DomovZaujímavostiAko sa slávi sviatok Troch kráľov?

Ako sa slávi sviatok Troch kráľov?

- Reklama -

Zjavenie Pána sa slávi 12 dní po Vianociach 6. januára, alebo 19. januára pre niektoré pravoslávne cirkvi, ktoré majú Vianoce až 7. januára, a je to čas, kedy si kresťania pripomínajú mudrcov, ktorí navštívili Ježiša v Betleheme. Viete, ako sa tento deň tradične slávi v rôznych kútoch sveta?

V pravoslávnych kostoloch je Zjavenie Pána známe aj ako „Sviatok Presvätej Bohorodičky“ a je rovnako dôležité ako Vianoce. Počas bohoslužieb na oslavu Zjavenia Pána, v predvečer sviatku a v deň sviatku sa požehnáva voda. Toto je pripomenutie si Ježišovho krstu. Požehnaná voda sa počas zvyšku roka používa pri bohoslužbách. Po bohoslužbe vodu využíva aj kňaz na požehnanie domov ľudí v kostole.

V Španielsku je tento deň dôležitým sviatkom, ktorý je známy aj ako Fiesta de Los tres Reyes Mages, teda Sviatok troch čarovných kráľov a je to obdobie, keď španielske a niektoré ďalšie katolícke deti dostávajú svoje darčeky – tak ako boli doručené aj v Betleheme – na Troch kráľov!

V Španielsku možno v to ráno zájsť k miestnym pekárom a kúpiť si špeciálne pečivo nazývané Roscón. Štandardne sú plnené krémom alebo čokoládou a sú ozdobené papierovou korunkou. V Katalánsku je známy ako Tortell alebo Gâteau des Rois a je plnený marcipánom.

Galette des rois on wooden table.Traditional Epiphany cake in France

Vo Francúzsku môžete jesť Galette des Rois, typ plochého mandľového koláča. Vnútri má upečenú skrytú hračku, napríklad figúrku a na vrchu je ozdobený zlatou papierovou korunkou.

Podobné tradície sú v Mexiku, kde je tradíciou piecť a jesť špeciálny koláč s názvom Rosca de Reyes. Vo vnútri torty je ukrytá postavička Ježiška. Každý, kto má v torte malého Ježiška, je v tom roku symbolicky Ježišovým „krstným rodičom“.

V Portugalsku sa ľudia zúčastňujú spevu kolied známych ako Janeiras (januárové piesne). Na ostrove Maderia sú známi ako Cantar os Reis (spievajúci králi).

V Taliansku dostávajú niektoré deti darčeky aj na Troch kráľov. Veria však, že ich privádza stará pani zvaná Befana. Deti pri krbe ukladajú pančuchy, aby ich Befana naplnila.

V Rakúsku v tento deň niektorí ľudia píšu kriedou na svoje vchodové dvere špeciálny nápis. Je to spomienka na mudrcov, ktorí navštívili malého Ježiša. Je vyrobený z roku rozdeleného na dve časti s iniciálami mien, ktoré sa niekedy dávajú trom mudrcom. Značka má chrániť dom na budúci rok. Niektoré časti Nemecka majú tiež tradíciu označovania dverí.

V Belgicku sa deti obliekajú ako traja múdri muži a chodia od dverí k dverám, spievajú piesne a ľudia im dávajú peniaze alebo sladkosti. Deti v Poľsku tiež chodia spievať na Troch kráľov.

V Írsku sa tento sviatok niekedy nazýva aj Nollaig na mBean alebo Vianoce žien. Ženy majú tradične deň voľna a muži sa venujú domácim prácam a vareniu. Stáva sa čoraz populárnejším a mnoho írskych žien sa teraz stretáva na najbližšiu nedeľu od Zjavenia Pána a trávia tento čas spoločne.

Zdroj: https://www.whychristmas.com/customs/epiphany.shtml 

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať