DomovBusinessNakopnite svoj pracovný výkon s touto vecou doma

Nakopnite svoj pracovný výkon s touto vecou doma

- Reklama -

Je vedecky dokázané, že pracoviská s výhľadom na prírodu, otvorené okná so slnečným žiarením a trochou čerstvého vzduchu môžu viesť k vyššej produktivite a vyššej miere sústredenia. Tí, ktorí pracujú v kanceláriách bez okien alebo bez pekného výhľadu, im hrozí väčšia práceneschopnosť až o 6,5%. 

Takže teraz, keď sú naše domovy aj našimi kanceláriami, čo sa stane, keď sme nútení pracovať v suteréne? Alebo keď okná vašej garsónky smerujú k múrom paneláku? Ako dosiahnete to, aby vaša produktivita netrpela? Je to jednoduché: zaobstarajte si zeleň! Štúdia v časopise Journal of Environmental Horticulture z roku 2019 dokázala, koľko izbových rastlín dokáže človeka nielen stresovať, ale aj zvýšiť jeho produktivitu.

Môže zeleň naozaj znížiť môj stres?

V správe z roku 2015 97% zamestnancov uviedlo, že by chcelo mať viac rastlín na pracovisku, pretože vnímajú, že rastliny poskytujú pocit relaxácie. „Zamestnanci tiež uviedli, že rastliny majú tendenciu „povzbudzovať “ kancelársky imidž a dávať „pocit úľavy“. Najdôležitejší zistením je, že rastliny “robia pracovné prostredie viac podobné priestoru v domácnosti. Je však tento pokoj rastlín vyvolaný trendom alebo ekologickým charakterom?

Zdroj: unsplash.com

Definitívnou odpoveďou je, že nejde len o módny výstrel. Je dokázané, že vlastnosti iba jednej izbovej rastliny zdobiacej vaše pracovisko znižujú stres a zmierňujú príznaky rôznych chorôb duševného zdravia. Koniec koncov, kontakt s prírodou býva prospešný pri preťažení hlukom z veľkých miest.

Evolučne sú ľudia ovplyvňovaní prírodou, čo ovplyvňuje aj našu samotnú biológiu. Zelené prostredie nám pomáha pri úľave od úzkosti, nižšej srdcovej frekvencie, nižšej koncentrácie kortizolu a spôsobuje pozitívne zmeny v nervovej aktivite. Vo vedeckej štúdii sa uvádza, že dochádza k redukcii stresu a duševnej obnove, keď žijeme v blízkosti zelených plôch, máme výhľad na vegetáciu alebo len jednoducho trávime voľný čas v prírode. 

Ako rastliny zvyšujú produktivitu?

Je logické, že ak sa cítite menej stresovaní, môžete byť vo svojej podstate produktívnejší. Existujú však určité vlastnosti rastlín, ktoré vám poskytnú ďalšie zvýšenie kreativity, energie, motivácie a pamäte. Terapeutickejšie aspekty rastlín sa pohybujú od fyziologických po psychologické, pričom všetky sú vedecky dokázané. Najmä počas pandémie môže byť aj najmenšie zvýšenie fyzického pohodlia dostatočne upokojujúce. A to vám môžu poskytnúť izbové rastliny.

Zdroj: unsplash.com

Vlhkosť uvoľnená do vzduchu rastlinami pomáha zvyšovať vlhkosť a tok kyslíka, čo v konečnom dôsledku znižuje bolesť hlavy a zlepšuje koncentráciu. Rastliny bohaté na kyslík dokážu kvalitne vyčistiť vzduch a môžu upokojiť všetko od rôznych alergií, podráždení, precitlivenosti, astmy, ospalosti a očných problémov, až po zlepšenie postoja človeka.

V ďalších dvoch štúdiách sa tiež preukázalo, že zeleň vo vnútri zvyšuje koncentráciu. V jednej z nich zamestnanci splnili úlohy o 19% rýchlejšie ako ich spolupracovníci. A to všetko kvôli pohľadu na izbové rastliny. Pracoviská vo Veľkej Británii a Holandsku tiež vyskúšali tento jav.Zistili, že to viedlo k 15% zvýšeniu produktivity pracovníkov. Niektorí dokonca uvádzali vyššiu mieru šťastia a spokojnosti s prácou, keď boli na ich pracoviskách viditeľné rastliny.

Zdroj: unsplash.com

Vedci v Českej republike navyše zistili, že existuje výrazný rozdiel v tom, ako zamestnanci vnímajú svoje pracovisko v prostredí s rastlinami. Prostredie, v ktorom je plno rastlín, považujú za sviežejšie, čistejšie a pohodlnejšie. Tí istí vedci po rokoch zistili, že iba tri malé a stredne veľké rastliny môžu mať pozitívny vplyv na vnímanie pracoviska a tým aj na produktivitu.

Záver

Ak vám tieto štúdie spôsobili to, že máte chuť bežať do záhradkárstva pre svoju izbovú rastlinu, je to úplne pochopiteľné. Pamätajte však na to, že o rastliny, ktoré žijú a dýchajú sa treba starať. Vyhľadajte si užitočné informácie na webových stránkach, ak ste vo svete rastlín nováčikom. Môžete tiež zvážiť pestovanie jednoduchých druhov zeleniny alebo bylín. Niektoré by mohli poskytnúť príjemnú vôňu alebo občerstvenie spolu so zvýšenou produktivitou.

Zdroj: unsplash.com

Zdroje:

https://www.indoorgardendesign.com/news/top-5-indoor-plants-to-boost-productvity/

https://www.theladders.com/career-advice/if-you-want-to-outperform-at-work-have-this-one-thing-in-your-home

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať