu vrátiť späť a pospomínajme si na začiatky YouTube-u.

Vznik

Služba YouTube bola pôvodne vytvorená ako platforma pre každého. Hocikto by mohol uverejňovať akýkoľvek požadovaný videoobsah. Dúfalo sa, že používatelia môžu stránku používať na nahrávanie, zdieľanie a prezeranie obsahu bez obmedzenia. Odvtedy sa stal jedným z popredných miest distribúcie videa na svete.

„Starodávny YouTube“ – Prvé roky

YouTube bol založený vo februári 2005, presne pred 15 rokmi. Predstavte si, že sme v roku 2005. Toto je miesto, kde sme teraz … Rok 2005 je oficiálne staroveký. Prvé odovzdané video YouTube bolo nazvané „Ja v zoo“ a nebolo nahrané nikým iným, ako jedným zo spoluzakladateľov YouTube-u Jawedom Karimom.

Pozrime sa na to ďalej. Veci pre YouTube veľmi rýchlo stúpali.

zdroj: Source: Rego Korosi/Flickr

Do septembra roku, v ktorom bol uvedený na trh, mala služba YouTube dosah videa 1 milión zobrazení. Bola to reklama Nike a nie je žiadnym prekvapením, že Nike bola jednou z prvých značiek, ktoré skutočne uznali YouTube ako potenciálnu marketingovú platformu. 

Na začiatku však väčšina videí, ktoré boli nahrané na YouTube, boli krátke amatérske videá vyrobené od tvorcov z celého sveta. Nič vám nezabraňovalo to vyskúšať na vlastnú kožu (áno, to sa príliš nezmenilo). Zmenila sa avšak celková kvalita videí. Keďže spoločnosť Google získala službu YouTube menej ako rok a pol po jej zavedení (za skvelých 1,65 miliárd dolárov), urobila na platforme mnoho strategických zmien.

Strategické zmeny

Jednou z najdôležitejších zmien bol partnerský program, ktorý sa začal využívať v roku 2007. Implementáciou spôsobu, ktorý zapojil tvorcov obsahu do systému tak, aby dostali za svoju prácu zaplatené. Takto využil YouTube najdôležitejší koncept vo webovom priestore: vysoko kvalitný obsah. V tom istom roku začala služba YouTube zahŕňať reklamy. Rýchlo späť do roku 2009 a zrazu môžeme na YouTube sledovať videopásky s vysokým rozlíšením, čo značí kvalitný upgrade obsahu.

Zakladatelia YouTube
zdroj: https://interestingengineering.com/youtube-its-history-and-impact-on-the-internet ( Ianmacm/Wikimedia Commons )

V roku 2010 sa YouTube posunul od predtým vyžadovaného Adobe Flash Player, ktorý bol potrebný na prezeranie videí v prehliadačoch (v roku 2015 oznámili, že HTML5 je predvolené prehrávanie pre väčšinu prehliadačov). Nebola to jediná veľká zmena, ktorú služba YouTube vykonala v roku 2010. 

Hoci v roku 2009 experimentovali so živým vysielaním, v roku 2010 došlo k zavedeniu živého vysielania. Barrack Obama to využil a v roku 2010 odpovedal na rôzne otázky formou živého vysielania, kde vysvetľoval jeho princíp. Menej ako 2 roky neskôr ľudia mohli pozerať živé vysielanie olympijských hier v roku 2012.

Kde je teraz?

Rovnako ako všetky podniky, aj YouTube vždy hľadá nové spôsoby, ako rásť. S každou zmenou, ktorú YouTube robí, tvorcovia obsahu spoločnosti Youtube sa prispôsobujú a vyvíjajú stratégie s cieľom využiť nové príležitosti a riešiť nové výzvy. Existuje riziko, že kreatívne stratégie YouTuberov budú ohrozovať vašu výplatu získanú za reklamu. Ak spravia niečo na zaujatie publika, čo by bolo proti podmienkam spoločnosti YouTube, ich video bude demonetizované a ich video žiaľ nebude speňažené.

Aby služba YouTube získala príjmy z reklamy, nedávno zmenila požiadavku mať najmenej 1 000 odberateľov a najmenej 4 000 hodín sledovania ročne na to, aby ste mohli zarábať z reklám. Zvyčajne na to stačilo len 10 000 pozretí počas životnosti vášho kanála. 

Využite platformu YouTube na vzdelávanie, zábavu a nakoniec aj na výmenu názorov s publikom.

ZDROJE:

https://www.bluearcher.com/blog-item-evolution-of-youtube

https://interestingengineering.com/youtube-its-history-and-impact-on-the-internet

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať