DomovTelo a myseľMožno vďaka jóge schudnúť?

Možno vďaka jóge schudnúť?

- Reklama -

Odkedy si jóga prvýkrát získala popularitu medzi väčším počtom ľudí, bolo s ňou spojených množstvo zdravotných výhod, vrátane zvýšenej flexibility až po zníženie stresu. Môže však jóga zamiešať kartami aj pri chudnutí?

Je ľahké predpokladať, že je to tak, keď sú sociálne médiá plné celebrít a jogových guru pózujúcich na najlepších jogových podložkách na trhu. Existuje však nejaký vedecky podložený dôkaz, že jóga je pre vás dobrá a môže vám pomôcť schudnúť? Koniec koncov, existuje veľa kardio tréningov, ktoré môžu byť účinné, pričom bežecké pásy, rotopedy a veslovacie trenažéry pomáhajú schudnúť.

V skutočnosti môžu výhody jogy zahŕňať aj nepriame zapríčinenie chudnutia podporovaním ohľaduplného spôsobu stravovania, ktorý vedie k pozitívnejšiemu vzťahu k jedlu. V skutočnosti štúdie dokonca ukázali, že ľudia, ktorí cvičili jogu raz týždenne minimálne 30 minút počas najmenej štyroch rokov, pribrali neskôr v dospelosti menej. Medzitým tí, ktorí mali nadváhu, skutočne dokázali schudnúť.

zdroj: freepik.com

Vieme, že ak sa budeme viac hýbať, spálime viac kalórií. Naša fyzická váha môže dosť dramaticky kolísať zo dňa na deň v dôsledku faktorov, ako sú hormóny, množstvo spánku, zranenia či zadržiavanie vody. To sa však nerovná strate alebo naberaniu telesného tuku. Aby sme konkrétne dosiahli stratu tuku, Harvard Health Publishing uvádza, že musíme jesť menej kalórií, ako spálime, aby sme boli v kalorickom deficite.

Medzitým iný článok Harvard Medical School ukazuje, že strata tuku v podstate spočíva v jednoduchej matematike. Keďže 3500 kalórií je uložených v menej ako pol kilograme telesného tuku, museli by sme znížiť svoj príjem o 1000 kalórií za deň, aby sme stratili necelý 1 kilogram telesného tuku za týždeň. Existuje množstvo online kalkulačiek na chudnutie, ktoré vám pomôžu určiť, koľko kalórií v priemere spálite vzhľadom na vašu výšku, váhu a vek.

Avšak spoliehanie sa len na číslo na váhe počas cesty na chudnutie môže viesť k frustrácii v dňoch, keď je telesná hmotnosť vyššia z niektorého z vyššie uvedených dôvodov. Ak sa pokúšate stratiť telesný tuk, môže byť užitočné vyskúšať niekoľko metód na sledovanie pokroku, vrátane týždenného fotografovania a zaznamenávania úbytku centimetrov pomocou krajčírskeho metra.

Aj keď jóga sama o sebe nemusí byť najefektívnejším spôsobom spaľovania tukov, výskum ukazuje, že tí, ktorí cvičia jogu, budú s väčšou pravdepodobnosťou motivovaní cvičiť, budú žiť v súlade so svojím telom a budú si viac vedomí signálov hladu. To znamená, že v priebehu času môže dôjsť k strate tuku prostredníctvom zvýšeného svalového tonusu a všímavosti.

Zdroj: https://www.livescience.com/does-yoga-help-you-lose-weight

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať