DomovVeda a technológiaMletá káva, ktorú kúpite v obchodoch, by sa mohla čoskoro oveľa zlepšiť

Mletá káva, ktorú kúpite v obchodoch, by sa mohla čoskoro oveľa zlepšiť

- Reklama -

Milovníci kávy po celom svete čoskoro môžu nájsť v supermarketoch novú vzrušujúcu možnosť, od ktorej si vedci sľubujú, že im výrazne zlepší zážitok z pitia. Je to kryomletá káva. Vyrába sa so zrnkami ochladenými na -100 °C a následne sú pomleté. Je zdravšia, chutí lepšie a má lepšiu arómu, tvrdia navrhovatelia.

Ľudia preferujú mletú kávu od celých zŕn

Väčšina kupujúcich kávy dáva prednosť mletej káve pred celými zrnami, ale preferencie sa môžu na celom svete líšiť. Mletá káva predstavuje 60% a 45% maloobchodných trhov s kávou v Rusku a Nemecku. Hlavným argumentom proti mletej káve je, že zvyčajne nemá také kvalitné vlastnosti ako celé zrná. To by sa čoskoro mohlo zmeniť vďaka novej technológii kryogénneho mletia.

Zdroj: unsplash.com

Tím ruských vedcov zo spoločnosti Skotelch minulý rok narazil na článok v časopise Nature, ktorý popisoval, ako sa pražené kávové zrná ochladili na ultra nízku teplotu a potom zomleli v mlyne. Štúdia ukázala, že mletie pri týchto teplotách zvýšilo rovnomernosť častíc o 15-20%.

„Kryomletie je komplexný proces, ktorý vyžaduje dosiahnutie troch nezávislých cieľov súčasne. Maximalizovať konzerváciu kávového oleja pre zlepšenie arómy a zdravia, maximalizovať homogenitu častíc pre čistotu chuti a minimalizovať náklady na vlastníctvo zariadenia (vrátane energie) a vo výsledku cena pre spotrebiteľov,“ uviedol Smirnov pre ZME Science.

Zachová sa sviežosť, aróma aj jej zdravotné výhody

Nález inšpiroval Smirnova a skupinu výskumníkov k vlastným experimentom. Porovnávali mletú kávu zo zŕn ochladených na -100 °C so zrnkami mletými pri izbovej teplote. Zistili, že uvedená káva vyzerala tlmenejšie a lepkavejšie ako suchá a prášková kryomletá káva, čo naznačuje požadované vlastnosti kávy.

Pravidelné (ľavé) a kryogénne (pravé) mletie. Zdroj: zmescience.com

Vedci vysvetlili, že pri pravidelnom mletí sú aromatické kávové oleje vytláčané cez mikropóry v kávových časticiach, reagujú s kyslíkom a prchajú. To znamená, že uvarená káva má oveľa menej aromatických a zdravých zložiek. Ale pri kryogennom mletí nemôžu mrazené oleje uniknúť cez mikropóry. Dlhšie si tak zachovajú sviežosť, arómu a zdravotné výhody.

Záver

Aj keď to znie oveľa lepšie ako bežné mletie, kryomletá káva v maloobchode nie je skutočne k dispozícii. V roku 2014 ruskí vedci vytvorili kryogénny chladiaci systém, ktorý výrazne znížil náklady. Teraz ešte viac vylepšili výkon systému a spustili pilotné výrobné zariadenie pod značkou Coffeehouse Ground.

Zdroj: unsplash.com

Vedci sa domnievajú, že tento spôsob výroby kávy bude z krátkodobého hľadiska nákladovo efektívny a udržateľný, čo umožní ľuďom kúpiť si ju v obchodoch. Neskôr by bolo možné zariadenie ešte viac optimalizovať, aby sa dalo použiť v kaviarňach a reštauráciách. Toto zariadenie je možné zväčšiť tak, aby produkovalo 50 kilogramov kávy denne, ale pri ďalšom výskume by sa mohlo rozšíriť ešte ďalej.

Zdroje:

https://worldindustrialreporter.com/cryoground-coffee-a-coffee-like-no-other/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať