DomovZaujímavostiOdhalené tajomstvo egyptských pyramíd

Odhalené tajomstvo egyptských pyramíd

- Reklama -

Je ľahké pochopiť, prečo sú ľudia egyptskými pyramídami tak fascinovaní. To, ako boli postavené je doteraz záhadou. Pravdepodobne neveríte konšpiračným teóriám, ktoré hovoria, že ich postavili mimozemšťania. Avšak neboli vybudované ani otrockou prácou. Ako teda ľudia pred 4 000 rokmi vytvorili niektoré z najväčších ikonických štruktúr na Zemi? Stále si nie sme úplne istí – ale nový objav by mohol túto záhadu spraviť aspoň trochu jasnejšou.

Egyptské pyramídy

Egyptské pyramídy sú staroveké murované štruktúry nachádzajúce sa v Egypte. Od novembra 2008 je identifikovaných egyptských pyramíd 118 alebo 138. Väčšina z nich bola postavená ako hrobky pre faraónov tejto krajiny a ich dediny počas obdobia starej a strednej ríše. Najstaršie známe egyptské pyramídy sa nachádzajú v meste Saqqara, severozápadne od Memphisu.

Zdroj: Curiosmos

Najväčšia záhada sveta

Najstaršia z najslávnejších pyramíd na svete je tiež najväčšia. 146,5 metrov vysoká pyramída sa nevolá „Veľká pyramída v Gíze“ pre nič za nič. Bola postavená na príkaz faraóna Khufu niekedy okolo roku 2560 pnl. Hoci to, ako bola skutočne postavená, bolo zahalené históriou. Archeológovia však postupne dokázali vysvetliť rôzne mechanizmy, ktoré stoja za stavbou budovy. Samotné kamene sa ťažili z lomu na juh od pyramídy a vedci sa domnievajú, že ich cesta cez púšť bola uľahčená najskôr vlhkým pieskom. Ale to len vysvetľuje, ako sa kamene dostali z jedného miesta na druhé, nie ako sa potom zdvíhali vysoko do vzduchu a ukladali do obrovského trojuholníka.

Zdroj: The Whole World Is

Vedci tvrdia, že táto stavba musela vyžadovať rampu. Avšak vtedy nemali prístup k viacpodlažnému žeriavu. Aké sú teda črty tejto rampy? Vedci dlho na to nevedeli prísť. Táto záležitosť je veľmi zvláštna, pretože by rampa musela byť postavená v strmom uhle (20 stupňov). Takto by bolo veľmi ťažké dostať 2,5 tonový kameň do danej výšky. Teraz sa avšak dostali k novému objavu, ktorý by nám mohol vysvetliť túto záhadu.

Rampa

V Hatnube, ďalšom skalnom lome, ktorý sa nachádza vo východnej púšti Egypta, našiel anglo-francúzsky tím veľmi neobvyklú rampu vytesanú do zeme, ktorá naznačovala prekvapivo pokročilé technologické úspechy. Na jednej strane to bolo dosť strmé, ale ešte výraznejšie bolo na oboch stranách lemované schodiskami. Tieto schody boli významné opakujúcimi sa otvormi, ktoré mohli obsahovať drevené stĺpiky (ktoré už dávno zhnili). Podľa spoločného riaditeľa misie Yannisa Gourdona: „Tento systém sa nikde inde neobjavil.“ A navyše táto rampa bola postavená 4,500 rokov dozadu, skôr ako pyramída.

Ilustrácia rampy
Zdroj: Obsev
Skalný lom, kde bola nájdená rampa

Roland Enmarch, ďalší vedec, ktorý sa zúčastnil expedície, poznamenal, že vzory otvorov v schodoch naznačujú určitý druh systému lanoviek a kladiek. Podobné systémy kladiek sú v gréckej technológii dobre zdokumentované, ale tento objav predchádza týmto zariadeniam asi o 2 000 rokov. Pretože táto špecifická rampa je vyrezaná do samotnej skaly, nebola by použitá na stavbu skutočnej Veľkej pyramídy. Naznačuje to však, že starí Egypťania mali pevnú predstavu o druhoch jednoduchých strojov, ktoré by sa dali použiť na premenu nekonečného množstva tvrdej práce na „iba“ veľa práce.

Zdroje:

/curiosity.com/topics/we-may-finally-know-how-the-pyramids-were-built-curiosity/

/en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_pyramids

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímať