DomovTelo a myseľPrečo sa dať na vegánstvo?

Prečo sa dať na vegánstvo?

- Reklama -

Vegánstvo je filozofia a spôsob života, ktorý sa snaží vylúčiť – pokiaľ je to možné a uskutočniteľné – všetky formy využívania zvierat na potravu, oblečenie alebo akýkoľvek iný účel. V širšom zmysle podporuje vývoj a používanie alternatív bez zneužitia živočíchov. Prečo sa však rozhodnúť pre túto zásadnú zmenu?

Kvôli zvieratám 

Zabrániť vlastným pričinením vykorisťovaniu zvierat nie je jediným dôvodom, prečo sa stať vegánom, ale pre mnohých zostáva kľúčovým faktorom pri tomto rozhodnutí. Súčasťou tohto dôvodu môže byť emocionálny vzťah k zvieratám, pričom mnohí veria, že všetky cítiace bytosti majú právo na život a slobodu. Odhliadnuc od špecifík, vyhýbanie sa živočíšnym produktom je jedným z najzrejmejších spôsobov, ako sa môžete postaviť proti týraniu zvierat a ich vykorisťovaniu. 

zdroj: freepik.com

Kvôli vlastnému zdraviu

Dobre naplánovaná vegánska strava sa riadi zásadami zdravého stravovania a obsahuje všetky živiny, ktoré naše telo potrebuje. Britská dietetická asociácia aj Americká akadémia výživy a dietetiky uznávajú, že sú vhodné pre každý vek a štádium života. Niektoré výskumy spájajú vegánsku stravu s úpravou krvného tlaku a hladiny cholesterolu, výskytom srdcových chorôb, cukrovky 2. typu a niektorých typov rakoviny. Stať sa vegánom je skvelá príležitosť dozvedieť sa viac o výžive a varení a zlepšiť si stravu. Získavanie živín z rastlinných potravín poskytuje vo vašej strave viac priestoru pre zdraviu prospešné potraviny, ako sú celé zrná, ovocie, orechy, semená a zelenina, ktoré sú plné zdravej vlákniny, vitamínov a minerálov.

Kvôli životnému prostrediu

Od separovania domáceho odpadu až po jazdu na bicykli do práce, všetkým sú dnes známe spôsoby, ako žiť ekologickejšie. Jednou z najúčinnejších vecí, ktoré môže jednotlivec urobiť, aby znížil svoju uhlíkovú stopu, je vyhýbať sa všetkým živočíšnym produktom. 

Kvôli ostatným ľuďom

Rovnako ako je vegánstvo trvalo udržateľnou možnosťou, pokiaľ ide o starostlivosť o našu planétu, život založený na rastlinnej strave je tiež udržateľnejším spôsobom výživy každej domácnosti. Rastlinná strava si vyžaduje len jednu tretinu pôdy potrebnej na podporu mäsovej a mliečnej stravy. S rastúcou celosvetovou potravinovou a vodnou krízou, v dôsledku nespočetných environmentálnych a sociálno-ekonomických problémov, nikdy nebol lepší čas na prijatie udržateľnejšieho spôsobu života. Vyhýbanie sa živočíšnym produktom nie je len jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa môže jednotlivec postaviť proti neefektívnym potravinovým systémom, ktoré neúmerne ovplyvňujú najchudobnejších ľudí na celom svete. 

Prečo sú mäso a mliečne výrobky také škodlivé pre životné prostredie?

Spracovanie mäsa a iných živočíšnych produktov predstavuje veľkú záťaž pre životné prostredie – od plodín a vody potrebnej na kŕmenie zvierat až po prepravu a ďalšie procesy z farmy až na tanier. Obrovské množstvo obilného krmiva potrebného na produkciu mäsa významne prispieva k odlesňovaniu, strate biotopov a vyhynutiu mnohých druhov. Len v Brazílii sa na pestovanie sójových bôbov pre zvieratá v Európe používa 20 miliónov árov pôdy. Táto pôda prispieva k podvýžive vo svete tým, že núti chudobné obyvateľstvo k pestovaniu trhových plodín na krmivo pre zvieratá a nie na potravu pre seba. Na druhej strane, na udržanie vegánskej stravy je potrebné podstatne menšie množstvo plodín a vody, vďaka čomu je prechod na vegánstvo jedným z najjednoduchších, najpríjemnejších a najefektívnejších spôsobov, ako znížiť náš vplyv na životné prostredie.

zdroj: freepik.com

Dobrou správou je, že s tým môžeme niečo urobiť. Zakaždým, keď nakupujeme alebo si objednávame jedlo v reštaurácii – zakaždým, keď jeme – sa môžeme rozhodnúť pomôcť. Stať sa vegánom je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, pretože vegánstvo sa stáva čoraz bežnejším, keďže stále viac ľudí zo všetkých oblastí objavuje výhody tohto spôsobu života.

Zdroj: https://www.vegansociety.com/go-vegan/why-go-vegan

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať