DomovTelo a myseľDomáca liečba na migrénu: využite bylinky!

Domáca liečba na migrénu: využite bylinky!

- Reklama -

Ak ste aj vy jedny z tých čo prežívajú migrény, sami viete, že nejde len o bolesť hlavy. Intenzívne pulzujúce a neznesiteľné bolesti, ktoré sprevádzajú migrénu, môžu byť oslabujúce. V skutočnosti viac ako 90 percent ľudí, ktorí zažívajú migrény, nedokáže počas epizódy normálne pracovať alebo fungovať.

Čo je migréna?

Migréna je neurologický stav, ktorý môže spôsobiť viac príznakov. Vyznačuje sa často intenzívnymi a oslabujúcimi bolesťami hlavy. Príznaky môžu zahŕňať nevoľnosť, zvracanie, ťažkosti s hovorením, znecitlivenie alebo brnenie a citlivosť na svetlo a zvuk. Migrény sa často vyskytujú v rodinách a ovplyvňujú všetky vekové kategórie.

Väčšina ľudí, ktorí zažívajú migrénu sa ju rozhodnú riešiť liekmi od doktorov. Mnohí sa však obracajú na prírodné terapie, ako sú relaxačné techniky a bylinné prostriedky. Roky pred zavedením modernej medicíny sa v rôznych kultúrach na celom svete vyvinuli bylinné prostriedky na bolesti hlavy a iné bežné príznaky migrény. Aj keď väčšina rastlinných liekov na migrénu nebola vedecky podrobne testovaná na ich účinnosť, mnohé z nich rýchlo získavajú podporu modernej lekárskej komunity.

Rimbaba obyčajná

Tanacetum parthenium sa prvýkrát používala v starovekom Grécku už v 5. storočí pnl. a používala sa na liečenie rôznych ochorení. Medzi ne patrí horúčka, opuch a zápal. Rastlina je pôvodom z Balkánskych hôr, ale dnes ju možno nájsť takmer po celom svete. Východoeurópske kultúry tradične používali rimbabu na bolesti hlavy, uhryznutie hmyzom a iné bolesti. Modernejšie spôsoby použitia sa rozšírili na liečbu:

 • Zápal
 • Migréna
 • Nevoľnosť
 • Dýchacie problémy
Rimbaba obyčajná
zdroj: Nahuby.sk (autor fotografie: Ľubica K.

Štúdie z roku 2011 tvrdia, že rimbaba pomáha na bolesti hlavy a migrénu. Prehodnotenie piatimi veľkými klinickými štúdiami z Cochrane Trusted Source však ukázalo, že pre väčšinu ľudí, ktorí zažívajú migrénu, nemá rimbaba skoro žiadny alebo žiadny úžitok.

Deväťsil lekársky

Petasites hybridus sa nachádza vo vlhkých bažinatých oblastiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Ľudia kedysi používali listy rastliny na zabalenie a konzervovanie masla počas teplého počasia. V histórii sa používal na rôzne účely. Grécky lekár Dioscurides pôvodne používal rastlinu ako prostriedok na odstránenie vredov na koži. Odvtedy sa používa na liečbu:

 • Astmy
 • Bolesti hlavy
 • Alergií a kašľu
 • Horúčky
 • Črevných problémov
Deväťsil lekársky
Zdroj: ephoto

Väčšina liekov na báze deväťsilu má formu výťažku z jeho koreňa. Je predávaný ako tabletka Petasites a využíva sa na liečenie bolesti hlavy a migrény. Štúdia z roku 2012 uverejnená v publikácii Neurology Trusted Source podporuje závery zo starších štúdií, že Petasites je účinný pri prevencii proti migréne, keď sa užíva v 50 až 75 miligramových dávkach dvakrát denne.

Mäta

Mäta pieporná rastie po celej Severnej Amerike, Európe a Ázii. Listy mäty piepornej a ich éterické oleje sa používajú na liečebné a kulinárne účely. Okrem liečby bolesti hlavy sa tiež používa na zmiernenie:

 • kŕčov
 • bolesti zubov
 • nevoľnosti
 • črevných problémov

Pepermintový olej a jeho účinná látka, mentol, sú k dispozícii v tekutej forme kapsuly. Čajové verzie sú tiež k dispozícii na jemné prevarenie. 

Štúdia z roku 2010 uverejnená v Medzinárodnom časopise Clinical Practice Trusted Source zistila, že mentol bol účinný pri zastavení bolesti migrény a zmiernení nevoľnosti, keď sa aplikoval na čelo.

Výskum je obmedzený na jeho klinickú účinnosť, ale olej mäty piepornej môže byť dobrou bylinnou možnosťou na zmiernenie bolesti pri migréne. Olej z mäty piepornej je jedným z najjednoduchších bylinných liekov, ktoré je možné vyskúšať z dôvodu jeho rozšírenia v obchodoch a lekárňach.

ZDROJE:

https://www.healthline.com/health/migraine-herbal-home-remedies-from-around-the-world#peppermint

https://www.healthline.com/health/migraine

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať