DomovZaujímavosti8 využití vianočného stromčeka po skončení sviatkov

8 využití vianočného stromčeka po skončení sviatkov

- Reklama -

Či si zadovážiť živý vianočný stromček alebo umelý, je predmetom mnohých debát. Kritici na oboch stranách argumentujú, prečo je jeden druh lepší ako druhý. Ak však vsadíte na vôňu skutočného ihličia, pravdepodobne po jej vyprchaní budete mať doma niečo navyše. Stále však môžete predĺžiť životnosť svojho stromčeka a využiť ho aj mimo tepla obývačky. Pozrite si 8 spôsobov, ako zodpovedne recyklovať vianočný stromček na iné účely.

zdroj: freepik.com

1. Mulčovanie

Najbežnejšie použitie pre váš strom je výroba mulču alebo kompostu – priamo z neho. Či už ide o drevnú štiepku alebo ihličie, mulčovanie je skvelý spôsob, ako udržať stromy v záhrade zdravé a zabezpečiť im dostatok vlahy počas chladného zimného obdobia. Ihličie je plné živín, ktoré zvyšujú pH vašej pôdy, ak je alkalickejšia  a umožňujú vašej pôde dýchať bez toho, aby bola hustá a málo prevzdušnená.

2. Biotop pre voľne žijúcich živočíchov

Strom nemusí žiť, aby ho divoká zver dokázala akceptovať vo svojom prostredí. Zaveste kŕmidlá, aby ste prilákali vtáky a sledujte, ako sa z vášho stromu stane vtáčia rezervácia. 

3. Krmítko pre ryby

Keď sú stromy ponorené do vody, stávajú sa prosperujúcim miestom pre ryby, v ktorých sa môžu zhromažďovať. Hmotnosť stromu funguje ako kotva a postupom času sa na strome začnú tvoriť riasy, ktoré kŕmia ryby a zároveň ich chránia pred predátormi. Informujte sa u miestnych úradníkov a zistite, či môžete strom zhodiť do neďalekého jazera alebo rybníka.

4. Rez na palivové drevo

Pretože väčšina vždyzelených stromov sú ťažké miazgové stromy, najlepšie fungujú na palivové drevo, keď sa používajú vonku. Miazga je horľavá a nahromadenie kreozotu môže byť nebezpečné pri použití v interiéri. Stromy využívané ako vianočné dekorácie majú tendenciu horieť rýchlo, vďaka čomu sú ideálne napríklad na vatry.

A closeup shot of two leaf rakes and shovels leaned against a wooden fence with a blurred background

5. Popol pre záhradu

Keď spálite drevo zo stromu, pozbierajte popol a rozsypte ho po záhrade. Drevený popol obsahuje draslík a vápno (okrem iných živín), ktoré pomáhajú rastlinám prosperovať. Tento popol môžete aj primiešať priamo do kompostu. Popol je tiež užitočný na ochranu pred hmyzom. Nezamieňajte si však popol z dreva s popolom z uhlia, popol z uhlia neponúka pôde rovnaké benefity.

6. Izolácia pre záhradu

Odrežte vetvy stromu a položte ich na záhradný záhon. Konáre ochránia vaše rastliny pred zimnými mrazmi a jarným topením snehu. Tým, že ich položíte na svoju záhradu, poskytnete svojim rastlinám stabilnú teplotu, aby prekonali chladné mesiace. 

7. Domáci osviežovač vzduchu

Ak je ihličie na vašom strome stále zelené, odstráňte strom a uložte ho do látkových vrecúšok, ktoré môžete použiť ako osviežovače vzduchu. Ihličie si zachová svoju vôňu a osvieži váš domov po celý rok.

Old wood grain background.

8. Tácky

Nemusíte byť vyučený remeselník, aby ste kmeň rozrezali na niekoľko centimetrové drevené tácky. Sú vkusné, praktické a chránia vaše drevené stoly pred poškodením – napríklad vodou. Pred rezaním nechajte stromček úplne vyschnúť a pred použitím podložky nalakujte.

Zdroj: https://arbordayblog.org/holiday/8-uses-for-your-tree-after-christmas/

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať