DomovZaujímavostiLEGO a jeho 90-ročná tradícia

LEGO a jeho 90-ročná tradícia

- Reklama -

Na svete je viac Lego figúrok, ako skutočných ľudí. A pre každého z nás existuje 62 dielikov Lego. Je pravdepodobné, že niektoré z nich kedysi patrili vám. Takmer každá domácnosť má niekde ukrytú škatuľu malých farebných kociek, ktoré podporujú detskú predstavivosť s množstvom stavebných možností. Tieto jednoduché stavebné kocky udržujú deti vo veku 5 rokov zapojené do vytvárania hradov, miest a vesmírnych staníc a čohokoľvek, čo ich kreatívne myslenie dokáže podporiť. Toto je stelesnenie vzdelávacej hračky zabalenej do zábavy. Tieto atribúty urobili z Lega ikonu vo svete hračiek.

Spoločnosť, ktorá vyrába slávne zámkové tehly, začala ako malý obchod v dánskom Billunde. Firmu založil v roku 1932 tesársky majster Ole Kirk Christiansen, ktorému pomáhal jeho 12-ročný syn Godtfred Kirk Christiansen. Vyrábali drevené hračky, rebríky a žehliace dosky. Až o dva roky neskôr dostal podnik názov Lego, ktorý pochádza z dánskych slov „LEg GOdt“, čo znamená „hrajte sa dobre“.

V roku 2022 si teda pripomenieme 90. výročie vzniku tejto pôvodne malej rodinnej firmy. Bolo to v čase veľkej hospodárskej krízy, bežné tesárske práce vyschli a Ole Kirk potreboval nájsť nejaký iný spôsob, ako vyžiť. Inšpirácia zasiahla, keď si uvedomil, miniatúrne prototypy predmetov, ktoré chcel vyrobiť z dreva – žehliace dosky, rebríky a podobne, s veľkým potenciálom ako hračky.

Jedným z dôvodov, prečo sa spoločnosti darilo tak dobre, bola jej schopnosť prispôsobiť sa. Napríklad počas jojo šialenstva v tridsiatych rokoch Lego vyrobilo obrovské množstvo pre dánske deti, keď však tento trend náhle pominul. V továrni zostal masívny, nepredajný prebytok tejto hračky. Ole však dostal skvelý nápad rozrezať všetky jojo na polovicu a použiť ich ako kolesá pre nový dizajn autíčka, ktoré sa následne stalo bestsellerom.

Počas niekoľkých nasledujúcich rokov spoločnosť exponenciálne rástla. Z hŕstky zamestnancov v prvých rokoch sa Lego do roku 1948 rozrástlo na 50 zamestnancov. V roku 1947 spoločnosť uskutočnila obrovský nákup, ktorý mal spoločnosť transformovať a urobiť z nej svetovú známosť a meno. V tom roku spoločnosť Lego kúpila stroj na vstrekovanie plastov, ktorý mohol hromadne vyrábať plastové hračky. Do roku 1949 Lego používal tento stroj na výrobu asi 200 rôznych druhov hračiek. Medzi nimi aj automatické viazacie kocky, ktoré boli predchodcami dnešných hračiek Lego.

zdroj: freepik.com

V roku 1953 boli automatické viazacie kocky premenované na Lego kocky. V roku 1957 sa zrodil princíp do seba zapadajúcich kociek Lego a v roku 1958 bol patentovaný systém kolíkov a spojok, ktorý stavbám dodal výraznú stabilitu. A to ich premenilo na kocky Lego, ktoré deti používajú dnes. 

Začiatkom 60. rokov sa Lego stalo medzinárodným, s predajom vo Švédsku, Švajčiarsku, Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Belgicku, Nemecku a Libanone. Počas nasledujúceho desaťročia boli hračky Lego dostupné vo viacerých krajinách a do Spojených štátov sa dostali v roku 1973.

Dnes, keď sa spoločnosť stáva viac uvedomelou voči klimatickým zmenám, Lego muselo podniknúť kroky, aby sa prispôsobilo potrebám doby. Výrobca hračiek v minulosti čelil kritike za obchod so spoločnosťou Shell v hodnote niekoľkých miliónov libier, pri ktorej boli na predaj značkové čerpacie stanice Shell LEGO. Po kampani Greenpeace v roku 2014 Lego oznámilo, že neobnoví zmluvu, čím sa skončilo 50-ročné partnerstvo.

Ako veľký výrobca plastov (odhaduje sa, že spotrebuje okolo 90 000 ton ročne) Lego tiež čelilo výzvam, aby boli ich hračky šetrnejšie k životnému prostrediu. V roku 2018 spoločnosť oznámila, že nový typ plastu bude vyrábaný z cukrovej trstiny a oznámila plán úplne nulového odpadu pri výrobe a mať všetky kľúčové produkty vyrobené z udržateľných materiálov do roku 2030.

Zdroj: https://www.thoughtco.com/lego-toy-bricks-first-introduced-1779349
https://www.saga.co.uk/magazine/entertainment/nostalgia/brickipedia-the-history-of-lego

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať