DomovCestovanieNajlepšie veci, ktoré môžete robiť zadarmo v hlavnom meste Škótska

Najlepšie veci, ktoré môžete robiť zadarmo v hlavnom meste Škótska

- Reklama -

Edinburgh nie je lacné miesto čo sa týka stravovania alebo bývania. S trochou zákernosti sa však Edinburgh otvára aj tým najobmedzenejším cestovateľom s množstvom umeleckých galérií, vonkajších priestorov, komunitných aktivít a očarujúcich zákutí pripravených na objavenie presne za nula libier.

zdroj: lonelyplanet.com

Škótske národné galérie

Všetky národné múzeá a umelecké galérie v Spojenom kráľovstve sú bezplatné, čo z nich robí ideálne miesto na ponorenie sa do seba na celý deň alebo na umeleckú prestávku medzi inými aktivitami. Škótska národná galéria sa nachádza na úpätí The Mound, strmého kopca, ktorý oddeľuje stredoveké Staré Mesto od neoklasicistického Nového Mesta a nachádza sa v nej pôsobivá zbierka umenia vrátane Haystacks Clauda Moneta, či Van Goghových olivovníkov.

Jeho moderný náprotivok sa medzitým môže pochváliť skvelým umením a ešte lepším areálom, od vytesaného mimozemského parku od Charlesa Jencksa až po stálu inštaláciu umelca Martina Creeda, oceneného Turnerovou cenou, na ktorej je neónom cez neoklasicistickú galériu napísané „Všetko bude v poriadku“.

Arthur’s Seat

Jednou z najznámejších čŕt panorámy mesta Edinburgh je týčiaci sa masív vyhasnutej sopky Arthur’s Seat a ostré útesy Salisbury Crags, ktoré ju obklopujú. Keď sedíte v srdci mesta v parku Holyrood, chôdza na vrchol trvá približne 30 až 60 minút.

Sú tu aj nádherné a dostupnejšie chodníky, vrátane jednej na úpätí kopca, ktorá vedie popri jazere svätej Margaréty plnej labutí a ponúka výhľad na strašidelné ruiny kaplnky svätého Antona, a ďalšia, ktorá vedie cez malebnú dedinu Duddingston pri jazere sv. zadnej časti Arthur’s Seat.

zdroj: lonelyplanet.com

Festivaly

Množstvo festivalov, ktoré ovládli Edinburgh, má zvyčajne vstupenky, no v ich programoch je zakopaných množstvo bezplatných skvostov: Edinburský festival Fringe má množstvo bezplatných komediálnych a divadelných predstavení (najmä v The Counting House na West Nicholson Street a The Free Sisters na Cowgate), Medzinárodný filmový festival v Edinburghu organizuje premietanie klasických filmov pod holým nebom na námestí St Andrews Square a vzrušujúci nováčikovia Fringe of Color ponúkajú ľuďom s farebným vystúpením bezplatné vstupenky na divadelné predstavenia.

Von z Modrej vŕtacej haly

Edinburgh je možno veľké hlavné mesto, ale komunitný duch stále prekvitá, a to nikde inde ako na umeleckej scéne, ktorá sa venuje podpore miestnych talentov. Out of the Blue Drill Hall je jedným z takýchto aktivít zameraných na komunitu: napoly otvorené riso tlačové štúdio, napoly umelecké centrum, priestor na bezplatné výstavy, veľtrhy a kreatívne kurzy otvorené pre všetkých. K dispozícii je tiež útulná kaviareň priamo uprostred priestoru skladu a štúdia, čo z nej robí perfektnú zastávku pri objavovaní neďalekej štvrte Leith.

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/budget-edinburgh-the-best-freebies-in-scotlands-capital 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať