DomovCestovanieDôvody, pre ktoré navštíviť bohémsku dušu Írska

Dôvody, pre ktoré navštíviť bohémsku dušu Írska

- Reklama -

Kompaktný Galway je so svojimi spletitými uličkami, lemovanými farebnými priečeliami obchodov zakrivenými okolo Galway Bay jedným z najmalebnejších miest Írska. Posilnený energickou študentskou populáciou je tiež jedným z najživších na ostrove, s hudobníkmi, ktorí sa stretávajú v jeho atmosférických krčmách a kulinárskej scéne poháňanej morskými plodmi a nabitému kalendáru podujatí.

Živá história

Galway (v írčine Gaillimh), ktorý sa nachádza pri ústí rieky Corrib, začal svoj pôvod ako rybárska dedina Claddagh a skutočne sa rozbehol v 13. storočí, keď boli jeho mestské hradby postavené. Je pravdepodobné, že Španielsky oblúk, ktorý chránil kotviace obchodné lode zo Španielska, je pozostatkom stredovekých hradieb. Novšia história – od roku 1800 do roku 1950 – je vystavená v Galway City Museum, kde exponáty zahŕňajú tradičnú drevenú rybársku loď Galway Hooker.

zdroj: lonelyplanet.com

Krčmy plné pokladov

Galway je známy široko-ďaleko svojimi krčmami, z ktorých väčšina je len kúsok od ďalšej. Pripojte sa k priateľským miestnym obyvateľom, ktorí nikdy nevedia, aká zábava ich čaká. Skvelým východiskovým bodom je Tigh Neáchtain, svetlomodrý poklad z 19. storočia, ktorý pod svojimi nízkymi stropmi a na terase v tieni stromov priťahuje všetky skupiny miestneho obyvateľstva. Old-school O’Connell’s s farebným sklom, lisovanými cínovými stropmi a čiastočne ukrytou pivnou záhradou je ďalším lokálnym klenotom. Pinty „čiernej látky“, najmä Guinnessu sú, samozrejme, populárne, ale určite si všimnite Galway Hooker Irish Pale Ale, miestny úspešný príbeh, ktorý sa tu varí už viac ako desať rokov. Medzi špecialistov na whisky patrí pohodový Garavan’s.

Živá hudba

Pestro vymaľované krčmy v meste hýria živou hudbou. Zvnútra budete počuť temperamentné tradičné melódie s akoukoľvek kombináciou nástrojov – husle, plechová píšťalka, bodhrán, gitara alebo banjo. Prakticky každú noc v týždni je možné natrafiť na tradičné podujatie céilí alebo spontánne seisún.

zdroj: lonelyplanet.com

Úžasné trhy

Slávnostný pouličný trh v Galway, miestne miesto stretávania, sa už po stáročia zriaďuje na Church lane pri kostole svätého Mikuláša. Soboty sú tu obzvlášť živé, s množstvom stánkov, ktoré predávajú čerstvé produkty z farmy, umenie, remeslá a ponúkajú hotové občerstvenie, ako sú kari či palacinky. 

Celoročné oslavy

Galway je sviatočný v každom ročnom období, ale najmä počas jeho výročných osláv. Medzi pozoruhodné miesta patrí Galway Food Festival koncom marca s trhmi, gastronomickými uličkami a rodinnými aktivitami; Medzinárodný literárny festival Cúirt na konci apríla, plný poézie a prózy; Galway Arts Festival v polovici júla a popredný írsky filmový festival Galway Film Fleadh. Prísť na svoje si môžu aj fanúšikovia konských dostihov či módy na populárnom Galway Race Week, ktorý sa začína posledný júlový pondelok; a koncom septembra dlhotrvajúci Galway Ustric & Seafood Festival. 

Zdroj: https://www.lonelyplanet.com/articles/10-reasons-to-visit-galway-city 

- Reklama -
Predchádzajúci článokLEGO a jeho 90-ročná tradícia
Ďalší článokPrečo sa dať na vegánstvo?

Mohlo by Vás zaujímať